گفتگوی آینه نیوز با ابراهیم اصغری تهیه کننده سینما

اگر تعهد در کنار تخصص نباشد نمیتواند منافع انقلابی را حفظ کند

اگر تعهد در کنار تخصص نباشد نمیتواند منافع انقلابی را حفظ کند
calendar پنجشنبه 01 فروردين 1398 در 12:47
یکی از تهیه کننده های باسابقه سینمای دفاع مقدس، آقای ابراهیم اصغری است که مدتی است به دنبال تولید فیلم جدیدی پس از «اشنوگل» است.

ناصر قناعتی: این تهیه کننده که این روزها فیلم سینمایی «قرارمون پارک شهر» را در اکران دارد، در گفتگو با آینه نیوز درباره جدیدترین فعالیت تولیدی اش گفت: یکی دو فیلمنامه را آماده برای تولید داریم که یکی قدیمی تر است. فیلمنامه ای به نام «مشاوره موجی» را امیدواریم که به مرحله تولید برسانیم. البته این فیلمنامه تغییر عمده ای کرده چون در سال گذشته در شورای پروانه ساخت به مشکل خورده بود. این فیلم یک کار اجتماعی است اما شخصیت اصلی آن بازمانده از دوران جنگ تحمیلی است و این قهرمان دوران دفاع مقدس به یک شرایط نابسامان در حال حاضر میرسد و سعی میکند با رانتخواری اقتصادی مبارزه کند.

ابراهیم اصغری درباره وضعیت تولید فیلمهای ارزشی در سال 97 گفت: به نظرم هر چه میگذرد، از سینمای ارزشی در سینمای ایران دور میشویم و مدیریت و اقتصاد سینما ما را به این سمت برده است. اگر سینماگر یا تهیه کننده ای بخواهد کاری بسازد که همراه با موفقیت باشد یا باید وارد سینمای بدنه شود و در صورت تولید فیلم دفاع مقدسی هم باید رانت ویژه ای در زمان تولید و اکران داشته باشد. تعداد محدودی هم هستند که از این رانت ویژه برخوردار هستند.

ابراهیم اصغری نظرش را درباره ورود فیلمسازان جوان و جدید در عرصه سینمای دفاع مقدس مثبت ارزیابی می کند، اما در این باره به آینه نیوز گفت: هر کسی بتواند ارزشهای دفاع مقدس را به خوبی نشان بدهد و در این عرصه موفق عمل کند، جای تقدیر دارد. فیلمسازی که بتواند با کیفیت هنری بالا ارزشهای انقلاب و دفاع مقدس را منعکس کند، خوب است. اما اعتقاد دارم که فیلمسازان جوانی که به حوزه مهم سینمای دفاع مقدس وارد میشوند، نباید اصطلاحا مرده شور باشند و نباید طوری باشد که یک فیلمساز در یک مقطع محدود براساس منافعی که دارد، اقدام به تولید فیلم دفاع مقدسی کند در حالیکه اعتقاد واقعی به ارزشها نداشته باشد و چه بسا در یک موقعیت دیگر فیلمی مخالف این نگاه و حتی مغایر با ارزشها بسازد. این با شعارهای ارزشی انقلاب و دفاع مقدس فاصله دارد و قطعا وقتی از فیلمسازی حمایت میشود که براساس ارزشها فیلم بسازد، باید بتواند در مسیر ارزشها گام بردارد نه اینکه براساس منافع مالی و شرایط فیلمسازی بخواهد کار دفاع مقدسی انجام بدهد.

وی افزود: فعالیت در سینمای دفاع مقدس نیازمند این است که اعتقاد داشته باشیم. چه مدیرانی که میخواهند به واسطه سینمای دفاع مقدس صرفا خود را بالا بکشند و چه سینماگرانی که از موقعیت سوء استفاده میکنند، ارتباطی به این سینما ندارند. حداقل آثار تولیدی سالهای اخیر ثابت کرده که خیلی ها متعهد به ارزشهای انقلاب و دفاع مقدس نیستند. البته امکان دارد این فیلمهای تولیدی از نگاه مخاطب فیلمهای خوبی هم باشند و از این جنبه برای جامعه مفید باشد ولی در درازمدت باعث دورشدن فیلمسازان واقعی دفاع مقدس که کارنامه روشنی در این سینما دارند، میشود و این سینماگران متعهد چون مورد توجه و حمایت مدیران سینما قرار نمیگیرند، کم کم از گردونه ساخت فیلمهای ارزشی دور میشوند.

ابراهیم اصغری با انتقاد از خانه نشینی سینماگران متعهد انقلابی به آینه نیوز گفت: متاسفانه سینماگران متعهد انقلابی که قبلا تعهد خود را به سینمای ارزشی نشان دادند، در سالهای اخیر از گردونه خارج شدند و خانه نشین شدند. کسانی صرفا جانشین اینها شدند که با حمایت مسئولان سینمایی فیلم دفاع مقدسی ساختند اما شاید بعضی از آنها در یک شرایط متفاوت فیلمی علیه ارزشهای انقلاب و دفاع مقدس بسازند چون اعتقاد واقعی برای این کار ندارند. به نظرم اگر تعهد در کنار تخصص نباشد نمیتواند منافع انقلابی را حفظ کند و نمیتواند در درازمدت مفید باشد. ما در عرصه های اقتصادی و سیاسی هم افرادی را داشتیم که تا حدی متخصص بودند اما چون انقلابی نبودند، در درازمدت نتایج نامطلوبی را برای کشور رقم زدند.

وی ادامه داد: اگر قبول داشته باشیم که دوران دفاع مقدس یکی از مقاطع مهم تاریخ کشورمان به حساب می آید، قطعا وظیفه داریم که در سینمایمان آن دوران را به بهترین شکل نشان بدهیم و وظیفه سینما این است که هم به لحاظ کمی و هم کیفی به این مقطع مهم و قهرمانانش بپردازد و فیلمهای دفاع مقدس چه در چرخه تولید و چه در اکران باید مورد حمایت قرار بگیرند. چون بنا به فرمایش آقا، سینمای دفاع مقدس اقیانوسی است که هر چه به آن بپردازیم، باز هم کم است و ما امیدواریم که مسئولان سینمایی در سال آینده به این مساله توجه داشته باشند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8729/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو