اکران «۱۸ تعقیبی»/ وقتی یک کارگردان تهدیدی برای اسراییل می شود

اکران «۱۸ تعقیبی»/ وقتی یک کارگردان تهدیدی برای اسراییل می شود
calendar چهارشنبه 14 آذر 1397 در 14:53
در نخستین برنامه سینماتک تهران فیلم مستند «۱۸ تعقیبی» به کارگردانی عامر الشوملی به نمایش درآمد.

به نقل از دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی‎، روز گذشته ۱۳ آذرماه در نخستین برنامه دور جدید سینماتک تهران که با عنوان «سینمای قریب» برگزار می شود، فیلم مستند «۱۸ تعقیبی» به کارگردانی عامر الشوملی به نمایش درآمد.

سجاد اسلامیان مسئول برگزاری این دوره از سینماتک پیش از اکران مستند «۱۸ تعقیبی» گفت: کرانه باختری رود اردن تا سال ۱۹۴۸ در قاموس جغرافیایی و حتی سیاسی جهان وجود نداشت. این منطقه بعد از جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسراییل پر از آواره های فلسطینی شد و این اردنی ها بودند که در نخستین جنگ اعراب و اسراییل این مناطق را تصرف کردند تا جلوی پیشروی اسراییل را سد کنند.

اسلامیان با اشاره به حوادث سپتامبر سیاه اردن در سال ۱۹۷۰، قرارداد سازش کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹ و اشغال بیروت در سال ۱۹۸۲ عنوان کرد: پس از این دیگر مبارزان فلسطینی توان استفاده از مرزها برای حمله علیه اسراییل را نداشتند و اینجا بود که فلسطینی های داخل اراضی اشغالی به این نتیجه رسیدند که خودشان باید قیام کنند و مستقل و آزاد باشند و این همان چیزی است که در این فیلم می بینید.

اسلامیان در پایان گفت: کارگردان این فیلم سال ها بود که در رام الله زندگی می کرد و همان سال ها «۱۸ تعقیبی» را برای جشنواره فیلم حقوق بشر آمریکا ارسال کرده بود اما اسراییلی ها مجوز ورودش به بیت المقدس را ندادند تا از کنسولگری آمریکا در قدس که همین چند وقت پیش سفارت آمریکا شد ویزا دریافت کند چرا که اسراییلی ها گفته بودند که شوملی تهدیدی برای امنیت اسراییل است.

دور جدید سینماتک تهران با همکاری مرکز مطبوعات و انتشارات حوزه هنری و پایگاه الامه (پایگاه مطالعات بین الملل جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی) وابسته به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7891/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو