به بهانه لباس عجیب و زننده ستاره هالیوودی در اسکار

لزوم توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی از طریق هنرمندان

لزوم توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی از طریق هنرمندان
calendar پنجشنبه 09 اسفند 1397 در 11:32
لباس عجیب و زننده بیلی پورتر، بازیگر مرد معروف سینما و تئاتر در مراسم اسکار 2019 میتواند بهانه ای شود

ناصر قناعتی: برای پرداختن به موضوع مهم الگوپذیری و الگوسازی هنرمندان و مردم که همیشه بحث مهمی بوده است. چرا که با سبک زندگی مردم در ارتباط است و هنرمندان به دلیل مخاطبان و هواداران گسترده ای که در سطح شهر، کشور، منطقه و حتی جهان دارند میتوانند یکی از مهمترین دلایل تغییر سبک یک جامعه باشند. اینکه خود هنرمند این سبکها و شیوه های جدید پوشش و رفتار و گویش را از کجا می آورد جای بحث دارد. شاید از نگاه یک هنرمند داخلی یا خارجی، او میتواند به دلیل خلاقیتی که دارد به طراحی سبک و پوشش زندگی برای یک جامعه اقدام کند اما آیا او الزامات فرهنگی و فکری جامعه خود را و همچنین در مقیاسی بزرگتر جهان را درک کرده و میداند که نوع الگوسازی او چقدر میتواند حتی حیات زندگی دیگران را به خطر بیندازد.

کم نیستند افرادی که با دیدن فیلم یا سریالی اقدام به خودکشی یا انجام قتل کردند. حتی طراحی نامناسب و بی فکر گیم ها هم میتواند این خطر را بوجود بیاورد و برای نمونه بازی نهنگ آبی با طراحی شکار مخاطبان و رساندنشان به تله آخر یعنی مرگ طراحی شد و در ایران خودمان هم اثرات سوء به جا گذاشت و باعث مرگ شد. اگر به شکل پوشش و آرایش و نوع رفتار خیلی از مردمان یک جامعه نگاهی داشته باشیم، خواهیم دید که بدون هرگونه فکر و اندیشه ای فقط میخواهند اقدام به تقلید از شکل پوشش سلبریتی ها و چهره های مشهور کنند. در همین ایران خودمان دیدیم که شکل جدیدی از تقلید توسط یک جوان ایرانی با شبیه کردن خود از یک بازیکن معروف جهانی به وجود آمد و حتی باعث سودجویی مالی وی شد. این نوع رفتارهای تقلیدی و نامناسب جوانان ایرانی از شکل و سبک و پوشش غربی نه تنها باید مورد غضب و نقد رسانه ها قرار بگیرد، بلکه باید برای از بین رفتن این تفکر که هر چه غربی است، پس خوب است جلوگیری شود.

در اسکار امسال شاهد بودیم که یک بازیگر معروف برای جلب توجه لباسهای زنانه به تن کرد. این نوع رفتار که نشانه ای از بیماری روحی و روانی این بازیگر هالیوودی و وضعیت وخیم ستاره های غربی است، میتواند هشداری برای فضای فرهنگی و هنری باشد تا فریب ظواهر و زرق و برق سلبریتی ها را نخورند و چشم و گوش بسته پذیرای حرفها و ژستهای آنان نشوند. این موضوع میتواند مسئولیت هنرمندان ایرانی را بیشتر کند تا سعی کنند گرایش جوانان ایرانی به هنرپیشه های خارجی را از بین برده و با ارائه رفتار و شخصیت درست از یک ایرانی، مخاطبان داخلی را متوجه ارزشهای فرهنگی، دینی و معرفتی ایران کنند. کشوری که فرهنگ گسترده ای دارد و قدمت بالایی در تاریخ و شهرنشینی دارد و برخلاف خیلی از جوامع دیگر نه تنها نباید تقلید کننده باشد، بلکه باید برای جهانیان الگوساز هم باشد. مگر غیر از این بوده که خیلی از آئین ها و فرهنگ و ادبیات ما را غربی ها مصادره کردند و به اسم خود جعل کردند، پس چرا نباید هنرمند فرهیخته ما امروزه این تفکر را داشته باشد.

متاسفانه وضعیت فرهنگی جوامع غربی در سالهای اخیر گرایشات منحرفانه داشته و تمایل به دیگرپوشی و مبدل پوشی و بدن نمایی و برهنگی در شکلهای مختلف در جوامع هنری و نزد هنرمندان معروف بوجود آمده است. این موضوع وظیفه هنرمندان داخلی را بیشتر میکند تا بدانند برای تغییر ذائقه مخاطبان و توجه مردم به ارزشهای فرهنگی و معنوی و دینی باید تلاش کنند و سعی کنند نگاه مخاطب ایرانی را از هنرپیشه های غیراخلاقی هالیوود به سمت هنر و فرهنگ ارزشی ایران و شکل پوشش و سبک زندگی ارزنده ایرانی و اسلامی هدایت کنند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8616/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو