گفتگوی آینه نیوز با جواد اردکانی کارگردان شناخته شده سینمای ایران

متاسفانه قدم به قدم از آرمانهایمان فاصله می گیریم

متاسفانه قدم به قدم از آرمانهایمان فاصله می گیریم
calendar جمعه 28 دي 1397 در 15:20
سینمای آرمانی ایران برای فیلمسازان متعهدی همچون جواد اردکانی سینمایی است که مهمترین شرطش توجه به ارزشهای انقلاب اسلامی باشد.

ناصر قناعتی: کارگردن فیلم شور شیرین در گفتگو با آینه نیوز درباره رسیدن به این سینما گفت: وقتی کل کشور از فرهنگ مقاومت دور شود و به سمت فیلمهای نازل و کلا یک نوع اقتصاد مصرفی برود، نتیجه اش در فرهنگ قابل مشاهده است. زندگی تجمل گرا در نگاه مخاطبان فرهنگی هم تاثیر میگذارد و کار به جایی میرسد که وزیر ارشاد و مسئولان فرهنگی هم دیگر نمیتوانند کاری کنند. یعنی آن حرکت عمومی کشور مهمتر از رفتار مدیران یک بخش فرهنگی است.

این کارگردان سینمای دفاع مقدس افزود: اتفاقی که برای ما طی دو دهه اخیر افتاده است، چندان مطلوب نبوده است، ولی اگر ذائقه و نگاه عمومی کشور نسبت به همه مسائل کلان سمت و سوی مناسبی پیدا کند و مدیران فرهنگی هم وظیفه خود را به خوبی انجام دهند ما با توجه به خلاقیت های جوانان اتفاقهای خوبی را خواهیم دید. چون هیچ وقت به لحاظ انگیزه و خلاقیت در جوانان کم نداشتیم.

جواد اردکانی درباره ذائقه امروز مخاطبان سینما گفت: بحث ذائقه مخاطب خیلی مساله مهم و چند وجهی است که باید روی آن بحث شود. نمیخواهم حرفهای شعاری و تکراری بزنم اما بیاییم و سهم طرفین ماجرا را در شرایط فرهنگی امروز ببینیم. وقتی شرایط ما طوری شده که حرکت مردم به سمت دیگری رفته است، پس حرکت من سینماگر نمیتواند با حرکت عمومی همراهی کند و نتیجه همین میشود که من دغدغه مند ناچار به حذف بشوم. امروزه دیگر سینماگران متعهد اصلا به بازی گرفته نمیشوند تا بخواهند نقش خود را ایفا کنند.

وی افزود: وقتی مناسبات و ارتباطات و بعضا منافع پنهان در کار مدیریت فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی سایه می اندازد و این منافع پنهان انقدر عادی میشود که هیچ تعجبی را برنمی انگیزد و همه به آن تن میدهند، دیگر مدیر و سینماگر سالم از جریان حذف میشود و نقشی ندارد. این حرکت عمومی جامعه خیلی تعیین کننده است. شما تصور کنید آدمی حاضر نباشد به سمت روشهای غیرشرعی برود و مثلا حاضر نیست که رشوه بدهد، اما وقتی وارد اداره ای میشود به چشم یک آدم عقب مانده به آدم نگاه میکنند که هنوز دارد با تفکر دوران اول انقلاب زندگی میکند! دیگر بعد از یک مدت آدم استحاله میشود و همرنگ جماعت میشود یا اینکه باید تصمیم دیگری برای زندگی اش بگیرد. این مشکلات اقتصادی در فرهنگ تاثیرات خود را میگذارد. الان شرایط عمومی کشور، سینماگران متعهد را در تنگنایی قرار داده که نمیتوانند کاری کنند. متاسفانه قدم به قدم از آرمانهایمان فاصله می گیریم و به شرایط غیراخلاقی و غیرشرعی تن میدهیم. دیگر این شرایط را یک فرد و یک مسئول فرهنگی حریف نیست که حل کند.

جواد اردکانی درباره فعالیت های خودش به آینه نیوز گفت: خوشبختانه من همیشه آن کاری را که دوست داشتم، انجام دادم و انجام میدهم اما موضوع کلی تر از این حرفهاست. چون سینماگر دغدغه مند یا باید پا بگذارد روی آرمانهایی که به خاطرش جوانی و عزیزانش را داده است یا اینکه کلا سینما را رها کند و دنبال کار دیگری برود. این وضعیتی نیست که فقط برای یک عده محدود افتاده باشد. متاسفانه در همین حوزه فیلمسازی بسیاری از مدیران شایسته و کاردرست و با تجربه مان را به دلیل اینکه نمیتوانند با شرایط موجود همراهی کنند، از دست دادیم و اینها خانه نشین هستند.

کارگردان فیلم به کبودی یاس افزود: متاسفانه این روزها در سینما باندبازی دارد بیداد میکند. فرق نمیکند این باندها متعلق به چه جناحی باشد چون کلا باندبازی مردود است. همین باندبازی ها باعث شده بود که ما برویم و شاه را فراری بدهیم. من معتقدم اگر شرایط عمومی به سمت درستی حرکت کند، اتفاقات خوبی در همه زمینه ها می افتد. مثلا اگر فرهنگ مقاومت در شرایط عمومی پذیرفته شود، اصلا اقتصاد مقاومتی خود به خود در کشور شکل می گیرد. مقام معظم رهبری بارها اشاره به اقتصاد مقاومتی کردند اما الان فرهنگ مصرفی باعث شده که از این فضا دور شویم. اقتصاد مقاومتی در رفتار مدیران هم وجود ندارد. برای رسیدن به ارزشها باید نگاه عمومی را تغییر داد.

جواد اردکانی درباره اهمیت نسل جدید سینماگران جبهه فرهنگی انقلاب گفت: جوانان انقلابی در جشنواره هایی مثل عمار و در عرصه ساخت فیلم نشان دادند که لیاقت توجه را دارند. به نظرم جوانان همیشه پرانگیزه برای کارکردن هستند و باید از تجربه نسل های گذشته هم استفاده کنند تا به سمت کیفیت بهتر پیش بروند. اما آینده سینماگران جوان انقلابی کاملا به مدیریت فرهنگی کشور بستگی دارد و دوما شرایط عمومی کشور که این مدیریت فرهنگی چقدر زمینه سازی کند تا شرایط عمومی کشور را به سمت درستی هدایت کند.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8361/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو