چگونه می توان فرهنگ بسیجی را به تصویر درآورد؟

نقشی که همچنان پایدار است

نقشی که همچنان پایدار است
calendar سه شنبه 06 آذر 1397 در 08:52
هفته بسیج و به خصوص روز گرامیداشت بسیج که می رسد همه به یاد جان فشانی های سربازانی می افتند

ناصر قناعتی: که برای آب و خاک و سربلندی این سرزمین جانشان را فدا کردند و همواره یادشان در دل مردم زنده است. اما بسیج حرکت جاری و جریانی شناور است که هیچ گاه از حرکت نمی ایستد و همواره نسل های جدیدی می آیند و یاد و نام بسیج را زنده نگه می دارند. بسیج از ملت برخاسته است و به دلیل همین پشتوانه مردمی کاملا با خون و زندگی مردم پیوند خورده است. وقتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی عنوان بسیج بیست میلیونی را مطرح کردند و زمانی که راهیان نور همچنان در مسیر شهادت گام برمی دارند، خواهیم دانست که بسیج همچنان زنده است و هیچ وقت کهنه و قدیمی نمی شود چون مهم روش و نگاه بسیجی است که زمان و مکان نمی شناسد و از جبهه های جنگ تا درون همین شهر پرجمعیتی که هستیم خود را نشان می دهد.

اما وقتی به ایامی مثل دفاع مقدس یا بسیج می رسیم این سوال پیش می آید که چرا عظمت این دلاوران کمتر در سینمایمان نمایش داده می شود. چرا ارزش های زیبای بسیج و فرهنگ والای بسیجی در قالب فیلم و سریال و موسیقی و تئاتر نشان داده نمی شود؟ مگر این فرهنگ ارزشمند اخلاقی و انسانی با مردم در ارتباط نیست که از تولید و نمایش آن برای مردم غفلت می شود؟ ارزشهایی مثل ایثار، صبر، جهاد، از خودگذشتگی، امانتداری و خلوص که برای هر آدمیزادی زیبا است اما چرا در قالب یک درام سینمایی یا تلویزیونی نشان داده نمی شود. دلیلش را باید در غفلت مسئولان فرهنگی دانست که همیشه از مردم عقب تر هستند و درک و دیدگاه درستی درباره مفاهیم انقلابی ندارند. متاسفانه همه چیز خلاصه می شود به چند بزرگداشت در این ایام و خیلی زود همه چیز فراموش می شود در حالی که مردم نشان دادند که از خصلت و خوی پسندیده خوششان می آید و اگر شخصیت هایی باورپذیر و انسان برایشان نشان دهیم حتما استقبال می کنند. دلیلش هم فیلم های محبوبی بود که در زمینه سینمای دفاع مقدس تولید شد و هنوز هم برای مخاطبان ارزشمند است.

وقتی از بسیج حرف می زنیم، منظورمان همه دستاوردهایی است که در چهل سالگی انقلاب اسلامی به دست آوردیم. همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند که بسیجیان با ارزش ترین افراد جامعه هستند. معرفت دینی، معرفت سیاسی و معرفت اخلاقی که دستاورد انقلاب اسلامی از منظر رهبری است، مرهون وجود بسیجیان است که جزو ثمرات انقلاب اسلامی بوده است. عنوان بسج مستضعفین که توسط امام خمینی(ره) به کار رفت اشاره به این دارد که این گروه از اقشار مردمی جامعه هستند و با افراد کاخ نشین فاصله دارند. انواع بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج بانوان و ... نشان می دهد که بسیج در همه لایه های اجتماع نقش پررنگی دارد و مردم ایران با همین روحیه در برابر مستکبرین و دشمنانی که همچنان چشم طمع به ایران اسلامی دارند، ایستادند. پس باید سینمای ما نیز همگام با نگاه مردم به وظیفه فرهنگی خود عمل کند و بتواند با استفاده از مفاهیم عمیق فرهنگ بسیجی به تولید آثاری بپردازد که بهتر بتوانند روحیه بسیجی را نشان بدهند. چون متاسفانه رسانه های معاند همیشه سعی می کنند که چهره دروغینی از پایگاه های مردمی مثل بسیج نشان بدهند. سینما به عنوان یکی از رسانه های قدرتمند خبری وظیفه مهمی در برقراری ارتباط با مردم دارد و لازم است که به این مساله اهمیت داده شود و به جای تولید آثار سخیف، فیلم هایی تولید بشود که منتقل کننده مفاهیم زیبای انسانی به مردم باشند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7756/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو