گفت و گوی آینه نیوز با محمدعلی محمددوست کارگردان مستند «پدر طالقانی»

تنها جایی که پذیرفت این مستند را کار کند اوج بود

تنها جایی که پذیرفت این مستند را کار کند اوج بود
calendar چهارشنبه 21 آذر 1397 در 09:07
در دوازدهمین جشنواره مستند سینما حقیقت فیلم های خوبی در حال نمایش هستند که یکی از آنها مستند «پدر طالقانی» به کارگردانی محمدعلی محمددوست است.

آینه نیوز: به تازگی این مستند به تهیه کنندگی سازمان اوج در دوازدهمین جشنواره مستند سینما حقیقت به نمایش درآمد. این مستند که به صورت سریالی برای شبکه افق تولید شده است، به زندگی عالم گرانقدر و مبارز انقلابی آیت الله طالقانی می پردازد. محمدعلی محمددوست کارگردان «پدر طالقانی» در گفتگو با آینه نیوز گفت: من چند سال پیش مستندی درباره ترورهای گروه فرقان کار کردم و در حین آن کار متوجه شخصیت ویژه آیت الله طالقانی شدم که انقدر انسان بزرگی بودند که همه به او اقتدا میکردند. از این شخصیت خوشم آمد و طرح ساخت مستندی درباره آیت الله طالقانی را ارائه کردم تا بتوانم به کمک نهادی آن را بسازم. ایشان عالم شجاع و خیرخواهی برای مستضعفین بود و سوژه جذابی برای ساخت یک مستند بود.

وی افزود: ما طرح خود را به جاهای مختلف ارائه کردیم منتهی هر کدام از انجام این کار صرفنظر کردند تا این که آقا احسان محمد حسنی در اوج به من اعتماد کرد و بابت این کار خیلی از ایشان تشکر میکنم. تنها جایی که پذیرفت این مستند را کار کند اوج بود. واقعا به ما اعتماد کردند و هر کاری که دلمان خواست کردیم و هیچ محدودیتی نداشتیم. البته برای این که به روند تحقیقات ما کمک شود در هر مرحله ای چند کارشناس که شناخته شده بودند، کار ما را تائید میکردند تا مستند سندیت تاریخی داشته باشد اما اوج هیچ توصیه ای برای حذف یا اضافه کردن بخشی به ما تحمیل نکرد و از این همکاری راضی هستم. شبکه افق و اوج با ما همکاری کردند و قرار است یک سریال 5 قسمتی از این کار هم از شبکه افق ساخته شود.

کارگردان مستند «پدر طالقانی» اضافه کرد: ما برای ساخت این مستند جانب کسی را نگرفتیم. فقط واقعیت ها را نشان دادیم و سعی کردیم براساس تحقیقات پیش برویم و موضع گیری مستقیم نکنیم اما مشخص است که نسبت آیت االه طالقانی با انقلاب اسلامی کاملا مثبت و تاثیرگذار بوده است و همانطور که در مستند نشان میدهد بعضی تعابیر از سوی ضد انقلاب در جهت سوء استفاده از واقعیت بوده است. این مقدمه ای برای نمایش کار سخت انجام شده درباره آیت الله طالقانی بود و گروه تولید خیلی زحمت کشید.

وی افزود: ما در سریال به شکلی کامل درباره همه موارد تاریخی و اختلاف نظرها صحبت کردیم. کاملا مشخص است که منافقین برداشت های غلطی درباره شخصیت های انقلابی از جمله آقای طالقانی داشتند و ما سعی کردیم که در مستند «پدر طالقانی» نشان بدهیم که ایشان پدر انقلاب اسلامی و بچه های پایبند به انقلاب اسلامی است. امیدوارم این کار در زمان پخش سریال بهتر دیده بشود.

این کارگردان در ادامه به آینه نیوز گفت: به طور حتم وضعیت کیفی مستندها نسبت به فیلمهای داستانی خیلی بهتر است و ما چند گام جلوتر هستیم. به خصوص با وضعیت بدی که سینمای داستانی در سالهای اخیر پیدا کرده نشان میدهد که مستند خیلی موفق تر جلو آمده است منتهی مستندساز نیاز به حمایت نهادها و ارگانها دارد و گاهی طرحهایی دارد که نمیتواند آن را بسازد. باید مستند جدی گرفته شود و سرمایه گذاری لازم روی مستندهای خوب وجود داشته باشد. استقبال مردم از پخش مستندها در جاهایی مثل جشنواره سینما حقیقت نشان میدهد که مستند در میان مردم هم خیلی مهم است. من خودم تا الان فرصت نکردم از جشنواره امسال دیدن کنم اما سابقه نشان داده که اگر کار خوبی ساخته شود حتما مورد توجه مردم قرار می گیرد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7974/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو