گفتگوی آینه نیوز با علی زمانی عصمتی کارگردان سینما

مثل آب خوردن من را کنار گذاشتند

مثل آب خوردن من را کنار گذاشتند
calendar پنجشنبه 29 آذر 1397 در 11:10
یکی از کارگردانهای شرکت کننده در دوازدهمین جشنواره مستند سینما حقیقت، علی زمانی عصمتی بوده است که برخلاف خیلی از کارگردانهای این جشنواره، از سینمای بلند داستانی به سینمای مستند آمد و فیلم «مادرم ملکه» را ساخت.

این کارگردان که سابقه زیادی در سینما دارد، در گفتگو با آینه نیوز درباره دلیل ساخت مستندش گفت: مستند «مادرم ملکه»  را بعد از چند سال بیکاری ساختم. این فیلم شاید واکنشی بود به اتفاقاتی که در این چند ساله بر من رفت. متاسفانه مسئولان هیچ کمکی به فیلمساز جوان نمیکنند و خیلی راحت از گود خارج میشوید در صورتی که من گناهی مرتکب نشدم که باید خانه نشین میشدم. من اصلا دنبال مظلوم نمایی نیستم چون مظلوم نیستم و بسیار هم قوی هستم. ولی در این 15 سال که کار میکنم به دلایل مختلف که نمیدانم چیست، نادیده گرفته شدم. پروانه ساخت هم خیلی راحت کنار گذاشته شد.علی زمانی عصمتی با انتقاد از دولتمردان فرهنگی گفت: خیلی ها نمیدانستند من خانواده شهید هستم و دنبال سوء استفاده از این موقعیت نبودم. از سال 93 تا 95 طی دو سال راحت پروانه من را رد کردند.

در این سالهای اخیرمثل آب خوردن من را کنار گذاشتند. هیچ وقت دلیل این کار را به من نگفتند چون اصلا خطایی نکرده بودم. هیچ حساسیت و خط قرمزی در فیلمنامه هایی که به شورا دادم وجود نداشت  اما آنها حاضر نشدند که حرف من را بشنوند. تنها برای فیلمنامه آخرم آقای شورجه 5 دقیقه با من تلفنی صحبت کرد. هیچ وقت به من اعتماد نشد و دلیلش را نمیدانم در حالی که 5 فیلمنامه ام پروانه ساخت داشت. آنها میخواستند سرنوشت شخصیت اصلی را عوض کنند. برای مثال میگویم که اگر قرار بود قهرمان داستان من در آخر بمیرد، میگفتند که باید زنده بماند و مثلا ازدواج کند! این چه شورای پروانه ساختی است؟!این کارگردان جوان ادامه داد: من یکی از امضاء کنندگان حذف پروانه ساخت هستم و این موضوع چند سال است که صحبت میشود.

حتی اگر جلوی اکران را بگیرند، باز هم در این کشور زندگی میکنم و نخواهم مرد. اما بگذارند من جوان فیلمم را بسازم چون با ساخت فیلم است که زنده ام و روحیه پیدا می کنم و می توانم زندگی کنم. اگر اجازه بدهند فیلم بسازم شرایط خوبی پیش می آید و میتوانیم با مخاطب خود حتی اگر محدود باشد، ارتباط داشته باشیم اما فیلمسازی که نتواند کار کند انگار روح ندارد. وقتی یک بازیگر یا کارگردان یا دیگر عوامل سینما کار نکند دچار لطمات روحی بسیاری میشود. بخشی از این مشکلات در مستند «مادرم ملکه» نشان داده شد. یک فیلمساز ایده هایی دارد که در ارتباط با زندگی جامعه اش است و دوست دارد آن را به شکل یک اثر سینمایی و به صورت قصه گویی روایت کند و باید امکان اجرا شدن این طرحها را داد.وی افزود: امیدوارم که با کمک رسانه های محترم مشکلات سینمای ما خوب شود و همه بتوانند آنچه را که میخواهند بسازند. من معتقدم که رسانه ها پل ارتباطی میان هنرمندان و مسئولان و مخاطبان هستند و آنها گوش شنوا و حامی فیلمسازان هستند. امیدوارم مشکلات من برای تولید فیلم جدید برطرف بشود و بعد از ساخت مستندم بتوانم در سینمای داستانی کار کنم چون عمده فعالیت هایم در این حوزه بوده است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8082/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو