نقدی به وضعیت برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

حضور عوامل یک فیلم ضد ایرانی در چهلمین سال انقلاب اسلامی

حضور عوامل یک فیلم ضد ایرانی در چهلمین سال انقلاب اسلامی
calendar سه شنبه 25 دي 1397 در 09:21
به سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نزدیک میشویم. دوره ای که این بار یک فرق اساسی دارد و آن تقارن این دوره از جشنواره با چهل سالگی انقلاب اسلامی است.

در همه جای جهان وقتی به سالگرد انقلاب یا ایام خاص ملی که میرسند یکسری برنامه های ویژه برای گرامیداشت آن ایام در نظر می گیرند. به همین دلیل انتظار میرود که مسئولان فرهنگی و سینمایی تدارک خاصی برای چهل سالگی انقلاب داشته باشند. چهل سالگی انقلاب اسلامی، اسم رمز بقای این نظام است و باید ارزشهایش پاس داده شود اما یکسری مسائل می بینیم که واقعا این مساله را زیر پا میگذارد.
نمی توان از این نکته گذشت که جشنواره فیلم فجر مثل دیگر جشنواره هایی که اسم فجر دارند به مناسبت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایجاد شدند و حتی برای تبعیت از نامش هم که شده باید ارزش و اهمیت انقلاب اسلامی درک شود اما متاسفانه در بعضی از دوره های جشنواره فیلمهایی قرار داده شدند که نه تنها نسبتی با آرمانهای انقلاب اسلامی ندارند بلکه در ضدیت با ارزشهای انقلاب رفتار میکنند. فیلمهایی مثل کوچه بی نام که به شکلی آشکار ارزش و حرمت خانواده ایرانی را زیر سوال برده بود یا فیلمهای تلخ و تاریکی که ناامیدی و ناامنی را در جامعه تبلیغ میکرد. امسال هم در لیست فیلمهای اعلام شده چند فیلم وجود دارد که انتخابشان جای تردید باقی میگذارد. مثل فیلم یلدا ساخته مسعود بخشی که پیش از این فیلم سراسر توهین آمیز یک خانواده محترم را ساخته بود تا شاید آبروی ایران را در جهان ببرد. اما متاسفانه این کارگردان ضد ایرانی نه تنها از عمل انجام داده عذرخواهی و اظهار بخشش نکرد بلکه به خاطر ارتباط با بعضی از مدیران سینمایی به اسم یک فیلمساز اولی راهی سی و هفتمین جشنواره فجر میشود. این یعنی مسئولان فرهنگی و سینمایی دغدغه کار انقلابی ندارند و این علامت را به بقیه فیلمسازان میدهند که شما میتوانید فیلم ضد ایرانی حتی در داخل کشور و با امکانات داخلی علیه منافع اصلی کشورتان بسازید و به اسم فیلم ویدئویی راهی جشنواره های سیاسی مثل کن بشوید. بعد هم خیلی راحت دوباره فیلم بعدی تان را با مجوز سازمان سینمایی تهیه کنید. فیلم یک خانواده محترم بدترین فیلم تاریخ سینمای ایران در جهت زیرپاگذاشتن ارزشهای انقلاب اسلامی بود و همه ارزش رزمندگان انقلاب اسلامی را زیر سوال برد اما تهیه کننده همان فیلم ضد ایرانی جزو داوران بخش نگاه نو در چهلمین سال انقلاب اسلامی میشود. این چه پیغامی جز توهین آشکار به ارزشهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی میتواند باشد. انتخاب مسعود بخشی به عنوان کارگردان و محمد آفریده به عنوان داور یعنی پر و بال دادن به کارگردان و تهیه کننده فیلم توهین آمیزی که نظام اسلامی ایران و مردم مسلمان ایرانی را مورد بی احترامی قرار داد. متاسفانه شخص اول وزارت ارشاد هنوز به این مساله ورود پیدا نکرد و هیچ عکس العملی از طرف مقامات و حتی رسانه های منتقد دولت هم نشده است، در حالی که این اتفاق از خیلی از موارد دیگری که چندان اهمیتی ندارد، مهمتر است و به نظر میرسد که در این انتخاب یک هدف خاص وجود داشته وگرنه چه دلیلی دارد که درست در چهل سالگی انقلاب اسلامی، کارگردان و تهیه کننده یک فیلم ضد ایرانی وارد مهمترین جشنواره ملی کشور شود.
از موارد دیگری که میتوان مورد نقد قرار داد، عدم وجود یک مکان مشخص و به قولی کاخ جشنواره برای برگزاری مهمترین رویداد سینمایی و حتی فرهنگی کشور است. هر سال مدیران سینما دنبال یک مکان جدید برای کاخ جشنواره میشوند و مشخص نیست چرا یک بار همت نمیکنند و مکان مشخصی را برای برگزاری جشنواره نمی سازند. حضور رسانه های غیرفعال و صدور کارت جشنواره برای افرادی که با اعضای برگزارکننده و تیم رسانه ای جشنواره فجر ارتباط دارند، از دیگر موارد قابل نقد است. برای همین هر سال در جشنواره فجر افرادی دیده میشوند که در طول سال یک خبر هم تهیه نکردند اما کارت جشنواره دارند. وضعیت برگزاری جشنواره و شکل اجرایی اش هم مورد دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در واقع امسال باید ویترین سینمای ایران در چهل سالگی انقلاب اسلامی باشد و مردم انقلابی ایران انتظار دارند که چراغ انقلاب اسلامی در مهمترین جشنواره کشور روشن بماند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8334/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو