محمدعلی باشه آهنگر کارگردان فیلم سرو زیر آب در گفتگو با آینه نیوز:

دولت هیچ قدرت و نظارتی درباره سینما ندارد

دولت هیچ قدرت و نظارتی درباره سینما ندارد
calendar سه شنبه 27 آذر 1397 در 11:28
بعد از مدتها یک فیلم دفاع مقدسی در سینمای ایران تولید و اکران شد اما متاسفانه باز هم مشکلات مربوط به اکران مانع از اکران مناسب فیلم ارزشی «سرو زیر آب» ساخته محمد علی باشه 
آهنگر شده است.

این فیلم در حال اکران به دلیل مشکلات اکران، ناراحتی و گلایه آقای باشه آهنگر فیلمساز متعهد کشور را به همراه دارد. به دلیل اکران فیلم سرو زیر آب گفتگویی با نویسنده و کارگردان این فیلم انجام شد. محمدعلی باشه آهنگر در پاسخ به اینکه بعد از بازخوردهای جشنواره فجر سال گذشته، فیلم سرو زیر آب تا چه حد در زمان اکران تغییر پیدا کرد، به آینه نیوز گفت: من بعد از جشنواره علیرغم مخالف بودن با کوتاه کردن فیلم، ده دقیقه را کوتاه کردم. جشنواره فیلم فجر زمان مناسبی برای فکر کردن به واکنش های نویسندگان، خبرنگاران و برخی از منتقدان نیست. این گروه از عزیزان فیلم ها را پشت سر هم و تقریبا در شرایط سخت کاری برای انتقال خبر و شرح آن می بینند. خسته می شوند، غذای درستی نمی خورند و کمتر می خوابند. طبیعی است که با جسم و روح خسته دیدن فیلمی پیچیده و سخت نیاز به آرامش روحی متناسب دارد. هیاهوی جشنواره فجر هر روح مطمئن را خسته و درمانده می کند. هیجانات روزمرگی اجازه ارتباط صحیح و سالم را نمی دهد. البته بسیاری هم با پیش فرض به دیدن فیلم ها می روند.

کارگردان فیلم سرو زیر آب در پاسخ به اینکه نسخه فعلی تا چه حد و تا کجا می تواند برای تماشاگر سینما کشش داشته باشد، گفت: من از نظر تماشاگران معمولی واکنش بدی نسبت به این موضوع ندیدم. در کرمانشاه و مردمی که زخم زلزله بر تن و جانشان بود تا 45 دقیقه پس از اتمام فیلم سالن را ترک نکردند و پرسش های شگفت انگیزی داشتند. می توانید از برگزارکنندگان آن رویداد در کرمانشاه بپرسید. در آبادان تا ساعت 4 صبح نقد و بررسی به طول انجامید و اگر فشار مسئولین سالن نبود تا طلوع آفتاب هم ادامه می یافت. اما با این حال 10 دقیقه از نسخه جشنواره پارسال را کوتاه کردم. من یک فیلم واقعی یا بهتر بگویم براساس واقعیت و مربوط به رویدادهای سختی که به گروهی انسان در دوره ای بحرانی ساخته ام و ضروری است که این روایت کشنده و سخت به تماشاگر امروز انتقال یابد.

وضعیت نامناسب اکران فیلمهای ارزشی و وجود فیلمهای کمدی سخیف روی پرده، موضوع دیگری بود که با کارگردان فیلم های ملکه و فرزند خاک در میان گذاشته شد که باشه آهنگر در این باره گفت: وضعیت اکران فیلم هایی که دغدغه ای دارند، اصلا مناسب نیست و امیدی هم به بهبود شرایط ندارم. به نظرم ارکان نگه دارنده سینما از دست دولت به کلی خارج شده است. دولت هیچ قدرت و نظارتی به معنای راهگشایی این مسیر سخت در اختیار ندارد. فشارهای نظارتی اتفاقا مخصوص فیلم های امثال بنده است که هیچ پشتیبانی جز خدا و مردم ندارم.

کارگردان فیلم سینمایی سرو زیر آب درباره وضعیت سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و غفلت دولتمردان گفت: از سینمای دفاع مقدس و ارزش فرهنگ غافل شده است. برای فیلم هایی مثلا در گونه کمدی راه باز است چرا که پول به همراه دارند و وقتی خالص دریافتی سرمایه گذاران، پخش کنندگان و نمایش دهندگان و سالن داران به کلی در یک جیب سرازیر می شود، همین می شود. افسار سینما را هم این خوبان در دست گرفته اند و اگر اراده کنند کل سینما را در اختیار خواهند گرفت. این پیش بینی است که مدت ها است بسیاری آن را به عنوان ذلت سینمای ایران انجام داده اند و کاری هم از دست بنده و صدها و هزارتا مثل من برنخواهد آمد. یا باید بیکار ماند و کار نکرد یا باید 7 سال یک بار فیلم ساخت یا باید گونه سینمایی را عوض کرد. شما بگویید امثال بنده چه باید بکنند.

فیلم سینمایی سرو زیر آب با موضوع شهدای دوران دفاع مقدس هم اکنون در حال اکران در سینماهای تهران و شهرستانها است.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8064/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو