جشنواره تئاتر مقاومت راهی برای رسیدن به نمایشهای ارزشی

نیاز به وجود خانه تکانی در تئاترهای غیرایرانی

 نیاز به وجود خانه تکانی در تئاترهای غیرایرانی
calendar یکشنبه 11 آذر 1397 در 11:03
جشنواره تئاتر و فیلم مقاومت در فاصله کمی نسبت به هم به پایان رسید و برگزیده ها انتخاب شدنداما نکته مهم در این وسط موضوعی است که در سالهای اخیر کمرنگ شده و آن «مقاومت» است.

ناصر قناعتی:  مقاومت که مفهوم گسترده ای از دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و مدافعان حرم و همه افرادی است که در همه جای جهان در حال مقابله با ظلم و استکبار جهانی و صهیونیستها هستند و باید زندگی و مرامشان در فیلم ها و تئاترها نشان داده شود اما می بینیم که این موضوع هر روز به دلایلی کمرنگتر می شود و دلیلش هم عدم توجه هنرمندان و عدم مدیریت مسئولان دولتی است که باعث شده از تعداد آثار مربوط به مقاومت کم شود. آثار ارزشی که باید نشان دهنده ایستادگی و تلاش مردمی باشد که در راه آرمانهای انقلاب اسلامی جان خود را فدا می کنند و هیچ ترسی از دشمن و استکبار جهانی ندارند.

 

جشنواره تئاتر مقاومت دارای چند نمایش ارزشمند در زمینه دفاع از ارزشها بود که احساسات تماشاگران را برانگیخت و نشان داد که ما می توانیم از راه نمایش هم زوایای جنگ و تبعات جنگ تحمیلی و دفاع از ارزشها را نشان بدهیم. اما می بینیم که به جای این نمایش های ارزشی، تئاترهایی روی صحنه میرود که هیچ نسبتی با سبک زندگی اسلامی ایرانی و مردم دیندار ایران ندارد و کاملا الگو گرفته از زندگی غربی است. به همین دلیل این سوال ایجاد میشود که چرا نباید نمایشنامه های بومی و محلی و میهنی در سالن های ما نشان داده شود و چرا باید نمایشنامه های خارجی روی صحنه برود. مثلا در یکی از نمایشها به اسم «شیروانی داغ» به کارگردانی ایوب آقاخانی که این روزها روی صحنه است، شاهد یک نمایش غربی و دور از زندگی ایرانی هستیم که روابط میان شخصیت های نمایش سالم نیست و شخصیت ها دائما مشروبات الکلی استفاده می کنند و گریم بازیگران زن هم خیلی زننده و نامناسب است. این نشان میدهد که هنرمندان ما هنوز فرهنگ اصیل ایرانی و تماشاگران دینمدار ایرانی را نشناختند و شاید همین مساله باعث شده که قشر مذهبی علاقه ای نشان ندهند که به سالن های تئاتر بیایند چون فضایش خیلی با فرهنگ ما فاصله دارد و باید فکری به حالش شود. وضعیت بقیه نمایشها هم همین طور است و معلوم نیست وضعیت تئاتر ما کی باید درست شود. در نمایش «شیروانی داغ» که روابط خانوادگی را نشان میدهد مسائل بد دیگری هم وجود دارد مثلا شائبه وجود خیانت وجود دارد یا این که موضوع خودکشی مطرح میشود و اینها هم بار منفی روی تماشاگر باقی میگذارد.

 

وقتی نمایش غربزده «شیروانی داغ» را می بینیم به این فکر می کنیم که چرا هنرمندان ما توجهی به این همه موضوعات ارزشی مثل دفاع از ارزشها، امنیت، مدافعان حرم، مقاومت، خانواده ایرانی، سبک زندگی ایرانی، غیرت ایرانی نمی کنند. چرا قهرمانان وطن در این نمایشها برای مردم معرفی نمی شوند و به جایش شخصیت های نامناسب خارجی با انواع زندگی های بد مثل الکلی بودن نشان داده میشود. چرا ترویج زندگی غربی می کنیم و به این توجه نمی کنیم که تماشاگر از شخصیت هایش الگو می گیرد. در حالی که کارگردان همین نمایش قبلا چند کار دفاع مقدسی انجام داده بود. متاسفانه سینمای ایران اسیر فیلمهای کمدی مبتذل و لوس شده و تئاتر ما هم دچار نمایشنامه های غربی با نمایش زندگیهای غیرایرانی قرار گرفته است. مسئولان دولتی هم همه چیز را ول کرده اند و هیچ نظارتی روی این آثار نمیکنند و همه اینها به جامعه ما منتقل می شود و باعث میشود که نوع زندگی مردم عوض شود.

 

جشنواره تئاتر مقاومت نشان داد که جای خیلی از موضوعات ارزشی در نمایشهای ما خالی است. تئاترهایی که می تواند ترویج زندگی واقعی و اصیل ایرانی باشد. اجرا و تماشای نمایشهایی که از داستان های غربی گرفته شده به درد ما نمیخورد و شاید بشود گفت حرام است. چون فعل حرام یعنی کاری که ما را به سمت گناه ببرد در حالی که کار هنر باید این باشد که ما را به سمت سعادت و خوشبختی ببرد و راه درست را به ما نشان بدهد نه این که راه کج و زندگی رو به سقوط را به ما نشان بدهد. تئاتر ما نیازمند یک خانه تکانی است و این نمایشهایی که امروزه اجرا میشود هیچ نسبتی با تماشاگر ایرانی ندارد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7833/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو