گفتگوی آینه نیوز با محمد خزاعی دبیر پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

جشنواره مقاومت دارد فیلمسازان خود را پیدا می کند

جشنواره مقاومت دارد فیلمسازان خود را پیدا می کند
calendar چهارشنبه 07 آذر 1397 در 10:11
این روزها جشنواره فیلم مقاومت در حال برگزاری است و به همین دلیل با محمد خزاعی دبیر پانزدهمین جشنواره مقاومت گفتگو شد که وی درباره اهداف این دوره از جشنواره به آینه نیوز گفت:

 مساله مهم در این دوره از جشنواره استقبال بسیار خوب کشورهای مختلف بوده است. براساس آماری که ما گرفتیم به خاطر مضامین فیلمها و نگاه آزادیخواهی که در حال گسترش است، استقبال از جشنواره امسال خیلی بیشتر از دوره های گذشته بوده است. این استقبال کاملا متکثر بود و تنها شامل سینماگران منطقه و حتی اسلامی نمی شد و در حوزه مقاومت حتی از کشورهای اروپایی و امریکا هم متقاضی داشتیم و این نشان می دهد که جشنواره بیت المللی مقاومت دارد جایگاه خود را در جهان به دست می آورد و این وظیفه ما را سنگین می کند.

تهیه کننده شناخته شده سینمای ایران درباره تعداد آثار متقاضی و میزان رشد آثار نسبت به دوره های پیش گفت: 900 اثر خارجی از 92 کشور دنیا برایمان ارسال شد که نسبت به دوره های گذشته عدد چشمگیری است و این که خود فیلمسازان علاقمند به حضور در جشنواره ای با موضوع مقاومت هستند چون این جشنواره را رصد کردند و پیگیر هستند تا فیلمشان در جشنواره حضور داشته باشد و جالب است که بگویم وقتی مهلت ارسال آثار تمام شد و جشنواره بسته شد ما هنوز هم درخواست کننده برای جشنواره داشتیم و همین حالا هم که جشنواره در حال برگزاری است باز هم بعضی ها فیلم می فرستند. این تفاوت اساسی این دوره از جشنواره بوده که خیلی ها از برگزاری آن اطلاع  پیدا کردند و فکر می کنم که داریم به مقصود خودمان می رسیم و جشنواره مقاومت دارد فیلمسازان خود را پیدا می کند.

وی افزود: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم جریان فیلمسازان ضد ظلم و ضد سلطه تشکیل می شود و آن بیداری فرهنگی شروع شده است. فیلمسازان متعددی در قاره های مختلف وجود دارند که با مضامین مقاومت فیلم می سازند اما جایی برای نمایش آثارشان ندارند و سلطه سینمای جهان و به ویژه امریکا هم آنها را بایکوت می کند. همین حالا برای جشنواره مقاومت جلوی فیلمسازها را گرفتند. آنها می دانند که ایران جایی است که خیلی راحت می شود درباره این مسائل صحبت کرد و از این بابت جشنواره مقاومت وظیفه بزرگی را به عهده دارد و در این راستا توانسته موفق باشد و مسئولیت سنگینی را هم به عهده دارد که باید حساس عمل کند. باید حساب شده عمل کرد و در کنار فیلمسازهای حرفه ای به فکر فیلمسازهای جوانتر انقلاب هم باشیم و آنها را جذب کنیم و داریم کارهایی می کنیم.

محمد خزاعی با اشاره به ترس صهیونیست از برگزاری جشنواره مقاومت، گفت: ما همانطور که تحریم اقتصادی هستیم، تحریم فرهنگی هم هستیم و صهیونیست ها و امریکایی ها دوست ندارند که جریان فرهنگی مقاومت گسترش پیدا کند و تبدیل به پایگاهی برای فعالیتهای بین المللی شود. به همین دلیل از حضور چند فیلمساز و چند فیلم جلوگیری می کند و این کوچکترین کاری است که آنها انجام می دهند و نشان دهنده حقارت آنهاست. صداها را که در جهان امروز نمی توان خفه کرد. هر فیلمی درباره مقاومت در هر جای دنیا تولید شود قطعا زمینه نمایش آن اثر هنری فراهم می شود. دیگر زمینه سلطه غرب در جهان دارد به پایان می رسد و صهیونیست ها خاموش می شوند. وقتی رصد می کنیم و می بینیم که کلا 10 جشنواره ضد صهیونیستی در دنیا وجود دارد که طبیعتا در میان جشنواره های رنگارنگ غربی دردسر ایجاد می کند. آنها نمی خواهند که این شبکه سازی و پایگاه سازی درباره سینمای با وجدان و عدالتخواه ایجاد بشود. وقتی روزنامه اسرائیلی تیتر می زند که حرکت فرهنگی جشنواره فیلم مقاومت برای جمع کردن فیلمسازهای دنیا خطرناکتر از جریان نظامی ایران در آینده خواهد بود، نشان دهنده نگاه جدی آنها به جشنواره مقاومت در ایران است.

وی ادامه داد: آنها بارها علیه ایران فیلم می سازند و از جریان های اپوزیسیون دعوت می کنند و علیه ایران و اسلام هر کاری می کنند اما تحمل یک جشنواره ما را ندارند و نشان می دهد که صهیونیست ها چقدر پست هستند. به فیلم های ضد ایرانی جایزه می دهند و برنامه برگزار می کنند اما نمی گذارند ما واقعیت را نشان بدهیم. اتفاقا من و برگزار کنندگان جشنواره مقاومت از ترس آنها خوشحال هستیم و به نظرم واکنش آنها نشان می دهد که ما مسیر خود را درست آمدیم که باعث این بازتابها شد وگرنه اگر ما جشنواره خنثی بودیم دیگر دلیلی نداشت که امریکا و بعضی کشورها انقدر علیه جشنواره مقاومت و فیلمهایش موضع منفی بگیرند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7771/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو