گفتگوی آینه نیوز با داود توحیدپرست کارگردان پیشکسوت سینما

فیلمهای تولیدی عمدتا سطحی هستند

فیلمهای تولیدی عمدتا سطحی هستند
calendar دوشنبه 27 اسفند 1397 در 17:58
یکی از جدی ترین منتقدان عملکرد مدیریتی سینما در سال 97 آقای داود توحیدپرست کارگردان سینما بود.

 ناصر قناعتی: کارگردان «شیرین، قناری بود» در گفتگو با آینه نیوز درباره شرایط سینمای ایران در سال 97 گفت: سینمای امسال به لحاظ گیشه نسبت به سالهای قبل رشد داشت. اما از نظر محتوایی به نظرم فیلمها در مسیر جامعه ما نبودند. دلیل این مساله هم به این برمی گردد که در اداره نظارت و ارزشیابی جایی به نام پروانه ساخت وجود دارد که موانعی ایجاد میکند. ضمن اینکه برای من افرادی مثل آقای داروغه زاده و فرجی قابل احترام هستند اما قوانین موجود مانعی برای سینماگرانی است که میخواهند مسائل اصلی جامعه خود را در قالب فیلم سینمایی نشان بدهند. منتهی شورای پروانه ساخت، بسیاری از فیلمنامه هایی که محتوایشان در جهت بیان مشکلات مردم است را رد یا ممیزی میکنند و در نتیجه کارهایی وارد مرحله تولید میشوند که با مردم فاصله دارند.

وی افزود: در سینمای سال 97 و فیلمهایی که در جشنواره فجر امسال دیدیم و قرار است در سال 98 اکران شوند، به جز چند مورد محدود کارهایی که به شکل عمیق بخواهد مشکلات جامعه را نشان بدهد، نمی بینیم. فیلمهای تولیدی عمدتا سطحی هستند و چند فیلم نیم بند یا سفارشی بودند.

این سینماگر منتقد درباره تغییر مسئول سازمان سینمایی در سال 97 و عملکرد چند ماهه آقای انتظامی گفت: من آقای حیدریان را می شناختم اما این دوست عزیزی که مسئولیت سینما را به دست گرفتند را نمیشناسم. البته آقای دکتر داروغه زاده را میشناسم و ایشان را جزو مدیران موفق می بینم و به نظرم ایشان به شورای پروانه ساخت اعتقادی ندارد و ناچار است که این کار را انجام بدهد چون فشار از بالا پشت بام است! در هر دوره ای وقتی فیلمها مماس با جامعه نباشد، طبیعی است که شرایط مدیریتی سینما هم در کل موفق نبوده است. ما براساس کیفیت فیلمهای تولیدی میتوانیم به ارزیابی مدیریت سینما در هر دوره بپردازیم. وقتی در هر دوره مدیریتی فیلمنامه های مناسب رد میشود، نشان میدهد که آن دوره مشکل دارد.

وی افزود: چون آقای انتظامی را نمیشناسم و با ایشان آشنا نیستم، نمیتوانم قضاوتی درباره عملکرد ایشان در این چند ماهه و پیش بینی سال 98 را داشته باشم. اما همیشه منتقد فارابی هستم چون به نظرم عدالت برای همه فیلمسازان برای حمایتهای مالی انجام نمیشود. الان شرایط فارابی بهتر شده است اما من انتظار دارم که همه فیلمسازان از بزرگ تا کوچک به یک شکل مورد حمایت قرار بگیرند و فقط بعضی از فیلمسازان نورچشمی مورد توجه نباشند. همه باید در یک خط و در یک مسابقه ماراتن مشترک شرکت کنند. الان مشکل این است که رسما از بعصی فیلمسازان حمایت میشود و این به خاطر سفارشهایی است که خارج از بدنه سینما درباره حمایت ویژه از آنها میشود. مثلا اگر ما 500 سینماگر داشته باشیم، فقط 20 نفر از آنها حمایت میشوند در حالیکه همه در این سینما و در همین کشور حضور دارند و باید به یک چشم دیده شوند.

توحیدپرست درباره شعار شفاف سازی از زبان مسئولان سینمایی گفت: در مورد شفاف سازی و اعلام لیست فیلمسازانی که مورد حمایت قرار گرفتند، بنده انتقاداتی دارم. مثلا در مورد من رقم اعلام شده درست نیست. اگر مالکیت فیلم من را ببینید، اسم خانم بنده به عنوان مالک ذکر شده چون ما خانه خود را برای تامین سرمایه فیلم فروختیم تا فیلم را تولید کنیم و از فارابی پول نگرفتیم. بعد که تولید شد و فیلم را توقیف کردند، برای جلوگیری از ضرر و زیان فیلم در زمان مدیریت آقای ایوبی مشاور حقوقی ایشان اعلام کرد که باید خسارت وارده به فیلم پرداخت شود. ما که داشتیم فیلم را اکران میکردیم و خودشان نگذاشتند در آخرین لحظه فیلم اکران شود.

وی درباره آخرین وضعیت پخش فیلم «شیرین قناری بود» به آینه نیوز گفت: الان براساس مذاکراتی که انجام شد، قرار است که فیلم شیرین قناری بود وارد شبکه نمایش خانگی شود و مجوز این کار با مساعدت مسئولان فارابی انجام شد و قرار است در سال 98 این کار انجام شود. اما مشکل اینجا است که 8 سال از تولید این فیلم گذشته و چون فیلم بازیگر شاخص ندارد، برای شرکتهای پخش مشکل است این فیلم را خریداری کنند اما ما در حال مذاکره هستیم و امیدواریم که این کار انجام شود.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8715/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو