گفتگوی آینه نیوز با محمدرضا امامقلی کارگردان مستند «آقای نخست ‌وزیر»

ما بخشی از جشنواره عمار هستیم

ما بخشی از جشنواره عمار هستیم
calendar پنجشنبه 13 دي 1397 در 09:17
جشنواره فیلم عمار در حال برگزاری است. جشنواره ای که نشان دهنده رشد جوانان فیلمساز انقلاب اسلامی است.

ناصر قناعتی: به همین دلیل به گفتگو با یکی از مستند سازان موفق جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی پرداختیم. محمدرضا امامقلی که مستندهای موفقی مثل «آقای نخست ‌وزیر» را ساخته است، درباره وضعیت تولیدات سینماگران جوان انقلاب اسلامی به آینه نیوز گفت: فتنه 88 باعث به وجود آوردن اتفاقات زیادی شده است. یکی به وجود آمدن بچه هایی بود که شاید خیلی با هنر سرو کار نداشتند اما احساس نیاز کردند و استعدادهای خود را کشف کردند. اتفاقات سال 88 خیلی موثر بود و جریان جدید فرهگی متبلور شد. ولی نکته مهم این است که این جریان باید امتداد پیدا کند. جریان فتنه 88 جرقه ای بود برای شروع یک آتش سوزی مهیب و حالا باید بچه های انقلابی در مسیر اهداف انقلاب بیشتر تلاش کنند.

مستندسازهای جوان انقلاب اسلامی در سالهای اخیر توانستند مستندهای سیاسی خوبی را تولید کنند اما رشد این تولیدات باعث انتقاد گروه مقابل فکری شد و آنهایی که ظاهرا مدعی آزادی بیان بودند، علیه فعالیت های فرهنگی عده ای جوان مستندساز اعتراض کردند. محمدرضا امامقلی یکی از کارگردانهای نسل جوان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در این باره به آینه نیوز گفت: بیشتر بحث آنها بر سر بازشدن باب گفتگو است. خیلی از رازها و مسائل سیاسی که قبلا صحبت نشده بود، در این سالهای اخیر توسط فیلمسازان جوان انقلاب اسلامی باز شده است. همان مسئولانی که چندسال پیش بابت عملکردشان پاسخگو نبودند امروز احساس خطر میکنند. ممکن است نقدهایی به کارهایی که تولید شده وارد باشد اما مشکل وقتی است که بعضی از سیاسیون نقد بچه های انقلابی را تحمل نمیکنند. گفتگو باید باز باشد تا نظرات مختلف به وجود بیاید و اگر کسی نتوانست در مسیر انقلاب حرکت کند باید پاسخگو باشد. به نظرم بخش دوم باعث شد بعضی مسئولان اسپند روی آتش شوند.

محمدرضا امامقلی دربار نقش جشنواره عمار گفت: قطعا روحیه انقلابی در بچه های جوان فیلمساز باعث میشود که بچه ها عقب نشینی نکنند. امروز فیلم های جشنواره عمار نشان میدهد که این جریان در حرکت است. اگر مستندها بر قطب نمای انقلاب قرار بگیرند قطعا آن چارچوب های نظری انقلاب مورد توجه قرار می گیرد. حتما مشکلاتی در مسیر اهدافمان وجود دارد و کسی که کار انقلابی میکند برخلاف آدمهایی که کار غیرانقلابی می کنند با مشکلاتی هم مواجه میشود.

وی افزود: فیلمسازان انقلابی باید تلاش کنند کارهایی تولید کنند که به لحاظ کیفیت ارزش داشته باشد و به خوبی به دست مخاطب انقلابی قرار بگیرد. این فیسلمساز نقش جشنواره مردمی عمار را در رشد جریان فرهنگی انقلاب اسلامی مهم دانست و در ادامه گفت: جشنواره عمار خیلی جشنواره خوبی است و مخاطبان زیادی دارد اما نیاز دارد که مسیر رشد را ادامه بدهد و اگر کمبودی وجود دارد، تغییراتی در مسیر اجرایی کارش بدهد. به نظرم یک مقدار کندی به وجود آمده و امیدوارم که جریان رشد جشنواره عمار خیلی بیشتر شود. این جشنواره شروع خیلی خوبی داشت اما در سالهای آینده به رشد بیشتر نیاز دارد. به نظرم باید از هرگونه رفتاری که جشنواره را قشری کند، دور شد. ما قشر تحت پوشش خود را نباید مختص به مخاطب خاص بکنیم. اتفاقی که در جشنواره هایی مثل فجر یا جشنواره سینما حقیقت افتاده است، نباید برای عمار بیفتد.

وی ادامه داد: جشنواره عمار داعیه دار انقلاب است. به نظرم این جشنواره جای رشد دارد. باید بالهایش را بگشاید و همه فیلمسازها و مخاطبان را مورد توجه قرار بدهد. هر چقدر از نگاه قشری فاصله بگیریم و به سمت یک جبهه واحد برویم باعث میشود که جشنواره تکامل پیدا کند. از طرفی باید به نظم در جشنواره عمار هم رسید. در هر حال جشنواره عمار خیلی خوب است و اگر هم نقدی وجود دارد، نقد درون گفتمانی است. چون عمار را به عنوان یک مرجع سینما میشناسیم و میخواهیم که هر چه بیشتر پیشرفت کند و شکوفایی اش ما را هم خوشحال میکند چون ما بخشی از جشنواره عمار هستیم.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8221/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو