حس من در زمان ساخت «حوالی پاییز» کاملا ناسیونالیستی بوده است

حس من در زمان ساخت «حوالی پاییز» کاملا ناسیونالیستی بوده است
calendar چهارشنبه 30 آبان 1397 در 12:52
سریال «حوالی پاییز» در حالی به پایان رسید که مبتلا به یکسری حواشی ناجوانمردانه در فضای مجازی شد در حالی که بازتاب سریال در میان مردم نشان داد که ساخته حسین نمازی مورد توجه مردم قرار گرفته است.

سریال «حوالی پاییز» در حالی به پایان رسید که مبتلا به یکسری حواشی ناجوانمردانه در فضای مجازی شد در حالی که بازتاب سریال در میان مردم نشان داد که ساخته حسین نمازی مورد توجه مردم قرار گرفته است. به خصوص این که پیام تشکر خانواده های حادثه منا را هم به دنبال داشت.

بعضی از منتقدان می گویند که پایان سریال و برگزاری جلسه نشست خبری با قسمت های دیگر سریال همخوانی ندارد و لحن متفاوت و شعاری گرفته است. پاسختان چیست؟

قرارمان از اول این بود که تا قسمت 10 کسی درباره این ماجرا و پایانش چیزی نداند. به خاطر این که امکان داشت مشکلاتی به وجود بیاید. اما بعد از این که به نتیجه رسیدیم تصمیم گرفتیم که کم کم حادثه منا را در آن خانواده نشان بدهیم. به نظرم ما حرف همه مردم را در قالب یک سریال تلویزیونی زدیم. آن هم در برابر کشوری که هیچ یک از ایرانیان از آنها دل خوش ندارند. این موضوع ربطی به جناح های سیاسی ندارد و همه گروه ها و افکار با سعودی ها مشکل دارند. وقتی حرفی را که دیگران نزدند و ما زدیم چرا باید مورد نقد قرار بگیریم. کجای این حرف شعار است؟ به نظرم اصلا دیالوگ شعاری نداریم. دیالوگ هایی هم وجود دارد که بیشتر از این که حرف من باشد از دل جامعه آمده است.

در زمان تولید سریال و پس از این که به مرحله پخش رسید، مشکلاتی برایتان پیش نیامد و توصیه های سیاسی مبنی بر کمرنگ کردن خط داستانی متعلق به سعودی ها توصیه نشد؟

به طور حتم مشکل داشتیم و هنوز هم این مشکلات وجود دارد. اما با علم به این که کار سختی داریم، پروژه را شروع کردیم. چون قصه حساسی بود که تا به حال درباره اش صحبت نشده بود. خیلی چیزها را پیش بینی می کردیم و می دانستیم که (قطعا موضع گیری هایی خواهد شد) قرار است اتفاق های بدی پیش بیاید اما این کار باید می شد چون فکر می کردم این سکوت در برابر انسانهایی که جانشان را بیگناه در منا از دست دادند، بد است و باید حرف خانواده های آنها شنیده شود.

آیا خودتان تجربه نزدیکی با حادثه منا و خانواده هایشان داشتید و از آن تجربه واقعی کمک گرفتید؟

در سال 94 که من درگیر ساخت فیلم «آپاندیس» بودم، پدر و مادر و عمو و زن عمویم در حج بودند که آن اتفاق منا افتاد. آن روزها خیلی برایم روزهای سختی بود. حال مادرم بد بود و بی تابی می کرد. برایم خیلی ناراحت کننده بود که مادرم بعد از سالها انتظار برای رفتن به حج دچار این مشکل شده بود. وقتی خانواده ام برگشتند همانجا تصمیم گرفتم که یک فیلم سینمایی در مورد این قضیه بسازم. پیگیری هم کردم اما دیدم آنجاهایی که من می خواستم با آنها کار کنم خیلی علاقه ای نشان نمی دهند. بعد از این که پیگیری ام به جای نرسید دیگر ولش کردم تا اینکه طرح سریال «حوالی پاییز» توسط آقالی پروینی تهیه کننده سریال به من پیشنهاد شد.

طرح اولیه با آن چیزی که ساخته شد یکی بود یا این که شما تغییراتی دادید؟

طرح اولیه کمتر از اینها بود و مسائل امنیتی و شخصیت هایی مثل شیوا نبودند و خیلی جمع و جور بود. من داستان را گسترش دادم و براساس طرحی که بود و تصمیمی که داشتم فیلمنامه را نوشتم. در تلویزیون هم در ابتدا افرادی شاید مایل به انجام این کار نبودند اما چند مدیر پای کار ایستادند و در نهایت سریال ساتخته شد.

فکر می کنید تولید این سریال ضد سعودی برای دیپلماسی ایران تبعات سیاسی نخواهد داشت؟

ممکن است هر اتفاقی بیفتد. اما وقتی مواضع همین ماه های اخیر سیاستمداران سعودی را ببینیم می فهمیم که همه کار علیه ایران کردند و فقط مانده اند که فحش مان بدهند! خب جواب های، هوی است. نباید توقع داشته باشیم که یکی این همه حمله کند و سیاستمداران ما ساکت باشند و ما هم کاری نکنیم. به نظرم با تولید «حوالی پاییز» حال مردم خوب شد. چون بالاخره ظلمی بر آنها رفته و عکس العملی وجود نداشته است. ببینید، پولی که عربستان برای از بین بردن امنیت کشورمان دارد خرج می کند، چقدر است. الان عربستان و امریکا و اسرائیل اضلاعی هستند که انواع دشمنی ها را علیه ایران انجام می دهند. من احساس می کنم موضع ما در برابر اسرائیل و امریکا کاملا مشخص است اما عربستان در همه این سالها در پشت پرده و مخفیانه علیه ما کار کرده است.

در زمان ساخت سریال «حوالی پاییز» چقدر حس میهن پرستانه داشتید؟

حس من در زمان ساخت «حوالی پاییز» کاملا ناسیونالیستی بوده است. درست است که ما تعلق خاطر دینی به سرزمین های اسلامی به دلیل وجود شخصیت های دینی و برگزاری مراسم حج داریم اما با آل سعود مشکل داریم. من به عنوان یک میهن پرست نمی توانم ریخته شدن خون هموطنان خودم توسط سعودی ها را تحمل کنم و نمی توانم به سادگی از این ماجرا بگذرم. به خصوص این که آن شرایط را به دلیل وجود اقوامم در آن سال درک کرده ام. می دانم که خیلی ها دوست ندارند این جور مسائل مطرح شود. اما من ترسی از مسائل بعدی ندارم چون خوشبختانه عضو هیچ گروه سیاسی نیستم و در تمام این سالها خیلی مستقل فیلم ساخته ام. اتفاقا آن جریانی که باید پشت کار می ماندند، در مقابل سریال ایستادند و کسی با من همراه نبود و همین نشان می دهد که در این سریال هم مستقل بوده ام.

مساله ای که این روزها خیلی برای شما حاشیه ساخته است، انتشار یکسری عکس و فیلم از خانم آن ماری سلامه بازیگر سریال است. این موضوع را چگونه می بینید و آیا باعث شد که سریال بیشتر دیده شود یا این که به ضررتان تمام شد؟

اولا اگر یک حاشیه ای برای فیلم ایجاد می شود یعنی این که کار دیده شده است وگرنه اتفاقات بدتر از این هم افتاد و صدایش درنیامد! من نمی خواستم زیاد وارد این مسائل حاشیه ای شوم چون آقای پروینی تهیه کننده سریال خیلی خوب جواب منتقدان را داد. به نظرم این قضیه مثل آن ضرب المثل معروف است که طرف به خاطر یک دستمال قیصریه را آتش زد! هیچ بخش سریال را ندیدند و بعد چسبیدند به یکسری اخبار حاشیه ای بیهوده که هیچ ارتباطی به من کارگردان ندارد. ما که عمدا این بازیگر را به خاطر مسائل حاشیه ای انتخاب نکردیم و دوست نداشتیم برایمان حاشیه ایجاد شود.

به نظرتان موضوع استفاده از بازیگران غیرایرانی چگونه باید حل شود تا دیگر شاهد این حواشی نباشیم؟

این موضوعی است که در سالهای دیگر هم می افتد و بالاخره در سال های بعد هم باید بازیگرانی از کشورهای دیگر بیایند و در سریال ها و فیلمهای ما بازی کنند و این نوع همکاری اجتناب ناپذیر است و هرچقدر هم بررسی کنیم باز هم ممکن است آن بازیگر در گذشته نقشهایی بازی کرده باشد و اطلاعی نداشته باشیم. باید در فضای مجازی نسبت به این مسائل انقدر حساس نباشیم.

اما بعضی از منتقدان گفتند که چرا بازیگر مسلمان یا ایرانی برای این نقش نیاوردید؟

من اگر بازیگر مسلمان هم می آوردم باز هم با فرهنگ ایرانی ها متفاوت بود. قوانین کشور ما با همه جای جهان و حتی کشورهای مسلمان فرق دارد و حتی زندگی در عراق هم با ایران و فرهنگ ما متفاوت است و نمی توانیم کاری بکنیم. آنجا باحجاب و بی حجاب دارند و خط قرمزهای ما را ندارند. اگر هم بازیگر مناسب ایرانی را برای نقش این خانم پیدا می کردیم که عالی می شد و همه جوره به نفع ما می شد. من در فضای مجازی خیلی هم تلاش کردم و پیام دادم و نتوانستم بازیگر مناسب این شخصیت عرب زبان را پیدا کنم. حالا باز هم توضیح بدهم کسی که می خواهد قانع نشود، قانع نمی شود. اما کل حرف من این است که من دنبال بازیگر ایرانی بودم تا دیگر دردسر آموزش زبان برای یک غیرفارسی زبان نداشته باشم. اما اگر هر بازیگر ایرانی را برای این سریال می آوردیم، باز هم باورپذیر نبود. چون فارسی زبان بودند و با ادا درآوردن یک لهجه دیگر تبدیل به یک کار مسخره می شد مثل بعضی از کارهای قدیمی که بازیگر ایرانی می خواهد خود را خارجی جا بزند.

به نظرتان انواع عکس العمل ها در فضای مجازی دشمنی علیه سریال بوده است؟

نمی دانم که دشمنی بوده یا نه و نمی توانم قضاوت کنم. یک چیزهایی به گوش من می رسد اما خدا می داند. به هر حال در این قضیه غرض ورزی هم دیده می شود. بعد هم فضای مجازی انقدر گسترده شده که هر اتفاقی را می خواهند بزرگ کنند و به حاشیه ببرند. وقتی سریالی هم موفق می شود حتما می تواند تبعاتی هم داشته باشد و دور شدن از این فضا اجتناب ناپذیر است.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7690/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو