توجه به اهمیت برگزاری جشنواره های فجر در چهل سالگی انقلاب

پرچمی که همچنان برفراز است

پرچمی که همچنان برفراز است
calendar شنبه 29 دي 1397 در 12:09
به بهمن ماه نزدیک میشویم و بهمن ماه برایمان ارزشمندترین ماه سال است. ماهی که در آن از دست استکبار جهانی خلاص شدیم و هر ساله با برگزاری جشنها و رویدادهای فرهنگی و هنری این ایام فرخنده را جشن میگیریم.

 

ناصر قناعتی: امسال دهه فجر یک ارزش بالاتری هم دارد چون چهل سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی گذشته و حالا به شکلی مطمئن و با اقتدار از پیروزی انقلاب اسلامی و رسیدن به آرامش و امنیت میگوییم و به اهمیت ثمرات انقلاب اسلامی باور و ایمان داریم.

در 40 سالگی انقلاب اسلامی بهتر میشود درباره نقاط مثبتی که به وجود آمد صحبت کنیم، در کنار نقدهایی که به عملکرد بخشی از نهادها وجود دارد که از قافله انقلاب جا ماندند و هنوز به همه ارزشها پی نبردند اما در کنار اینها لازم است از ثمرات کسب شده در این 40 سال هم بگوییم چون در گزارشات و گفتگوهای رسانه ای فقط نقدها خوانده میشود و کمتر از دستاوردها گفته میشود. در اصل اگر بخواهیم مقایسه ای بین قبل و بعد از انقلاب داشته باشیم، تفاوت از زمین تا آسمان است. چون اصل و ساختار فکری تغییر کرده و تفکر برهنگی جای خود را به تفکر انسانی داده است. انقلاب اسلامی تحولی در همه ریشه های فکری و اعتقادی به جا گذاشت و مردم ایران که اصالت اسلامی داشتند، با وقوع انقلاب اسلامی به سمت تبعیت از ارزشهای الهی و رفتارهای اخلاقی رفتند و برای همین است که جمهوری اسلامی ایران تبدیل به مرکز اعتقادی جهان شده و ایران، الگویی برای همه آزاده خواهان جهان شد تا از این تفکر تبعیت کنند و انواع انقلابهای اسلامی و بهار عربی از تفکر ایران استفاده کردند.

 انقلاب اسلامی بیشترین تاثیر را در زمینه فرهنگ به جا گذاشت و حیف که همین فرهنگ و هنر که باید خود را وامدار وقوع انقلاب اسلامی بداند نتوانسته قدرشناس باشد و حداقل به خاطر اینکه به انقلاب اسلامی بدهکار است، بدهی خود را صاف کند. ما در بهمن ماه جشنواره های مختلفی را با عنوان فجر انقلاب اسلامی در پیش داریم که با وجود اینکه وجودشان مدیون فجر انقلاب است، نتوانستند شایستگی این عنوان را داشته باشند. متاسفانه در جشنواره های فیلم، تئاتر، موسیقی و دیگر رشته ها آثاری انتخاب میشوند که نسبتی با آرمانهای انقلاب اسلامی ندارند. مسئولان فرهنگی هنوز به درک درستی از ارزشهای انقلاب پی نبرده اند و آمادگی برگزاری این جشنواره ها را در 40 سالگی انقلاب ندارند. البته وقتی از این فاصله میان آثار جشنواره های فجر با اهداف انقلاب اسلامی حرف میزنیم، فقط به معنی این نیست که موضوع همه آثار درباره انقلاب باشد بلکه میتواند به شکل غیرمستقیم مفاهیم ارزشی مثل ایثار، شهادت، آرمانخواهی، تعهد، امانتداری، خوشرفتاری و موارد انسانی و اعتقادی اشاره شود و اثرات خوبش را در جامعه باقی بگذارد. اما در همین جشنواره فجر شاهد بودیم که گروه های نمایشی ضد انقلاب و فیلمهای ناامیدانه و موسیقی های نازل به اجرا درآمد و از هنرمندانی تجلیل شد که کاملا با ارزشهای انقلاب زاویه دارند. انقلاب اسلامی آمد تا جلوی همین تفکرات مسموم را بگیرد و امید و نشاط و ایمان و اقتدار را در قالبهای هنری به مردم نمایش دهد اما بعضی از تفکراتی که نسبتی با انقلاب ندارند و به فرهنگ غربی منحرف گرایش دارند، نمیگذارند این تفکر در قالب هنر عرضه شود. خوشبختانه طیف انقلابی به دلیل تعهدی که دارند هیچوقت اجازه نمیدهند که این تفکرات طاغوتی در کشور رشد کنند و آنها را در نطفه خفه میکنند و از این جهت همه هنرمندان کشور باید مراقب باشند که دشمن از طریق جاذبه رسانه ای آماده است که باعث انحراف شود. انقلاب اسلامی ثمره سالها جهاد و از خودگذشتگی مبارزان انقلاب اسلامی و مردمی است که تحمل فساد شاهنشاهی را نداشتند و نظامی را میخواستند که در مسیر اعتقادات آنها باشد و خوشبختانه نظام اسلامی ایران همان چیزی است که مردم میخواهند و همچنان وفادار به ارزشها باقی مانده اند. هنرمندان انقلاب اسلامی هم که جزئی از همین مردم هستند حتما عاشق کشورشان بوده و ولایت مدار هستند. مردم و هنرمندان پای ارزشها ایستادند و اجازه ورود تفکرات نامناسب را نمیدهند پس باید در چهل سالگی انقلاب اسلامی بیشتر از دیدن اندک جاهای تاریک به زیبایی ها نگاه کنیم و ارزشهایی که هنوز برای مردم و هنرمندان اهمیت دارند را گرامی بداریم.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8377/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو