استاد محمد گلریز خواننده بزرگ انقلابی در گفتگو با آینه نیوز

موسیقی خوب تاریخ مصرف ندارد

موسیقی خوب تاریخ مصرف ندارد
calendar شنبه 11 اسفند 1397 در 10:26
موسیقی انقلاب اسلامی را با صدای جاودانه استاد محمد گلریز میشناسند. این صدای انقلاب، خاطره تاریخ ایران است و از ابتدای انقلاب و دوران جنگ تحمیلی با آثار بزرگی که خوانده است، برای همه گرامی است.

ناصر قناعتی: استاد محمد گلریز در گفتگو با آینه نیوز، درباره شرایط امروز موسیقی کشور و عدم حمایت از آثار فاخر و انقلابی گفت: الان دولت محترم برای موسیقی های انقلابی بودجه نمیگذارد. ما که ناراحت شرایط خودمان نیستیم. دلمان برای موسیقی کشورمان میسوزد. جای تاسف دارد که دیگر موسیقی های ماندگاری برای بزرگان انقلاب ساخته نمیشود. من سالها پیش آن سرود معروف را برای شهید مطهری خواندم اما دیگر برای امام خمینی(ره)، شهید بهشتی و شهدایی که برای این کشور فداکاری کردند، آثار قدرتمندی تولید نمیشود.

مهمترین و تاثیرگذارترین خواننده تاریخ موسیقی بعد از انقلاب در ادامه گفت: بعضی ها تصور درستی از موسیقی ندارند و فکر میکنند به هر صدایی که بیرون می آید میتوان موسیقی گفت. در صورتیکه موسیقی درست هنری است که میتواند باعث تحول آدمها شود. اگر به تاریخ موسیقی کشورمان نگاه کنیم، می بینیم که موسیقی چقدر توانست در خلق حماسه و یادآوری ارزشها همراه باشد. متاسفانه در سالهای اخیر موسیقی از مسیر درست منحرف شده و تولیدات به سمت آثار غربی گرایش پیدا کرده است. اگر چه همه نوع موسیقی میتوان داشت اما باید یک اثر تولیدی اصالت داشته باشد و ما را به ریشه هایمان وصل کند. من سرود خجسته باد پیروزی را در سال 1361 خواندم و هنوز هم مردم آن را زمزمه میکنند. این نشان میدهد که موسیقی خوب تاریخ مصرف ندارد.

گلریز که نقش پررنگی در شکل گیری جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی داشته است، درباره داوری چهارمین دوره این رویداد موسیقی که به همت سازمان بسیج انجام میشود، گفت: کارهای بسیار خوبی از جوانان متعهد انقلابی شنیدیم و آینده درخشانی دارند اما مساله این است که امکانات وجود ندارد تا بشود از این جوانان حمایت کرد. ما دیدیم که از شهرهای دورافتاده و از روستاها جوانانی آمدند و آثاری ارائه کردند اما حمایت مالی نمیشوند. با دست خالی یک ملودی هایی ساخته بودند که حیرت آور بود. این نشان میدهد که در مقابل موسیقی های نامناسبی که تولید میشود و گرایش به تقلید از موسیقی های غربی دارند، هستند جوانان خلاقی که علاقمند به موسیقی اصیل و با مفهوم هستند. اما این جوانان متعهد چون امکانات ندارند، نمیتوانند به شکل منسجم به کارشان ادامه بدهند. بسیج هنرمندان هم بودجه محدودی دارد و آنها هم دستشان بسته است تا ریشه ای سرمایه گذاری کنند. ما خیلی استعدادهای خوبی داریم اما امکان باروری از خلاقیتها را نداریم.

خواننده مطرح سرودهای انقلابی و خاطره انگیز تاریخ موسیقی ایران با اعلام اینکه احساس خطر برای موسیقی ایرانی میکند، به آینه نیوز گفت: دغدغه مقام معظم رهبری، فرهنگ متعالی ایرانی است. ایشان بارها به توجه به فرهنگ انقلابی و دفاع مقدس تاکید کردند. بزرگان انقلاب به نقش مهم سرود و موسیقی متعهدانه اعتقاد دارند اما این موضوع هنوز برای بعضی ها جا نیفتاده است. ما در کشورمان افتخارات و رشادتهای بسیاری داشته ایم که از طریق تولید آثار موسیقی میتوانیم این ارزشها را در قلب تاریخ زنده نگاه داریم.

استاد محمد گلریز افزود: ما هنرمندانی مثل استاد مرحوم حمید سبزواری و مرحوم مجتبی میرزاده را داشتیم که آهنگهایی مثل بانگ آزادی را ساخت. اما ما قدر هنرمندان خود را ندانستیم. این افراد توانمند باید تامین مالی میشدند و فقط آثار ارزنده برای انقلاب و ایران تولید میکردند. اینجور هنرمندان کم داریم و باید از آنها حمایت شود. متاسفانه بعضی ها هنوز موسیقی را حرام میدانند و اطلاع ندارند که موسیقی چه نقش مهمی در انقلاب اسلامی ایفا کرد. ما چرا باید از سرودهای انقلابی غافل شویم؟ چرا نباید از این امتیاز بزرگ برای کشورمان استفاده کنیم. چرا نباید برای شهدای این سرزمین که همچنان در راه وطن جانشان را می بخشند، کاری هنری انجام بدهیم؟ چرا مسئولان فرهنگی غافل مانده اند و نمیدانند که با هنر اصیل میشود جلوی خیلی از مشکلات را در جامعه گرفت. به شرطی که توسط اهلش انجام شود و با تمام اعتقادات یک هنرمند اجرا شود.

مهمترین خواننده موسیقی کشورمان گفت: من سراپا در خدمت انقلاب هستم. همه چیز ما از انقلاب است اما بعضی ها میترسند که اسم انقلاب را بیاورند. مسئولان موسیقی باید به جایگاهی که مشغول به کار هستند، اهمیت بدهند. مسئولان باید مدیون مردم باشند. مردمی که افتخارات زیادی در این چهل ساله به جا گذاشتند و یک خواننده باید بتواند صدای مردم انقلابی ایران باشد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8627/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو