به راهکار جدید برای تسهیل در ساخت آثار سینمایی هستیم

 به راهکار جدید برای تسهیل در ساخت آثار سینمایی هستیم
calendar شنبه 22 دي 1397 در 11:27
«باید به دنبال راهکار جدید برای تسهیل در ساخت آثار بیابیم تا قوانین دست و پا گیر بر پیکره سینمای ایران آسیب وارد نکند.»

سیدضیا هاشمی؛ دبیر کمیته انضباطی کارگروه اکران و دبیر شورای عالی تهیه کنندگان در ارتباط با وضعیت امروز سینمای ایران و تولید و پخش آثار به خبرنگار «صبا» گفت : امروز روحیه اشرافی گری بیش تر به چشم می خورد. سینمای ایران با صنعت هالیوود کاملا متفاوت است اما شاهدیم برخی از بازیگران دستمزدهایی همانند ستارگان هالیوود از تهیه کنندگان طلب می کنند. سینما ظرفیت پرداخت این هزینه ها را ندارد به همین جهت پای پول های مشکوک به هنرهای تصویری باز شد.

تهیه کننده با سابقه سینمای ایران ادامه داد: وقتی روحیه انقلابی و کار شبانه روزی برای اصلاح جامعه از بین رفت، شاهد قوانین ودست و پا گیر در کشور  شدیم که نتیجه اش  شد  دزدی، اختلاس، رانت و چپاول اموال مردم. فقر و فساد در جامعه  سلامت جامعه را به خطر انداخته است، در حالیکه در سال های اولیه انقلاب تضمین روند رو به رشد جامعه روحیه انقلابی نیروهای متدین و مومن در سینما و حوزه های  دیگر بود، از زمانی که پول حرف اول و آخر را زد و به اصطلاح فرهنگ  تجمل گرایی  وارد شد، همه چیز از بین رفت و همه به سمت و سوی رانت و چپاول رفتند، از بچه کوچک تا نماینده مجلس قصد رفتن یک شبه به ره صد ساله  را دارند که تنهاراه آن  اختلاس است.  این  فرهنگ زیاده خواهی پایه دین و مذهب  را  نیزسست کرد.

او در ادامه اذعان داشت: روحیه انقلابی زمان زیادی است که از بین رفته و افراد فقط برای پول کارها می کنند. روحیه زیاده خواهی مانند موریانه تمام پایه های نظام ما را می خورد و در آخر برای نسل ما  شرمندگی می ماند. از اینکه  نسل های بعد  با روحیه اشرافی گری  در جامعه رها شده اند در حالیکه غایت انقلاب و فرهنگ انقلاب این نبود، بسیار ناراحتم.

 وی حضور تهیه کنندگان صوری در سینمای ایران را هم نتیجه این فرهنگ دانست و گفت:به دلیل وجود سرمایه گذاران جدیدی که به تازگی وارد سینما شده اند تهیه کنندگان صوری فعالیت بیشتری یافتند. علاوه بر تهیه کنندگان صوری در حوزه پخش نیز با این معضل مواجهیم که نتیجه همان فرهنگ لاکچری است .

هاشمی در خصوص آخرین وضعیت حذف پروانه ساخت نیز توضیح داد: پروانه ساخت موضوعی بزرگ است که بخشی از آن مربوط به حاکمیت است و مسئولان نیز نسبت به رویه حال حاضر آن اشکالاتی را وارد می دانند. اعضای شورا نیز به مسائل پیش آمده و اشکالات واقفند.  صنف تهیه کنندگان در پی ایجاد ساز و کاری است  تا با دولت هماهنگ شده و راهکار قانونی را برای عده ای که می توانند و قابلیت های لازم را برای عدم دریافت پروانه ساخت دارند، فراهم آوریم.
 

وی ادامه داد: سالهاست ساز و کار پروانه ساخت بر این دور تسلسل در حال حرکت است و رشد نیافته است . باید به دنبال راهکار جدید برای تسهیل در ساخت آثار بیابیم تا قوانین دست و پا گیر بر پیکره سینمای ایران آسیب وارد نکند. معتقدم سینماگران پس از گذشت چهل سال از انقلاب به خطوط قرمز واقف هستند و با کمک دولت می توان ساز و کاری فراهم آورد تا از بی برنامگی موجود رهایی یافته و شکل و شمایل جدیدی در جهت تسهیل در امور تولید  هنرهای تصویری ایجاد کرد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8296/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو