زندگینامه نویسنده «دزدان دوچرخه» بر پرده‌ «سینماحقیقت»

زندگینامه نویسنده «دزدان دوچرخه» بر پرده‌ «سینماحقیقت»
calendar شنبه 10 آذر 1397 در 12:14
مستند پرتره چزاره زاواتینی فیلمنامه‌نویس ایتالیایی و همکار ویتوریو دسیکا در خلق «دزدان دوچرخه» در جشنواره «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.

به نقل از روابط عمومی جشنواره، مستند «دنیای زا» ساخته جان‌فرانکو پانونه که پرتره‌ای از «چزاره زاواتینی» فیلمنامه‌نویس ایتالیایی و همکار ویتوریو دسیکا در خلق «دزدان دوچرخه» است، در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.

«زاواتینی» فیلمنامه‌نویس، شاعر و نقاش ایتالیایی یکی از اولین نظریه‌پردازان جنبش نئورئالیسم سینمای ایتالیا است که همکاری او با دسیکا در فیلم‌های سینمایی واکسی، دزدان دوچرخه، معجزه در میلان و اومبرتو دی، جریان سینمای اروپا و دنیا را پس از جنگ جهانی دوم تغییر داد.

در خلاصه موضوع مستند ۸۰ دقیقه‌ای «دنیای زا» ساخته‌ جان‌فرانکو پانونه آمده است: «چزاره زاواتینی و سرزمینی که در آن به دنیا آمد: باسا رجیانا. یک ارتباط متقابل غنی و پیچیده که در فیلم، گذشته و حال را به هم پیوند می‌زند و زمان جدیدی می‌سازد که به شهادت چهار مرد از چهار گروه سنی و شرایط اجتماعی مختلف معلق است. فیلم از زای بزرگ آغاز می‌شود که مردمان خود را در دشت‌های حاشیه رود پو پیدا می‌کند...»

چزاره زاواتینی در سال ۱۹۸۹ در سن ۸۷ سالگی در شهر رم بدرود حیات گفت.

بر روی آتش‌فشان (۲۰۱۴)، کوچک‌ترین ارتش جهان (۲۰۱۵)، قدیس‌ها را رها کن (۲۰۱۶) از دیگر آثار جان‌فرانکو پانونه مستندساز ۵۵ ساله اهل ناپل ایتالیاست.

دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7825/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو