نقد فیلم سینمایی دزد و پری ۲ به کارگردانی حسین قناعت

سینمایی که نیاز به حمایت دارد

سینمایی که نیاز به حمایت دارد
calendar سه شنبه 02 بهمن 1397 در 10:29
فیلمهای کودک و نوجوان در دهه 60 در اوج اقتدار بودند و براساس آمارها بیشترین اقبال مردم به خصوص کودک و نوجوان را با خود داشتند.

 

ناصر قناعتی: تماشاچیانی که حالا بزرگ شدند و سینمای ایران نتوانسته به اندازه رشد آنها فیلمهای متناسب و مفیدی را برایشان تولید کند. برای بچه ها و نسل های بعدی هم فیلمهای خوب کودک ساخته نشد و دیگر آن سینمای پرمخاطب و پویا به تعطیلی رسید. در سالهای اخیر و با تاسیس چند شورای مربوط به کودک و برنامه ریزی فارابی یک مقدار وضعیت بهتر شد و در نهایت چند فیلم کودک و نوجوان به جشنواره اصفهان رسید و بعد هم به اکران عمومی راه پیدا کرد. در این یکی دو ماه اخیر چند فیلم کودک و نوجوان با شرکت بازیگران کودک در سینماها اکران شدند که بعضی هم فروش نسبتا خوبی داشتند.

دزد و پری ۲ به کارگردانی حسین قناعت، پاستاریونی به کارگردانی سهیل موفق و چند فیلم دیگر کودکانه در این مدت مورد توجه مخاطبان و رسانه ها قرار گرفتند و نشان دادند که میشود هنوز هم سینمای کودک و نوجوان سرپا باشد. البته با همه استقبالی که از فیلمهای جدید شد باز هم سینمای کودکی که انتظار داریم و قبلا در اوج خود بود، هنوز راه اندازی نشده است و امید میرود که با تلاش فیلمسازان و همت مسئولان باز هم سینمای کودک به اوج اقتدار خود برسد چون رشد سینمای کودک منجر به رشد سینما و فرهنگ میشود و مشخص است که وقتی نسل نوجوان و جوان یک کشور پویا باشند، در نهایت آینده کشور بیمه میشود و در نهایت هم میتوان به جامعه ای زنده و پویا و جوان رسید. از آنجا که فیلم دزد و پری ۲ یکی از بهترین فیلمهای کودک و نوجوان بود، بهتر است درباره آن بنویسیم و به کارگردانی حسین قناعت اشاره کنیم که نشان داد به شکل تخصصی این ژانر را میشناسد و تا به حال چند فیلم موفق برای کودکان ساخته است.

از این جهت خیلی خوب است که یک کارگردان فقط در زمینه یک دسته و ژانر مشخص فعالیت کند و همه جوانب آن بخش را بشناسد. کارگردان دزد و پری ۲ همین جوری است و حالا هم قرار است یک سریال تلویزیونی با شرکت بچه ها کار کند.  فیلم در حال اکران این کارگردان قصه گو است و از آنجا که لازمه کار کردن برای بچه ها گفتن درست و حرفه ای قصه گفتن است، نویسنده و کارگردانی موفق میشود که بتواند خوب قصه بگوید. این کارگردان همچنین توجهی به بعضی از ریزه کاریهای مربوط به کودکان در کارهایش دارد و نشان میدهد که کودکان را میشناسد و یا در خانه کودک دارد و یا اینکه از این گروه تحقیقات روانشناسی انجام داده است. در واقع یک نویسنده و کارگردان باید بتواند به سوژه خود نزدیک شود و از آنها شناخت به دست بیاورد و بتواند از طریق درامی که به کار می برد، این اطلاعات را به تدریج وارد داستانش کند و قسمت دوم دزد و پری هم مثل قسمت اولش همین جوری عمل کرده است.

انتظار میرود با تولید فیلمهای کودکانه بتوانیم موجب ارتقای زندگی نسل بعدی باشیم. چند روز پیش برای اولین بار یک سریال مربوط به کودکان هم وارد شبکه نمایش خانگی شد و از آنجا که هر چقدر هم در این زمینه کار کنیم باز هم کم است، باید از این سازندگان حمایت کرد. مخاطبان سینمای کودک و نوجوان چون در حال طبیعی شامل بچه ها و خانواده ها هستند، چند برابر دیگر فیلمها با خود تماشاگر به سینما می آورند و باعث رونق سینمای ایران میشوند، پس باید این سینما مورد توجه ویژه مسئولان قرار بگیرد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8404/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو