گفتگوی آینه نیوز با منوچهر هادی کارگردان فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰»

من عاشق سیروس الوند هستم

من عاشق سیروس الوند هستم
calendar پنجشنبه 20 دي 1397 در 12:04
در ادامه بررسی های سینمای کمدی و پیگیری دلایل فروش فیلمهایی مثل تگزاس، این بار به سراغ کارگردانی رفتیم که پرفروش ترین فیلمهای سینمایی سالهای اخیر را ساخته است و جزو پولسازترین کارگردانهای ایرانی است.

ناصر قناعتی: «منوچهر هادی» با ساخت فیلمهای «من سالوادور نیستم» و «آینه بغل» و سریال شبکه خانگی «عاشقانه» تبدیل به یک برند معتبر در سینمای تجاری شده است. اما آثار پرفروش و کمدی منوچهر هادی مورد انتقاد عده ای قرار گرفته و به تازگی سیروس الوند از کارگردانهای پیشکسوت سینمای ایران با طعنه از فیلم جدید منوچهر هادی یاد کرد و گفت که فیلم «رحمان ۱۴۰۰» و فیلمهای مشابه یکسری فیلم‌های گیشه و بازاری هستند و این کارگردانها به جشنواره فجر نمی روند تا منتقدی یقه آنها را نگیرد! سیروس الوند این بار با صراحت اسم فیلمساز را آورد و به شدت از فیلمهای بازاری منوچهر هادی انتقاد کرد. آینه نیوز برای پیگیری این انتقادات مهم به سراغ منوچهر هادی رفت. این کارگردان پرکار که در حال آماده سازی سریال «دل» است، با وجود اینکه تمایلی برای گفتگو و پاسخ دادن به آقای الوند نداشت، راضی شد تا با آینه نیوز گفتگو کند.

کارگردان فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» ضمن اینکه نسبت به صحبتهای تند سیروس الوند اظهار تعجب میکرد، به آینه نیوز گفت: واقعیت این است که آقای الوند استاد و بزرگ من است و هر چه گفته درست است! من هیچ پاسخی به گفته ایشان ندارم اما تعجب میکنم از اینکه چرا آقای الوند فیلم من را به یک شکل خاصی بازاری دانسته است. کاملا همینطور است و غیر از این نیست و من ادعای دیگری نداشتم که حالا بگویم فیلم من بازاری نیست. من فیلمهایم را برای مردم میسازم و به آن افتخار میکنم که مردم از فیلمهایم استقبال میکنند و به نظرم ایرادی ندارد.

منوچهر هادی در ادامه گفت: من از این بخش از گفته های استادم آقای الوند تعجب میکنم که فیلم من را گیشه ای دانسته است. قطعا فیلم من با فیلم آقای فرهادی و سعید روستایی فرق دارد. فیلم کمدی یک فیلم تجاری است و ما هم که حرف دیگری نزدیم. من نمیدانم ایشان چه اشاره ای به این موضوع داشتند و چه چیزی را میخواستند مطرح کنند؟

کارگردان سریال «دلدادگان» در ادامه به آینه نیوز گفت: سیروس الوند را هم من خیلی دوست دارم و هم عاشق شکل حرف زدنش هستم. اما این نوع برخوردش را نمیدانم و دوست دارم حتی با او تماس بگیرم و صحبت کنم.

منوچهر هادی درباره عدم حضور فیلم «رحمان ۱۴۰۰» در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و واقعیت انصرافش از جشنواره گفت: واقعیتش این است که فیلم من آماده نشده و نزدیک ۶۰ دقیقه ویژوال دارد و واقعا نرسیدیم تا به جشنواره برویم. در غیراینصورت اصلا فرم جشنواره را پر نمیکردم و فیلمم را به جشنواره نمیدادم.

کارگردان فیلم «من سالوادور نیستم» در پاسخ به اینکه انصرافش از جشنواره فجر چقدر به گفته های کمال تبریزی مبنی بر عدم حضور فیلمهای ویژه در فجر همخوانی دارد، گفت: من اصلا حرف ایشان را گوش ندادم و در نامه انصراف هم نوشتم که با احترام به جشنواره و دبیر جشنواره نمیتوانم شرکت کنم و کاملا توضیح دادم که به خاطر آماده نشدن فیلمم نمیتوانم در جشنواره فجر باشم. بعد آقای الوند آن صحبتها را انجام میدهد. البته ایشان رفیق من است و اشاره به نکته ای کرده که کاملا درست است، حالا اگر خواسته به من طعنه بزند و یا هر چیز دیگر، انقدر برای من قابل احترام است که اصلا مهم نیست. فیلم من هم در زمان اکران ثابت می کند که چیست.

کارگردان فیلم قرنطینه در ادامه به آینه نیوز گفت: من عاشق سیروس الوند هستم و به نظرم نخواسته طعنه بزند و شاید گفته هایش بد منعکس شده است. مثلا میخواسته بگوید که اینها فیلمشان تجاری است و منظوری در آن نبوده چون ما هم که نگفتیم فیلم ما هنری است. البته هر فیلمی هنری دارد و من هم فیلمهای هنری مثل زندگی جای دیگری است را ساخته ام.

منوچهر هادی در پاسخ به اینکه نظرش درباره فیلمهای سیروس الوند چیست، گفت: به خدا تا به حال من درباره فیلم هیچ کدام از همکارانم نظر نداده ام چون فکر میکنم کار درستی نیست که درباره همکارانم صحبت کنم و حتی راجع به فرهادی هم نظر نمی دهم. من بگویم فرهادی فیلمساز خوب یا بدی است که کار قشنگی نیست و این کار ژورنالیسم و منتقدانی مثل آقای فراستی است که درباره فیلمها اظهارنظر کنند. بیایند و فیلم را ببیند و نظرشان را بنویسند. کارشان این است حالا هر عقیده ای هم داشته باشند. اما کار من فیلمسازی است و کارم نقد و تحلیل فیلم دیگران نیست. تلاشم این است که فیلم خوب بسازم و اگر تجاری میسازم، فیلم خوب تجاری بسازم و اگر هنری بسازم هم سعی میکنم تجربه خوبی باشد. حالا یک زمان سالوادور میسازم و یک زمان آینه بغل و حالا سعی می کنم فیلم رحمان از آینه بغل بهتر شود. قطعا فیلم من بازاری است اما سعی میکنم هر فیلمم از فیلم قبلی بهتر باشد. البته نظر من مهم نیست و باید مخاطبان و منتقدان نظر بدهند. هر کارگردانی میگوید فیلم من بهترین است اما من این را نمیگویم و فقط تلاش میکنم فیلم تجاری خوش ساختی بسازم که حرفی داشته باشد.

منوچهر هادی درباره فیلم جدیدش گفت: تلاشم این بود که کار باکیفیتی بشود و «رحمان ۱۴۰۰» مثل هر فیلم دیگر باید مسائل روز را بگوید و با زمان خودش مطابقت داشته باشد. نویسنده ام در فیلمنامه و خودم در کارگردانی سعی میکنیم در قالب کمدی حرف جامعه را بزنیم. دم آقای الوند هم گرم که لااقل درباره فیلم من حرف میزند و وقتی ایشان درباره فیلمم حرف بزند پس حتما فیلم مهمی بوده است!

کارگردان فیلم «آینه بغل» در پاسخ به اینکه آیا ترسی از برخورد منتقدان جشنواره و اهالی رسانه نسبت به فیلمش نداشته است، گفت: من هدفهای مهم تری در زندگی ام دارم و دنبال حرف آقای الوند و مسائل دیگر نیستم. اگر هرکسی با نقد کردن و حتی له کردن من حالش خوب میشود، به خدا من حاضرم. من جایزه کارگردانی جشنواره بین المللی فجر را دارم و بازیگرم سیمرغ بازیگری گرفته است و دیگر برایم این مسائل مهم نیست. حالا داوری است دیگر و اگر در جشنواره ای هم جایزه نگیریم، به جای دعوا کردن باید به فکر فیلم بعدی باشیم. دیگر سن من گذشته و بعد از چهل پنچاه فیلم و سریالی که ساختم، صرفا هدفم سیمرغ نیست وگرنه دارم مسیر را اشتباه میروم. البته جایزه گرفتن را دوست دارم اما اگر نگیرم هم مثل این می ماند که داوری پنالتی برای تیمی نمی گیرد و در نهایت با اعتراض هم نمیشود این رای را عوض کرد.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8284/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو