نقد فیلم سینمایی سوء تفاهم به نویسندگی و کارگردانی احمدرضا معتمدی

فیلمی که دچار سوء تفاهم سازنده اش شده است

فیلمی که دچار سوء تفاهم سازنده اش شده است
calendar یکشنبه 05 اسفند 1397 در 11:17
فیلم سوء تفاهم به کارگردانی احمدرضا معتمدی وقتی در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد، خیلی ها به فیلم تاختند و آن را خالی از هرگونه ارزش سینمایی دانستند.

ناصر قناعتی: این نوع حمله به فیلمسازی که فلسفه خوانده است و تحصیلکرده است دور از تصور نبود، چون واقعا سوء تفاهم انگار یک سوء تفاهم در سینما و برای این کارگردان بوده است. معتمدی که چند روزی است همزمان با شروع اکران فیلم سوء تفاهم فیلم دیگرش را به نام راه رفتن روی سیم وارد شبکه نمایش خانگی کرده است، در همه فیلمهایش نشان داده که سینما را نمیشناسد و فقط به دنبال فلسفه است. در حالیکه هر کدام از این مدیوم ها جدا هستند و باید از هم تفکیک شوند. نه سینما فلسفه است و نه فلسفه سینما است و نمیشود با همان نگاه فلسفه فیلمی ساخت. آقای معتمدی این را فراموش کرده و نتیجه فیلمی بی سرو ته و خسته کننده شده که میخواهد بیخودی پیچیده باشد. در حالی که قصه اش ساده است و چه خوب میشد که همینجوری ساده روایت میشد. اما معتمدی در فیلم سوء تفاهم، پیچیدگی و چندلایه بودن حقیقت را به جای اینکه در بستری دراماتیک به پیش ببرد، همه چیز را پیچیده کرده است. اما معما با پیچیده کردن بیهوده یک امر ساده خیلی فرق میکند واینجوری فقط مخاطب سردرگم شده است و نتیجه این ماجرا فیلمی شده که به زحمت توانست سینما برای اکران بگیرد و این چند روزه هم مخاطبی نداشته است. آنها هم که به هوای ستارگان به سینما میروند، خیلی زود سرخورده میشوند. البته آقای معتمدی چند دقیقه از فیلم را نسبت به جشنواره فجر کوتاه کرده اما فیلم انقدر سکانسهای بیخودی دارد که باز هم فایده ای نداشته است. انگار کارگردان در زمان تولید فیلم به جای اینکه قاشق غذا را خیلی راحت وارد دهانش کند، خواسته قاشق را بپیچاند تا شاید شیرین تر و جذاب تر شود اما برعکس شده و یک قصه ای که میتوانست خیلی راحت گفته شود، حالا پیچیده شده و کش آمده است.

احمدرضا معتمدی در فیلم سوء تفاهم برای اینکه بتواند قصه پیچیده شده اش را جذب مشتری کند، از بازیگران چهره استفاده کرده است. انتخاب کامبیز دیرباز، اکبر عبدی و پژمان جمشیدی که کاندید بازیگری جشنواره فجر هم شده بود و هانیه توسلی و مریلا زارعی باعث میشود که هر تماشاگری فریب خورده و به دیدن فیلم برود اما این اول ماجرا است و فیلم برای افرادی که دعوت کرده هیچ کاری در طی زمان یک ساعت و نیمه نمیکند. فیلم سرد و گم سوء تفاهم اسیر سوء تفاهم کارگرانش از مساله کارگردانی سینما شده و شاید واکنش منتقدان و فروش پایین این فیلم باعث شود که معتمدی با یک فکر و برنامه دیگری از این به بعد فیلم بسازد، چون فیلم قبلی اش راه رفتن روی سیم هم شکست بدی خورد.

فیلم سوء تفاهم درباره یک آدم پولداری است که مخالف ازدواج دخترش با یک پسر است. پسر از طریق یک باندی که رئیسش مریلا زارعی است، تصمیم میگیرند برای سرکیسه کردن پدر پولدار، دخترش را به گروگان بگیرند اما در جریان گروگانگیری اتفاقاتی می افتد و حتی مرگی اتفاق می افتد و پای پلیس وسط کشیده میشود. این داستان هیچ نکته جدیدی برای تماشاچی ندارد و پر از سکانسهای بیهوده ای است که فقط حوصله بیننده را سر می برد. فیلم بیخودی میخواهد معمایی باشد اما نیست. حتی شخصیتهای فیلم هیچ کدام اسمی ندارند و به اسم رئیس و کارگردان و دستیار و ... شناخته میشوند. فیلمی که بازیگرانش اسم و شناسنامه ندارد و هدفشان مشخص نیست و اصلا مشخص نیست چقدرش واقعیت است و چقدر دارند جلوی دوربین بازی میکنند، نتیجه اش همین میشود که هیچ مخاطبی از دیدنش رضایت نداشته باشد و هیچ نقد مثبتی نداشته باشد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8597/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو