نقد سریال تلویزیونی لحظه گرگ‌ و میش به کارگردانی همایون اسعدیان

شب های خاطره

شب های خاطره
calendar چهارشنبه 15 اسفند 1397 در 14:45
این شبها سریالی از تلویزیون پخش میشود که مخاطبان خوبی پیدا کرده و مردم درباره اش صحبت میکنند.

ناصر قناعتی: علتش این است که سریال لحظه گرگ و میش یک داستان خانوادگی مربوط به چند دهه را روایت میکند و سابقه نشان داده مردم به سریالهایی که بر محوریت یک خانواده به شکل دوره ای و مربوط به چند سال باشد، علاقه دارند مثل سریال «کیمیا» که خیلی طرفدار داشت. همچنین سریالهایی که تم عاشقانه داشته باشند و درباره یکسری اتفاقات خانوادگی روایت شوند، مورد توجه مردم هستند، مثل سریال بانوی عمارت که چند وقت پیش پخش شد و خیلی طرفدار داشت. حالا ساخت این سریالهای پرطرفدار در تلویزیون توقعات را زیاد کرده و کار را سخت کرده است. سریالهایی که نشان داده اگر کیفیت خوبی داشته باشند، با استقبال زیاد مردم همراه میشوند و این لزوم تولید سریالهای تلویزیونی را صدچندان میکند که امروزه در جهان هم بیشتر از تولید فیلم سینمایی مورد توجه قرار میگیرد.

سریال لحظه گرگ‌ و میش داستان یک خانواده از دهه شصت تا امروز را روایت می‌کند و از آنجا که سریالهای خاطره انگیز و نوستالژیک برای افرادی که آن دهه را دید اند، یادآوری خوبی است و برای نسلهای جوان هم میتواند آموزنده و شیرین باشد، خیلی مورد توجه قرار میگیرد و در سالهای اخیر تب تولید سریالهایی مربوط به دهه های پیش بالا گرفته و فیلمهای کمدی مثل نهنگ عنبر و سریالهای پرطرفداری تولید شدند، مثل خاطره خوشی که از سریال «وضعیت سفید» باقی مانده است. سریال «لحظه گرگ‌ و میش» با محور قرار دادن یک خانواده دهه شصتی به خوبی توانست الزامات تاریخی آن دوران را نشان بدهد و اینکه چقدر مردم در شرایط دشوار جنگ تحمیلی همدل و مهربان بودند و وحدت داشتند. مساله ای که میتواند امروزه هم مددکار ما باشد. توجه به دوران دفاع مقدس و اهمیت دادن به شهدای ارامنه در این جنگ تحمیلی در سریال دید میشود و تلاش دسته جمعی مردم و خانواده ها جهت کمک رسانی به رزمندگان جبهه در سریال لحظه گرگ و میش به خوبی نشان داده میشود. به طور حتم این سریال یک کار صرف دفاع مقدسی نیست و بیشتر پیرامون جنگ و حاشیه اش می باشد یا میتوان گفت به تبعات اجتماعی دوران جنگ تحمیلی در سریال لحظه گرگ و میش پرداخته میشود اما نباید این مهم از یاد برود که باید به تولید سریالهای دفاع مقدس پرداخته شود.

سریال لحظه گرگ و میش دارای طراحی صحنه و حس بازی های خوبی است که یادآور دوران دهه شصت است. دکور مناسب و بازیهای خوبی که بازیگرانی مثل خانم فاطمه گودرزی نشان دادند، در این سریال جزو نکات مثبت است. سریالی با محوریت زندگی تنها دختر خانواده که بهانه ای میشود برای طی کردن اتفاقات تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران در طی چند سال تا مخاطبان در ضمن همراهی با حس خاطره انگیز نوستالژیک از طریق دیدن یک خانواده طی دو سه دهه بتوانند با فراز و فرود زندگی ایرانیان و غمها و شادیهایی که بر این ملت رفته، آشنا شوند.

همایون اسعدیان کارگردان سریال لحظه گرگ و میش بعد از اینکه سالها پیش با سریال «راه بی پایان» توانسته بود یک رابطه عاشقانه و ملودرام بسازد، میخواست با سریال جدید خود اتفاق خوبی را بوجود بیاورد. اما در کارنامه اسعدیان همانطوری که فیلم موفق «طلا و مس» وجود دارد، فیلم ناموفق «ده رقمی» هم هست و در سریال لحظه گرگ و میش هم با وجود اینکه موارد مثبتی که به آن پرداخته شد، وجود دارد و بازی ها و طراحی صحنه و کارگردانی خوبی دیده میشود اما نکات منفی هم میتوان پیدا کرد. از جمله نقدهایی که به این سریال میتوان داشت، عدم یکنواختی روایت در فیلمنامه هست. فیلمنامه جاهایی حفره هایی دارد و بعضی از شخصیتها بطور کامل پرداخت نشدند یا حداقل میتوانستند دقیق تر و جزئی تر مورد توجه قرار بگیرند. توجه به همین نکات ریزه کاری است که یک کار را به درجه بالایی از کیفیت میرساند.

 سریال لحظه گرگ و میش با وجود اینکه به خوبی توانسته یک زندگی ساده و پذیرفتنی را نشان بدهد، قدرت تجزیه و تحلیل جامعه دهه شصتی را ندارد و انگار این خانواده از جامعه خود منفک شده اند. در خیلی از سریالهای موفق خارجی دیده میشود که زندگی یک خانواده بهانه ای میشود برای پرداختن به مسائل کلان سیاسی و اجتماعی و بینندگان میتوانند از طریق قصه ملودرامی که روایت میشود و جذابیت دارد، به سراغ بعضی از مسائل مهم جامعه خود بروند. توجه به این نکات نیاز به هنرمندی بالایی دارد و باعث میشود که یک سریال ماندگار شود و در ذهن مردم برای سالهای طولانی باقی بماند.

 

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8649/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو