گفتگوی آینه نیوز با تورج اصلانی کارگردان فیلم سینمایی حمال طلا

به جشنواره فجر برای گرفتن جایزه نگاه نکردم

به جشنواره فجر برای گرفتن جایزه نگاه نکردم
calendar دوشنبه 17 دي 1397 در 11:16
فیلم سینمایی حمال طلا ساخته تورج اصلانی یکی از فیلمهای انتخابی جشنواره امسال فیلم فجر است.

ناصر قناعتی: تورج اصلانی در گفتگو با آینه نیوز درباره فیلمش گفت: حمال طلا یک فیلم داستانی است و با فیلم جینگو فرق دارد. فیلم قبلی ام یک تجربه بود اما اینجا بیشتر به سمت قصه گویی رفتم. البته داستان متفاوت و تازه ای دارد که میتواند در سینمای ایران متفاوت باشد اما به لحاظ ساختار یک فیلم داستانگو است که تلاش میکند با مخاطب ارتباط برقرار کند و مخاطب عام داشته باشد.

وی افزود: حمال طلا یک قصه اجتماعی دارد و سعی میکند خیلی واضح قصه اش را برای مخاطب روایت کند. از این بابت کمی عام تر از نگاه فیلم تجربی جینگو است.

این فیلمبردار برجسته درباره جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فجر تنها ویترین داخلی است. البته به جشنواره به عنوان پلی برای اکران نگاه نکردم. چون تهیه کننده دارم و امکان اکران فیلم وجود دارد. اما چون جشنواره فجر نمایشگاهی برای محصولات سالانه سینمای ایران است و بهتر میشود در کنار آثار همکاران فیلم ها را نشان داد، امکان خوبی برای نمایش فیلمم بود تا این فیلم هم در کنار دیگر فیلم ها دیده شود. اما هیچ وقت صرفا به جشنواره فجر برای گرفتن جایزه نگاه نکردم.

تورج اصلانی درباره اهمیت بخش نگاه نو برای فیلمسازان جوان گفت: طبیعتا هوای تازه هر کاری را باید در نسل جوان جستجو کرد. چه در زمینه موسیقی و چه تئاتر و سینما و بقیه هنرها طبیعتا جوانها می توانند با خودشان تازگی بیاورند و حرفهای تازه ای برای گفتن داشته باشند. از این نظر فیلم های نسل نو با فیلم های سینماگران قدیمی متفاوت است و شکل گیری دوباره بخش فیلم اولی ها توجه جشنواره فجر به نیروی جوان است و خیلی خوب است که ما کشوری داریم با این همه جوان و میتوانیم خروجی کار این جوانها را در جشنواره فجر ببینیم.

وی ادامه داد: امتیاز خیلی خوبی است که بخش نگاه نو برای فیلم اولی ها در جشنواره فجر حفظ شود تا فیلمسازان اولی بتوانند از این مسیر به سینمای حرفه ای ورود پیدا کنند و به این بهانه تجربه نمایش فیلم خود را روی پرده بزرگ سینما داشته باشند.

تورج اصلانی درباره حواشی فیلم اولی بودنش به آینه نیوز گفت: فیلم قبلی ام هیچ نوع مجوزی نداشت و کاملا بدون مجوز آن را ساختم. از این نظر فیلم حمال طلا به درستی در بخش فیلم اولی های جشنواره قرار گرفت. جینگو صرفا یک فیلم تجربی برای خودم بود و در یک اکران محدود در هنر و تجربه اکران شد و نمیتواند به عنوان یک فیلم حرفه ای محسوب شود.

تورج اصلانی درباره فضای فیلم جدیدش گفت: فیلم حمال طلا با وجود اینکه داستانگو است اما با فیلم های دیگر متفاوت است و به قولی فیلم روتینی در سینمای ایران نیست. این فیلم قصه تازه ای در سینمای ایران است و موقعیت تازه ای دارد که کمتر کسی سراغش رفته است. بیشتر تازگی فیلم حمال طلا از تازگی داستان و موقعیتش می آید نه اینکه فرم عجیبی داشته باشد. البته ساختار فیلم حمال طلا بیشتر پلان سکانس است. امیدوارم این فیلم مورد رضایت مخاطبان قرار بگیرد.

وی افزود: مدیر فیلمبرداری فیلم حمال طلا به عهده حسن اصلانی بوده است و من فقط نویسنده مشترک فیلمنامه و کارگردان کار بودم. غیر از این فیلم، 3 کار دیگر به عنوان مدیر فیلمبرداری در جشنواره امسال فیلم فجر دارم. فیلم قسم به کارگردانی محسن تنابنده، فیلم زهرمار به کارگردانی جواد رضویان و فیلم درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی را در جشنواره فجر دارم.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8255/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو