توجه به فرمایشات رهبری درباره زنده بودن دوران دفاع مقدس

لزوم پاسداشت فرهنگ حماسه و مقاومت

لزوم پاسداشت فرهنگ حماسه و مقاومت
calendar شنبه 24 آذر 1397 در 09:47
چند روز پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سخنانی توصیه هایی را برای زنده نگاه داشتن عظمت دوران دفاع مقدس و پاسداشت شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی انجام دادند.

رهبری در فرمایشات گوهربار خود تاکید کردند که دفاع مقدس تمام‌ شدنی نیست و یک حقیقت در حال پیشرفت است و این می تواند برای برخی از مسئولان فرهنگی و نهادهای غیرفرهنگی یک گوشزد مهم باشد. همانهایی که فکر می کنند حالا سی سال از پایان جنگ تحمیلی گذشته و دیگر نیازی به بازگویی مسائل جنگ و خاطرات دوران دفاع مقدس نیست. همانها که می گویند دوران سینمای دفاع مقدس و فعالیت در حوزه مقاومت تمام شده است. آنها نمی دانند که بزرگداشت شهدا و پاسداشت مردانی که از کیان این سرزمین دفاع کردند، هیچ وقت تمام نمیشود چون بحث یک فرهنگ است. فرهنگی که همیشه زنده و ماندنی است و گذر زمان نه تنها از ارزش و اعتبارش کم نمیکند بلکه باعث میشود که به عنوان یک نقشه راه و یک مسیر باارزش به آن نگاه شود. فرهنگ دفاع مقدس نشان دهنده فرهنگ و تاریخ یک ملت و ایستادگی اش در برابر استکبار جهانی است و برای همین است که همیشه از قهرمانان ایران به نیکی یاد میشود. همیشه بازگویی دوران دفاع مقدس و خاطرات انقلاب اسلامی میتواند بهانه ای باشد تا به خود و ارزش ایثار و مقاومت و جهاد در راه خدا فکر کنیم و بیشتر قدر سرزمین اسلامی خود را بدانیم.

مقام معظم رهبری به زیبایی فرمودند که وقتی شرح حال یک شهید گمنام نوشته می شود، دلهای مخاطبان را منقلب می ‌کند و این نشان میدهد که باید بیشتر از اینها به مساله خاطرات نویسی و جمع آوری خاطرات شفاهی برای خانواده مقام معظم شهدا بپردازیم و رهبری نیز فرمودند که باید به سراغ پدر و مادر و همسر شهدا رفت و گفته های آنها را به شکل مکتوب درآورد. این موضوع می تواند به شکل تصویری هم باشد و فیلم های کوتاه و بلند و مستندی از خاطرات خانواده های شهدا و ساخت فیلم های سینمایی و مستند و سریال درباره شهدای انقلاب اسلامی باید حتما مورد توجه دست اندرکاران قرار بگیرد. متاسفانه فضای سینمای ما به سمتی رفته که کمتر توجهی به موضوعات حساس کشور میشود و موضوع مهم و همیشه زنده دوران دفاع مقدس مورد غفلت مسئولان فرهنگی و اهالی سینما قرار میگیرد. در صورتی که در دهه های گذشته امثال مرحوم ملاقلی پور و ابراهیم حاتمی کیا داوطلبانه در میدان جنگ حاضر میشدند و از فضای جبهه الهام میگرفتند و فیلمهای ارزشمند دفاع مقدسی می ساختند. البته بعضی از کارگردانها مثل کمال تبریزی هم بودند که از سینمای دفاع مقدس شروع کردند اما به تدریج به سمت مخالف رفتند و الان هم امثال مارموز را میسازند که ارزشهای انقلاب اسلامی را زیر سوال می برد. سینمای ما خیلی به انقلاب اسلامی بدهکار است و چه بسا اگر انقلاب نمیشد سینمای ایران کاملا از بین می رفت پس باید به جای تولید فیلم های مبتذل به سراغ تولید فیلم های ارزشی درباره دوران دفاع مقدس و قهرمانان جنگ تحمیلی برویم.

مقام معظم رهبری در فرمایشات خود از تهاجم دشمنان در سطح مسائل معنوی گفتند که بسیار خطیرتر و از سطح مسائل جنگی است. بحث جنگ نرم که بارها در فرمایشات ایشان تاکید شده است، در سالهای اخیر با راه اندازی انواع شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و تولید برنامه های ضد فرهنگی که کیان خانواده های ایرانی را نشانه گرفته است، به شکل شدیدی درآمده و لازم است سینماگران و فعالان تلویزیون با تهیه فیلم و سریال های خوب و باکیفیت به مقابله با مقاصد شوم غربی ها و کشورهای هم پیمان با غرب بروند و بیش از پیش فرهنگ انقلابی و نوع و روش زندگی اصیل اسلامی و ایرانی را در کشور گسترش بدهند.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/8013/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو