گفتگوی آینه نیوز با زینب تبریزی کارگردان فیلم تمام چیزهایی که جایشان خالی است

جشنواره فجر با همه فیلمسازها عادلانه برخورد نمی کند

جشنواره فجر با همه فیلمسازها عادلانه برخورد نمی کند
calendar جمعه 21 دي 1397 در 18:19
روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور اهالی رسانه، قرعه کشی زمان نمایش فیلمهای سی و هفتمین جشنواره فجر در سالن رسانه برگزار شد و فیلمها براساس قرعه در جدول اکران قرار گرفتند.

ناصر قناعتی: این جلسه همراه با یکسری حواشی و اتفاقات بود که کمتر در میان اخبار این برنامه پوشش داده شد و به نوعی گم شد. یکی از موارد، انتقاد شدید اهالی مستند نسبت به نحوه قرعه کشی و انتخاب زمان نمایش فیلمهای مستند در جشنواره فجر بود. به همین دلیل فرصتی پیش آمد تا به گفتگو با یکی از پنج مستندساز منتخب در جشنواره بپردازیم. زینب تبریزی که در دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت با فیلم تحسین شده و جایزه گرفته «تمام چیزهایی که جایشان خالی ‌ست» مورد توجه قرار گرفته بود، در گفتگو با آینه نیوز، دلایل اعتراض مستندسازان به جشنواره فجر را مطرح کرد و به طور کامل در این خصوص توضیح داد. زینب تبریزی گفت: قضیه این است که جشنواره فجر با همه فیلمسازها عادلانه برخورد نمی کند و ما کاملا نسبت به این مساله شکایت داریم و حال همه مان خراب شد. امروز در جلسه قرعه کشی خیلی راحت ما را جدا کردند و در سانسی گذاشتند که هیچکس در آن ساعت به جشنواره نمی رود. جالب تر اینجا است که به ما هیچ اکران مردمی هم ندادند! دو سال قبل حداقل یک نمایشی در خانه هنرمندان گذاشته بودند اما آن را هم از ما دریغ کردند و وقتی ما به دبیر جشنواره اعتراض کردیم، گفتند که شما جشنواره تخصصی دارید و دیگر نمیتوان به شما اکران مردمی داد. این چه جوابی است که مسئولان جشنواره فجر به ما میدهند؟

این کارگردان که در سالهای اخیر با آثار مستندش به معروفیت رسید، با گلایه از بی مهری برگزارکنندگان جشنواره، به آینه نیوز گفت: ما فقط میخواهیم از اصحاب رسانه و منتقدان دعوت کنیم که فیلم ما را در جشنواره فجر ببینند و آنوقت خودشان قضاوت کنند که حق با چه کسی است و آیا آثار ما ضعیف تر از فیلمهای معروف بوده است؟ آیا فاصله ای بین کیفیت این پنج فیلم و فیلمهای کارگردانهای معروف وجود دارد؟ من بدون تعصب میگویم که نه تنها فیلمهای مستند قابل رقابت با فیلمهای داستانی به شکل عادلانه ای است بلکه حتی از بعضی از فیلمهای داستانی، شکل بسیار قدرتمندتری دارند. این مطلب را خیلی از کارشناسان میگویند که پیشرفت سینمای مستند چقدر زیاد بوده است. الان وضعیت سینمای داستانی به کجا کشیده شده و فیلمهای مستند چگونه هستند؟! بیشتر جوایز جهانی سالهای اخیر را هم فیلمهای مستند کسب کردند. 

زینب تبریزی با اشاره به هیاهوی فیلمهای سینمایی گفت: ما در نشست قرعه کشی جشنواره فجر دیدیم که وقتی یک چهره معروف سینمایی بالای سن آمد چگونه همه دوربین ها به سمت او رفت. این نشان میدهد که خیلی ها فقط دنبال چهره ها هستند و این واقعیت در جشنواره فجر هم وجود دارد. وضعیت بعضی از فیلمهای داستانی ما در سالهای اخیر سخیف شده و متاسفانه مسئولان هم میخواهند مخاطبان را از سینمای متفاوت و اندیشمند به سمت سینمای سطح پایین هدایت کنند. اینها با زبان بی زبانی میگویند که همه توجهات به سمت سینمای داستانی و پربازیگر است. ما با علاقه به جشنواره فجر میرویم اما رفتار مسئولان با ما خیلی نامناسب است.

این کارگردان که با فیلم «تمام چیزهایی که جایشان خالی ‌ست» جزو شرکت کنندگان در جشنواره امسال فیلم فجر است، درباره برگزاری سی و هفتمین جشنواره فجر گفت: جشنواره فجر جشنواره ملی ما است و من هم خوشحالم که فیلمم یکی از آثار انتخاب شده برای این جشنواره است اما حرف من این است که باید ما را هم به چشم فیلمهای داستانی ببینند. این که داوری ها تخصصی باشد. ما هم دوست داریم فیلمهایمان دیده شود و روی مردم تاثیر بگذارد اما برگزارکنندگان ما را به یک چهره مغموم تبدیل کردند. انگار سینمای مستند یک گوشت مثله شده است و هرکسی آن را قطعه قطعه میکند در صورتیکه همه جای دنیا با افتخار از فیلم های مستند یاد میکنند. اینجا شعار میدهند که ما میخواهیم در اندازه جهانی باشیم اما هنوز بخش لوکال این جشنواره هم جای نقد دارد. وی افزود: مسئولان میخواهند سینمای با اندیشه را حذف کنند تا باز هم سینمای سلبریتی وار جلو بیاید. این بی احترامی ها باعث میشود که خیلی از مستندسازان به سمت سینمای داستانی بروند تا دیده شوند و من به هر کسی که به سینمای داستانی رفته است، حق میدهم.

این کارگردان در پاسخ به اینکه خودش تمایلی برای ساخت فیلم داستانی دارد هم به آینه نیوز گفت: من خیلی سینمای مستند را دوست دارم اما بعضی سوژه ها اگر سرو شکل داستانی تر داشته باشد، خیلی بهتر است. مثلا الان یک سوژه برای فیلمسازی دارم و به نظرم میتواند تاثیر بیشتری در قالب سینمای داستانی پیدا کند، با این وجود اگر روزی فیلم داستانی هم بسازم قطعا انقدر رگه های سینمای مستند خواهد داشت که مخاطب نتواند بین سینمای مستند و داستانی مرزی مشخص کند و این سینمای مطلوب من است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8289/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو