گفتگوی آینه نیوز با امین تارخ بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

مردم به دیدن من در ماه رمضان عادت کردند

مردم به دیدن من در ماه رمضان عادت کردند
calendar شنبه 04 اسفند 1397 در 10:22
یکی از مفاخر بازیگری ایران استاد امین تارخ است که سالهای زیادی در سریال و تلویزیون درخشیده است.

ناصر قناعتی: استاد تارخ در گفتگو با آینه نیوز درباره تفاوت بازیهایش در سینما و تلویزیون گفت: برای من تفاوتی ندارد که در چه نقشی و چه مدیومی بازی کنم. مساله مهم در بازیگری تحلیلی است که یک بازیگر از نقش و اثر خواهد داشت و اینکه بتواند هر چه بیشتر یک نقش را برای خود کند. من در این سالها هم در سینما و هم در تلویزیون حضور داشتم. حالا شاید تعداد بازیهایم در سینما نسبت به چند دهه پیش کمتر بوده است اما فاصله ای به وجود نیامد. مثلا در سال 95 در فیلم سینمایی «بن بست وثوق» نقش یک را بازی کردم اما هنوز اکران نشد و دیده نشد. چند روز پیش از جشنواره SilkRoad ایرلند جایزه بهترین بازیگری را برای بازی در این فیلم گرفتم اما خبرش رسانه ای نشد و هیچ واکنش رسانه ای درباره اش در داخل ندیدم.

بازیگر فیلمهای تاریخی سربداران و بوعلی سینا درباره پیشنهاداتی که به وی میشود، گفت: پیشنهادات زیادی برای سینما و تلویزیون به من میشود. اما خیلی تمایلی برای ایفای هر نقشی ندارم و نقش باید طوری باشد که من را ترغیب برای کار کردن کند. به هر حال در چند سال گذشته فیلمهای سینمایی «پشت دیوار سکوت» را برای آقای جوزانی و بن بست وثوق به کارگردانی حمید کاویانی را بازی کردم.

امین تارخ درباره سریالهای محبوب تلویزیونی که به خصوص در مناسبتها بازی کرد، به آینه نیوز گفت: بیشتر اتفاقی بود که پشت سر هم چند سریال مناسبتی را کار کنم. چند تا از آنها قرار نبود در ماه رمضان پخش شود. به هر حال بازخوردها خیلی خوب بود و خیلی خوشحال هستم که این سریالها در ماه رمضان پخش شد. چون تماشاگر بیشتری دارد و مخاطبان توجه بیشتری به سریالهای ماه رمضان دارند. به هر حال اگر کار خوب باشد، در هر فصل و موقعیتی میتواند بییندگان را جذب کند. مساله مهم کیفیت یک اثر است.

وی افزود: البته شرایط پخش و نوع تبلیغات هم میتواند باعث موفقیت بیشتر یک کار خوب شود. اینکه در چه زمانی پخش شود هم میتواند یک نوع تماشاگر ثابت داشته باشد. مثلا مردم به من میگویند که ماه رمضان منتظرم هستند. مردم به دیدن من در ماه رمضان عادت کردند و از طرفی این نشان میدهد که سریالهای مناسبتی طرفداران ثابتی دارد و میتواند باعث دیده شدن بهتر کار شود.

بازیگر فیلم ماندگار مادر درباره جذابیتهای متنوع بازیگری گفت: برای من کمتر پیش آمده که بتوانم نقشهای خشن یا منفی را بازی کنم. پیش نیامده وگرنه خودم مشکلی برای بازی کردن در نقشهای مختلف ندارم. مساله مهم این است که یک نقش بتواند قابلیت مناسبی برای پرورش داشته باشد. شرایط برای بازی ام در نقشهای منفی پیش نیامده وگرنه یک بازیگر باید توانایی بازی در هر نقشی را داشته باشد.

استاد تارخ که اولین مدرسه بازیگری را به نام کارگاه آزاد بازیگری راه اندازی کرد، درباره جذب نیروهای جوان در سینمای ایران گفت: به نظرم ورود نسل جدید به سینما خیلی مثبت است و باید از آن استقبال کرد. چون همین الان هم برای بعضی از رده های سنی بازیگران کافی نداریم و حتما باید افرادی وارد چرخه بازیگری شوند و فضای فعالیت برای آنها پیدا شود. الان تعداد زیادی از بازیگران جوانی که وارد شدند و کار میکنند، از همین آموزشگاه بازیگری ما آموزش دیدند.

امین تارخ افزود: در این سالها خیلی از بازیگران را به سینمای ایران معرفی کردیم. چون فیلمهای جشنواره فجر امسال را ندیدم، در جریان ورود بچه های آموزشگاهم نیستم اما در جشنواره گذشته خانم مژگان صابری در فیلم شعله ور، نوید پور فرج در فیلم مغزهای کوچک زنگ زده از بچه های آموزش دیده کارگاه آزاد بازیگری بودند و زیر نظر ما آموزش دیدند. خانم ساناز سعیدی که در سریال نفس هم بازی میکرد در کارگاه بازیگری ما آموزش دید. در سالهای پیش هم بازیگران موفقی بودند مثل ترانه علیدوستی و مهتاب کرامتی بودند که از کارگاه آزاد بازیگری شروع کردند. خیلی از افراد دیگر هم هستند که توانستند از آموزشگاه ما به سینما بیایند.

بازیگر سریال اغما در ادامه گفت: ما به داشتن چندین بازیگر در سنین مختلف نیاز داریم و از 18 تا 45 سال میتوانند آموزش ببینند. بازیگری در سینما مثل همه رشته های دیگر نیاز به تخصص دارد. یک بازیگر باید بتواند از طریق نقشی که بازی میکند، حس و حال درونی یک اثر را به بهترین نحو به مخاطب منتقل کند.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8582/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو