گفتگوی آینه نیوز با سعدی محمدی‌عبد، نویسنده و کارگردان نمایش تابستان

جامعه از ما و دغدغه های روشنفکرانه مان جلوتر است

جامعه از ما و دغدغه های روشنفکرانه مان جلوتر است
calendar دوشنبه 01 بهمن 1397 در 10:28
در حالی که گرایش به اجرای نمایش های معروف به لاکچری و گرانقیمت در سالهای اخیر رواج پیدا کرده است، در بعضی از سالنهای نمایش مثل مولوی نمایشهای تجربی وجود دارد که نشان از خلاقیت نویسنده و کارگردان جوان آنها دارد.

یکی از نمایشهایی که از هفته گذشته شروع شد، نمایش تابستان به نویسندگی و کارگردانی سعدی محمدی‌عبد است. این نمایش بدون دیالوگ نمایشی از زوال و انجماد شخصیتی است که سردرگم میان جسم و روح خود است و در تنهایی اش دنبال رسیدن به آرامش است. آرامشی که کمتر به دست می آید. سعدی محمدی در گفتگو با آینه نیوز درباره هدفی که برای اجرای نمایش تابستان داشت، گفت: مسئله ی من، از کارافتادگی، انزوا، فروپاشی و از هم گسیختگی وضعیت عمومی است که در آن زیست می کنیم. به عبارتی آنچه که مدنظر من بوده گندیدگی و خمودگی است که به شخصه خودم دچارش هستم و در تمام اجزای اجتماع و در تمام وضعیت های موجود اطراف خودم می بینمش.

این نویسنده و کارگردان که نمایش تابستان را قبلا در زمان انجام پایان نامه اجرا کرده بود، درباره وضعیت تئاتر تجربی و الزاماتی که میتواند باعث شکوفایی این نوع تئاتر شود، گفت: اصطلاح تئاتر تجربی یا آوانگارد، اصطلاح بسیار خطرناکی هست که مثل بسیاری کلمات دیگری که می شنویم مورد سوء استفاده قرار گرفته است. اگر منظور از تئاتر تجربی، تجربه های پیشروانه، پژوهش محور و مترقی هنرمندان بزرگی همچون استانیسلاوسکی، پیسکاتور، برشت، گروتفسکی و غیره هست، پس ما در تئاتر ایران هرگز حتا یک هنرمند سراغ نداریم که بشود به کارش اصطلاح تجربی یا آوانگارد اطلاق کرد.  اما اگر منظورتان از این اصطلاح، تئاتر دانشجویی و جسور و بی پیرایه و خلاق هست، باید بگویم به نظر من آنچه در 3-4 سال اخیر در این نوع از تئاتر اتفاق افتاده، در نوع خودش حداقل از بعد از انقلاب، کم نظیر است و اتفاقا همواره از تئاتر حرفه ای با همه دبدبه و کبکبه اش یک گام جلوتر بوده است. البته که در این مورد استثناهایی هم وجود دارد.

تئاتر تجربی و دانشگاهی در هر کشوری میتواند راهی برای پیمودن مرزهای جدید در حوزه نمایش باشد و حتی در دیگر شاخه های هنری هم برگ برنده ای برای رسیدن به ارتقای هنری است. اما در کشورمان به دلیل تنگناهای موجود کمتر شاهد رشد این نوع از هنر هستیم. نویسنده و کارگردان نمایش در حال اجرای تابستان در این باره به آینه نیوز گفت: از یک چیز نمی شود چشم پوشید و اینکه به نظر من چه تئاتر حرفه ای و تجاری با همه زرق و برق و رنگ و لعابش، و چه تئاتر دانشجویی که داعیه جسور و خلاق بودن دارد، هر دو به قول معلمم  «از کف خیابون» عقب هستیم. به عبارتی آنچه در جامعه در حال رخ دادن است، بسیار از ما و دغدغه های روشنفکرانه مان جلوتر است. در حالی که باید برعکس باشد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8395/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو