نقد فیلم سینمایی هرگز مرا خواهی بخشید از نامزدهای اسکار امسال

تقلب رمز جامعه ای دغل باز

تقلب رمز جامعه ای دغل باز
calendar یکشنبه 19 اسفند 1397 در 10:04
دیگر ماهیت اسکار برای همگان روشن شد. در روزهای اخیر و بعد از اعلام لیست برندگان جایزه اسکار انتقادات زیادی نسبت به گزینه های اسکار انجام شد و خیلی ها اعلام کردند

ناصر قناعتی: که انتخاب فیلم کتاب سبز به عنوان بهترین فیلم اسکار در جهت تفکر نژادی جامعه غربی بوده است و در کنارش موارد مورد علاقه آمریکایی هم وجود داشته است. مواردی مثل همجنسگرایی که تقریبا در میان همه فیلمهای مدعی جایزه اسکار وجود داشت و در نهایت مواردی جایزه گرفت که بیشتر پایبند به رعایت این موارد بود. فیلم سینمایی هرگز مرا خواهی بخشید که در چند مورد کاندیدا بود هم از این موارد استفاده کرد. فیلم داستان عجیب و غریب یک نویسنده مسن خانم است که هیچ ناشری او را قبول ندارد و او را به دلیل نداشتن شهرت رد میکنند. او که سرخورده شده است تصمیم می گیرد از طریق یک روش دغل بازی به شیوه آمریکایی به خواسته اش برسد. تقلب زیرکانه این نویسنده گمنام که با کمک یک نویسنده مرد گمنام انجام میشود، دقیقا روشی است که سیاستمداران آمریکایی سالها در جهان پیاده میکنند. از این بابت فیلم میتواند نقد سیاست مرد دغل بازی چون ترامپ باشد.

فیلم کاندیدای اسکار «هرگز مرا خواهی بخشید؟» در کنار قصه بامزه ای که دارد، راز و رمز حقه بازی را نشان میدهد. نویسنده خلاق در تقلب از طریق جعل امضای افراد مشهور برای خود اسم و رسمی پیدا میکند و با اشاره به اینکه فامیلش این دست خط های زیر خاکی را داشته است، اقدام به فروش این اشیای جعلی میکند. افراد خریدار اشیای عتیقه این نوشته های جعلی را که در واقع نوشته خود نویسنده گمنام است، به هوای نوشته یکی از اساتید نویسندگی خریداری میکنند و به افراد متقاضی و علاقمند می فروشند و این خرید و فروش اشیای جعلی تبدیل به بازار پر رونقی میشود.

 این فیلم با وجود بازیهای خوب و قصه شیرینی که دارد، حفره هایی در فیلمنامه دارد. مثلا آشنایی ناگهانی زن نویسنده که شخصیت اصلی فیلم است با پیرمرد آواره ای که خود را نویسنده میداند خیلی ناگهانی رخ میدهد و باورپذیر نیست. همچنین بی توجهی خریداران برای تعیین صحت نسخه جعلی نسبت به نسخه اصلی هم جزو نقص فیلم است.

روش به کار رفته در فیلم هرگز مرا خواهی بخشید؟ همان روش دغل بازی آمریکایی است. همان کاری که غربی ها برای انجام سیاستهای خود انجام میدهند. جعل و کپی واقعیت به نفع مقاصد قدرت سیاسی کنایه فیلم به واقعیت بیرونی است. آمریکایی که بارها با اخبار جعلی مثل وجود بمب های اتمی به کشورهای منطقه لشگرکشی کرد و خسارت خیلی زیاد انسانی بوجود آورد و در پایان مشخص شد آن آمار ارائه شده کاملا ساختگی بود و برای هدف خودخواهی قدرت طلبان انجام شد. شخصیت اصلی فیلم هرگز مرا خواهی بخشید هم به دنبال رسیدن به شهرت و پول بیشتر است و برای رسیدن به هدف خود از همه راهها استفاده میکند و هیچ مرز اخلاقی برای خودش قائل نیست. این بی ارزشی در جامعه غربی و در همه سطوح قابل ردیابی است و بارها در فرهنگ زندگی آمریکایی ها مواردی از زیرپاگذاشتن اخلاقیات وجود داشته و این به دلیل تاثیر حاکمان متقلب آمریکایی است که روی سطح زندگی جامعه تاثیر منفی گذاشته اند.

مورد دیگری که برای فیلم «فیلم هرگز مرا خواهی بخشید؟» میشود نقد کرد، درباره شهرت  بیهوده افراد مشهور است. یک شهرت دروغی که از طریق بازار و رسانه بزرگ شده و باعث شده که مخاطب برای به دست آوردن هر نوع دست خطی از نویسنده معروف مبلغ گزافی را پرداخت کند در حالیکه نویسنده های واقعی اما گمنامی وجود دارند که توانایی خلق هنر جدید را دارند اما زیر سایه اسمهای معروف گم میشوند و اصلا تحویل گرفته نمیشوند. فیلم اسکاری مورد نظر به دلیل نمایش رسوایی آمریکایی ها و وجود فرهنگ دغل بازی میتواند اهمیت زیادی داشته باشد و اینکه این مناسبات را به نقد و تمسخر کشیده است. شاید به همین دلیل بود که این فیلم برنده مجسمه اسکار نشد و اسکار را به فیلم ضعیفی دادند که همان موارد مورد علاقه امریکایی را نشان میدهد. فیلم کتاب سبز که یک فیلمفارسی کامل است اما موضوعات مورد انتظار اسکار را برآورده میکند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8671/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو