داریوش فرهنگ در گفتگو با آینه نیوز:

نگاه مدیران فرهنگی به آینده نیست

نگاه مدیران فرهنگی به آینده نیست
calendar پنجشنبه 11 دي 1348 در 03:30
برای خیلی ها اسم «داریوش فرهنگ» یادآور بهترین فیلم ها و سریال های تلویزیونی است

ناصر قناعتی:  مثل معصومیت از دست رفته، فیلم محمد رسول الله(ص)، فیلم شاید وقتی دیگر و طلسم، سریال سلطان و شبان و شلیک نهایی و طلسم شدگان و در جستجوی آرامش. بازیگر با ارزش و مطرح سینما و تلویزیون و تئاتر که سابقه زیادی روی صحنه و در تلویزیون و سینما به عنوان بازیگر و کارگردان دارد در گفتگو با آینه نیوز درباره فعالیتهای اخیرش گفت: در حال بازی در سریال «گاندو» هستم که موضوع امنیتی دارد و من نقشی را در آن بازی می کنم که به نظرم در کارنامه ام متفاوت است. مهم ترین مساله ای که باعث شد این سریال را بازی کنم، وجوه اخلاقی کار بود و این که نقشی را بازی می کنم که کاملا پایبند قانون است و سعی می کند به این مواضع خود باقی بماند. این موضوع قانونمداری مساله من هم هست و به همین خاطر احساس خیلی خوبی از بازی در این نقش پیدا کردم و به نظرم بعد از این که سریال تولید شد، مردم یک سریال خیلی مهم و به دردبخوری را می بینند که به زندگی امروزشان هم مرتبط است.


کارگردان فیلم سینمایی «شب های تهران» درباره کارهایی که در گذشته انجام داده است، صحبت کرد که یکی از آنها سریال ماندگار «سلطان و شبان» است که بارها از تلویزیون بازپخش شد. داریوش فرهنگ درباره کارگردانی این مجموعه تلویزیونی و دلایل ماندگاری اش گفت: سریال سلطان و شبان خیلی مورد توجه مردم قرار گرفت به طوری که حتی برای من هم جالب بود که یک سریال در آن سالهایی که تازه تلویزیون بعد از انقلاب کارش را آغاز کرده بود این همه طرفدار داشته باشد. شاید به این دلیل که با مردم نزدیک بود و حرف آنها را می زد و داستانش برایشان جذابیت داشت. همیشه همینطور است و گاهی یک کار فراتر از تصورت مورد توجه قرار می گیرد در حالی که خودم به شخصه چند کار دیگرم را به عنوان کارگردان بیشتر دوست دارم، مثل سریال «راه شب» که شخصا بیشتر دوست دارم اما به احترام تمام تماشاگران سریال سلطان و شبان را هم می پسندم.
داریوش فرهنگ ادامه داد: هم مساله تازگی و جذابیت داستان بود و هم نکته مهمتر این است که مردم از لابه لای یک افسانه دنبال آرزوهایی هستند که آن را آرزو می کنند و آن افسانه در واقع برایشان شیرین است. برای همین است که افسانه ها بخش مهمی از داستان ها و فیلم ها و سریال های محبوب مردم می شوند. کار ما به عنوان هنرمند این است که این افسانه ها را به شکل آثار هنری به تجسم مردم دربیاوریم.
بازیگر سریال کلاه پهلوی ادامه داد: به نظرم افسانه ها از تاریخ قابل باورتر هستند برای این که افسانه ها به دست مردم گمنام ساخته می شود اما تاریخ به دست حکمرانان و پیروزشدگان ساخته می شود. در نتیجه مردم افسانه هایی مثل سلطان و شبان را دوست دارند چون فکر می کنند که زائیده تخیلات خودشان است که سینه به سینه چرخیده است و از یک نسل به نسل دیگری درآمده است. افسانه ها توسط مردم به تدریج کامل می شود و به آیندگان می رسد. مردم ایده های خودشان را در یک افسانه نشان می دهند اما تاریخ از طرف حکمرانان حکایت می شود و چندان نمی توان به آن اتکا کرد.


داریوش فرهنگ از علاقه اش برای ساخت افسانه ها در قالب سریال یا فیلم سینمایی گفت و در این باره توضیح داد: من به مسئولان تلویزیون پیشنهاد کردم که سریال «ملانصرالدین» را بسازند چون جدا از این که به نظرم دانشمند برجسته ایرانی است بلکه حکایت های پندآموزی درباره زندگی به مردم می دهد. حکایت هایی که هنوز برای مردم می تواند تازگی داشته باشد. انشاء الله امیدوارم که این کار به سرانجام برسد و بتوانم یک جریان سازی راه بیندازم. در کشورمان در هر زمینه فرهنگی و اقتصادی و هنری بخواهد جریان سازی کند، با سنگ اندازی هایی روبرو می شود و اصولا در برابر یک بدعت گروهی هستند که موانعی به وجود می آورند. جریان سازی سلطان و شبان هم این بود که ما می خواستیم برای اولین بار روی تمام افسانه های شرقی خودمان که تاکید می کنم مال خودمان و از همین آدم و خاک است، کار کنیم اما متاسفانه هیچ وقت اهل تداوم نیستیم و بیشتر مدیران فرهنگی ما همه چیز را به شکل حال می بینند و نگاهشان به آینده نیست. افسانه های ما در اقصی نقاط جهان ساخته می شود و به اسم خارجی ها در می آید و برای خودشان تاریخ جعلی با استفاده از دانشمندان ما درست می کنند. تاریخی که وجود نداشت. همین کره ای که سریالهای بنجل می سازد و از تلویزیون ما هم پخش می شود، فرهنگ و تاریخی به اندازه ما نداشته است اما آنها به این مسائل توجه می کنند و ما با وجود عظمت فرهنگی مان از آن غافل می شویم.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7897/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو