گفتگوی آینه نیوز با محمدرضا شفاه تهیه کننده سینما

هیچ پیش بینی درباره آینده فیلم «دیدن این فیلم جرم است» برای اکران ندارم

هیچ پیش بینی درباره آینده فیلم «دیدن این فیلم جرم است» برای اکران ندارم
calendar چهارشنبه 03 بهمن 1397 در 11:06
در این چند مدت اخیر در فضای مجازی و رسانه ای درباره فیلم جدید «دیدن این فیلم جرم است» خیلی صحبت شد

ناصر قناعتی:  برخی ها با اشاره به داستان متفاوت آن و سیاسی بودنش به تمجید آن پرداختند و اشاراتی هم درباره مشکلات فیلم برای اکران عمومی به دلیل انتقادی بودنش وجود داشت، به همین دلیل به سراغ محمدرضا شفاه، تهیه کننده فعال سالهای اخیر حوزه هنری رفتیم که تهیه کننده حقیقی این فیلم سیاسی هم هست، هر چند در معرفی جشنواره فجر با تغییر نام تهیه کننده، اسم محمد حمزه زاده رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری آمده است
شفاه درباره جنجالی بودن فیلم انتخابی جشنواره فیلم فجر به آینه نیوز گفت: ما علاقه ای به ایجاد جنجال برای فیلم «دیدن این فیلم جرم است» نداریم. اما یکسری مسائل از زمان تولید برای محتوای سیاسی فیلم وجود دارد که هنوز هم فیلم درگیر آن است. به هر حال موضوع متفاوت و انتقادی را در نظر گرفتیم و هر فیلمی که حساسیت ها رویش زیاد است، ممکن است هر اتفاقی برایش بیفتد. قبلا هم مواردی حتی در حوزه بوده که دچار مشکل شده است اما امیدواریم با سعه صدر مسئولان مشکلی برای این فیلم جدید نیفتد.
این تهیه کننده درباره آینده فیلم در زمان اکران و احتمال توقیفش گفت: واقعا هیچ پیش بینی درباره آینده فیلم «دیدن این فیلم جرم است» برای اکران ندارم. چون تحلیلگر این مسائل نیستم و تخصصی ندارم. فقط امیدوارم که شرایط به خوبی پیش برود. ما فکر کردیم این فیلم حرفهای به روزی دارد میزند و جزو وظایف خود میدانستیم که چنین فیلمی را بسازیم و این حرفها را بزنیم. طبیعتا گفتن حرفهای مهم حساسیت هایی را هم برمی انگیزد که از زمان تولید پیش بینی میکردیم. ولی در حال تلاش هستیم تا نشان بدهیم که آن چیزی که روی پرده اتفاق می افتد، به امروز جامعه ما کمک میکند که درباره اش صحبت کنیم. من همه تلاش خود را میکنم که کسانی که ابهامی درباره فیلم «دیدن این فیلم جرم است»، دارند و نهادهایی که درباره فیلم سوال دارند، گفتگو کنم تا به یک مفاهمه ای برسیم.
تهیه کننده بیست و یک روز بعد در پاسخ به اینکه آیا علاقه ای برای تولید فیلمهای سیاسی دارد، به آینه نیوز گفت: من علاقه ای برای ساخت فیلم سیاسی ندارم اما وقتی به موضوعات اجتماعی بپردازیم، خواه ناخواه وارد یکسری حرفهای سیاسی و انتقادی هم میشویم. البته بعضی از فیلمهایی را هم که کار کردم، غیر این بوده است و مثلا فیلم «بیست و یک روز بعد» که سال گذشته در جشنواره فجر به نمایش درآمد، تجربه صرفا اجتماعی بوده است.
وی افزود: من فکر میکنم یک فیلم باید هم رسالت خود را انجام دهد و هم خوش ساخت باشد. فرقی ندارد که چه ژانری باشد. من هم به فیلم طنز علاقه دارم و هم بسیار به فیلم سیاسی علاقمند هستم و هم فیلمهای جدی و اجتماعی. به شرطی که بتواند رسالت خود را درست انجام دهد و ساخت فیلم بتواند کمکی برای اجتماع باشد. برای همین دیگر ژانر و موضوع در درجه اول اهمیت قرار نمیگیرد.
 
شفاه درباره نحوه همکاری اش با حوزه هنری گفت: کارهای سینمایی که انجام دادم، عمدتا با حوزه هنری بوده است. ما یک مجموعه ای را در دل حوزه هنری به نام باشگاه فیلم سوره تشکیل دادیم که تمام فعالیت های تولید فیلم سینمایی در ذیل آن دارد اتفاق می افتد و حتی در پروژه هایی مثل سریال تلویزیونی میم کاف عملا مجری طرح آن باشگاه فیلم سوره است.
این تهیه کننده درباره وظایف و شکل فعالیت باشگاه فیلم سوره گفت: باشگاه فیلم سوره یک موسسه سینمایی است که زیر نظر سازمان سینمایی حوزه هنری کار میکند و وظیفه خود را کارکردن و حمایت از جوانان فیلمساز میداند. جوانانی که تازه وارد سینمای حرفه ای میشوند و مستعد هستند. ما چند وقتی است که کار خود را آغاز کردیم و مشخصا با جوانان کار میکنیم و در واقع در حوزه فیلم کوتاه، فیلم سینمایی و تلویزیونی فعال هستیم. ما از فیلمهای اول و دوم حمایت میکنیم و سال گذشته فیلم «بیست و یک روز بعد» را در جشنواره فجر داشتیم که اولین فیلم تولیدی باشگاه فیلم سوره بود و امسال هم با فیلم «دیدن این فیلم جرم است» در جشنواره فجر حاضر خواهیم بود.
وی درباره فیلم تولیدی سال آینده حوزه هنری به آینه نیوز گفت: اگر خدا بخواهد برای سال آینده هم اثر جدیدی را تولید میکنیم. ما آمادگی بیش از یک فیلم سینمایی در سال را داریم و به شرایط تولید و وجود فیلمنامه خوب بستگی دارد. در شرف تولید یک فیلم سینمایی با یک فیلمساز جوان هستیم که برای اولین بار با این فیلم به سینمای حرفه ای ایران معرفی خواهد شد. آقای حسین دارابی که در حوزه فیلم کوتاه هم شناخته شده است و چندین بار مورد تقدیر جشنواره عمار قرار گرفته است و انشاء الله اگر شرایطش پذیرفته شود، با فیلم آقای دارابی به جشنواره فجر سال آینده می رویم.
شفاه درباره تولید سریال جدید تلویزیونی هم عنوان کرد: سریالی تلویزیونی به نام «میم کاف» را در حال تولید دارم که برای سیما فیلم به کارگردانی امیرمهدی پور وزیری تهیه می شود که ایشان اخیرا سریال مینو را کار کردند. سریال «میم کاف» یک کار اجتماعی است که با درون مایه های طنز و البته با نقدهای سیاسی ساخته میشود. ما سعی کردیم که در وهله اول سریال میم کاف کمدی باشد و خیلی نرم انتقاداتی را هم درباره مسائل مختلف داشته باشیم. نمیتوان گفت که یک سریال سیاسی است بلکه بیشتر جنبه سرگرمی دارد و در لایه های زیرین نگاه انتقادی به موضوعات اجتماعی و اقتصادی هم دارد و اندکی هم نقد سیاسی در آن مطرح میشود

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8411/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو