نقد فیلم سینمایی «سرو زیر آب» ساخته محمدعلی باشه آهنگر

فیلمی در راستای وحدت ملی

فیلمی در راستای وحدت ملی
calendar یکشنبه 04 آذر 1397 در 23:15
وقتی از واژه هایی مثل ایثار و شهادت و مقاومت یاد می شود منظور تمام سال های مقاومت و همه انسان هایی است که با تمام وجود از سرزمین اسلامی خود دفاع کردند.

در این میان پیر و جوان و مرد و زن و اقلیت های مذهبی هر کدام سهم ارزشمندی در پاسداشت ارزش های این سرزمین دارند و جان خود را هم در راه حفظ میهن تقدیم کردند. اما متاسفانه سینمای ژانر دفاع مقدس در سال های گذشته نتوانست در آثار تولیدی خود از تمام ماهیت دفاع مقدس به خوبی استفاده کند و در نهایت ضعف های این سینما و فیلمسازانش به پای ناکارآمدی سینمای دفاع مقدس نوشته شد. در صورتی که اگر فیلم خوب دفاع مقدسی در هر دوره ای ساخته شود و بتواند خود را با شرایط روز و تماشاگرانش آداپته کند حتما می تواند در گیشه هم موفق شود. گواه این مساله آماری است که از سینمای پس از انقلاب گرفته شده و نکته جالب این است که هنوز و بعد از گذشت چند سال و ساخت فیلم های متعدد اجتماعی یا کمدی، 3 فیلم پرفروش جدول را فیلم های دفاع مقدسی تشکیل می دهند که به ترتیب شامل «عقاب ها»، «کانی مانگا» و «اخراجی ها 2» هستند. مساله ای که معمولا مورد غفلت بعضی از اهالی سینمای ایران قرار می گیرد این است که آمار ریالی فروش را ملاک جدول قرار می دهند در حالی که با رشد قیمت های بلیت و افزایش تورم این ملاک کاملا نادرست بوده و مهم تعداد تماشاگرانی است که از یک فیلم دیدن می کنند. پس اگر تعداد صندلی های اشغال شده و نه قیمت فروش ملاک باشد، پرفروش ترین فیلم سینمای ایران نه فیلم های کمدی مثل «هزارپا» بلکه فیلم های دفاع مقدسی است و این مهم ترین دلیل برای ساخت آثار دفاع مقدس خواهد بود. چرا که شنیده شده که بعضی از مسئولان و سینماگران باادعاهای نادرست اعلام می کنند که دلیل کم شدن تعداد تولیدات دفاع مقدس به دلیل عدم استقبال مخاطبان از این فیلمها بوده است در حالی که این تحلیل کاملا اشتباه بوده و فیلم های شاخص دفاع مقدس همیشه با روی خوش مردم مواجه شده اند.

حالا اکران فیلم دفاع مقدسی «سرو زیر آب» و موفقیت اکران فیلم «تنگه ابوقریب» می تواند قوت این نظر را نمایان کند که سینمای دفاع مقدس اگر به درستی در مرحله تولید و اکران حمایت شود و حداقل این که در رقابت با فیلم های سوپراستاری و کمدی ها مورد ظلم در تخصیص سالن قرار نگیرد، حتما می تواند مورد توجه مردم قرار بگیرد. چرا که مردم عاشق تماشای فیلمهایی هستند که خصایص انسانی دارند و شخصیت هایشان مسیر قهرمان شدن را طی می کنند و جنگ هم معبری است که انسان در آن آبدیده شده و با طی کردن مسیر به خلوص می رسد. تازه ترین ساخته محمدعلی باشه آهنگر، کارگردان دغدغه مند سینمای دفع مقدس هم مانند دیگر آثارش دارای روح والای انسانی و خصلت های بزرگی مثل ایثار، صبر، مقاومت و ایستادگی است. شخصیت هایی که در مسیر حرکتی درام به تدریج خود را پیدا می کنند و در مسیر شهادت به پرواز درمی آیند. آزاده خواهانی که همچنان بر سر اعتقادات و آرمانهای خود مانده اند و پاپس نکشیده اند. سفر جهانبخش راهی به سوی حقیقتی است که تماشاگر را هم در تمام طول فیلم با خود همراه می کند و با شخصیت های فیلم «سرو زیر آب» احساس نزدیکی و هم پیمانی می کند.

نکته جالب این که محمدعلی باشه آهنگر برای نخستین بار در قالب فیلم بلند سینمایی، به شهدای اقلیت های مذهبی در ایران پرداخته است. شخصیت هایی که همپای برادران مسلمان هموطن خود همیشه پای کشور ایستادند اما حضورشان در فیلم ها کمرنگ بود و به جز اشاراتی در فیلم مرحوم ملاقلی پور یا کتاب داستانی رضا امیرخانی کاملا در آثار تولیدی دفاع مقدس نادیده گرفته شدند، در حالی که اقلیت های مذهبی در دوران دفاع مقدس همسنگر سربازان مسلمان از آب و خاک این سزمین دفاع کردند و شهدای بسیاری را هم تقدیم ایران اسلامی کردند و به همین دلیل هر ساله و در دوران عید مسیحیان شاهد هستیم که مقام معظم رهبری با خانواده های شهدای اقلیت های مذهبی دیدار می کنند.

در هفته وحدت و میلاد پیامبر گرانقدری که رسول مهربانی است، اکران فیلم «سرو زیرآب» یک بار دیگر به ما یادآوری می کند که برای دوری از هرگونه تفرقه افکنی دشمنان و ایجاد وفاق ملی و رسیدن به وحدت باید بیش از پیش در کنار هم باشیم و بدانیم که ایران سرزمینی برای همه ما است و باید همیشه نگهبانش باشیم.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7730/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو