بررسی یادداشت راهگشای مقام معظم رهبری برای هنرمندان

گوش به فرمان رهبر به سمت هنر متعالی

گوش به فرمان رهبر به سمت هنر متعالی
calendar پنجشنبه 08 آذر 1397 در 09:17
وقتی فرمایشات مقام معظم رهبری درباره فرهنگ و هنر را در کنار هم قرارمی دهیم

ناصر قناعتی: مورد بررسی قرار می دهیم می بینیم که ایشان چقدر به مسائل فرهنگی آگاهی دارند و چقدر می توانند به عنوان یک کارشناس فرهنگی برای هنرمندان ایرانی چراغ راه باشند. همین دیدار اخیر رهبری با هنرمندان رسانه ملی که خیلی پربار بود نشان داد که حضرت آقا چه ارزش و اعتباری برای هنرمندان متعهد قائل هستند. به خصوص وقتی یادداشت ایشان را که منتشر شده را می خوانیم به ارزش و اهمیت نگاه فرهنگی مقام معظم رهبری پی خواهیم برد. رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از دیدار با بازیگران و کارگردانان و تهیه کنندگان تلویزیون در یادداشتی چشم انداز هنر انقلاب اسلامی را مشخص کردند. چشم اندازی که می تواند مورد توجه و استفاده مدیران فرهنگی و هنرمندان کشور و به خصوص سینمایی ها قرار بگیرد.

«جنگ نرم» کلید واژه بسیاری از فرمایشات مقام معظم رهبری بوده است. جنگی که چند سال است دشمن به روشهای مختلف راه انداخته و وقتی می بیند که در زمینه نظامی نمی تواند آسیبی به نیروهای غیور ایرانی بزند، به سراغ بخش های فرهنگی و هنری رفته و از طریق تولید فیلم های ضد ایرانی و ضد اسلامی و ترویج فرهنگ برهنگی و تولید آثار مبتذل و توزیعش به سرزمینهای اسلامی می خواهد به ما ضربه بزند و باید به هوش باشیم و این فیلم های نامناسب غربی را نبینیم پس باید بیشتر از همیشه به محصول ایرانی توجه کنیم و فیلم هایی بسازیم و نمایش بدهیم که محصول زندگی و فکر ایرانی است و از سبک زندگی اسلامی و ایرانی تبعیت می کند. انواع فیلمهای هالیوودی دامی هستند که می خواهند با جذابیتهای صوری مخاطبان خود را جذب کنند و آنها را به معصیت بکشند پس لازم است در برابر این تفکر بایستیم و نگذاریم تفکرات و فیلمهای خارجی وارد زندگی ما شود، از آن طرف تا می توانیم فیلم و سریال خوب ایرانی بسازیم که شبیه زندگی خودمان باشد نه این که از برنامه های خارجی کپی کنیم.

جنگ نرم مساله مهمی است که نیاز به آگاهی دارد و رهبر معظم انقلاب هم اشاره کردند که بعضی ها که جنگ نرم را انکار می کنند، در واقع خودشان جزو گروه دشمن در میدان جنگ نرم هستند. حضرت آقا خیلی خوب و حکیمانه در یادداشت خود نوشتند که اهالی فرهنگ و هنر ارزش و اعتباری مثل نیروهای مسلح دارند. در واقع انگار آنها لباس نظامی پوشیدند و در حال مبارزه با دشمن و صهیونیست و امریکا هستند. به یاد جمله ای از آقای حاتمی کیا می افتیم که چند سال پیش گفته بودند به ما درجه بدهید. اما در واقع این سربازان انقلاب اسلامی درجه خود ا از خدا می گیرند.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در یادداشت خود دو دسته اشتباه داخلی را گوشزد فرمودند. دو دسته ای که جزو عوامل دشمن محسوب می شوند. یکی افرادی که می گویند جنگ نرم وجود ندارد و نسبت به تعهد ملی و انقلابی خود غافل هستند و بی تفاوت از کنار ارزشها می گذرند و گروه دومی که حتی شیفته دشمن هستند و با آنها همراهی می کنند. برای گروه اول که رهبری عنوان مسئولیت ناپذیر به آنها داده است، می توان به انواع مدیران فرهنگی نام برد که پست دولتی می گیرند اما عملا هیچ کاری نمی کنند و از موضع بی تفاوتی با جریان غالب فرهنگی برخورد می کنند. دسته دوم که مقام معظم رهبری به آنها دشمن شیفته گفتند، افرادی هستند مثل سینماگرانی که در جشنواره های ضد ایرانی در خارج از کشور شرکت می کنند و دنبال جایزه جهانی هستند و برای همین هر رفتاری را انجام می دهند و علیه مملکت خود سخنرانی می کنند و طوری فیلم ضد ایرانی می سازند تا حتما آن طرف مرز جایزه بگیرند.

مقام معظم رهبری اما دسته بزرگتر را هنرمندانی می داند که در خط انقلاب اسلامی فعالیت می کنند. رهبری در یادداشت خود راه و روش فیلمساران و مضامینی که باید روی آنها بیشتر کار شود را هم مطرح کردند. مواردی مثل فرهنگ ایرانی، خانواده ایرانی، نمایش سبک زندگی اسلامی ایرانی، شهدای عزیر و حماسه دفاع مقدس، ایستادگی ملت ایران در برابر دشمنان و راهپیمایی باشکوه اربعین که نیاز است راجع به آن بیشتر کار شود. رهبری جایگاه فرهنگ و هنر را برجسته دانستند که این نشان دهنده اهمیت کار فرهنگی و مدیر و هنرمند ایرانی است تا بداند در چه جبهه حساسی دارد کار می کند.

حالا که مقام معظم رهبری خط مشی و راه فیلمسازی را نشان داد، باید هنرمندان و مدیران فرهنگی ما یک لحظه آرام ننشینند و برای مقابله با جنگ نرم دشمن آثاری را تولید کنند که در آن ارزشهای دینی و میهنی و انقلابی وجود داشته باشد. باید در زمینه فرهنگ و هنر آتش به اختیار بود و فقط گوش به فرمان رهبر بود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7795/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو