سید ضیاء هاشمی تهیه کننده شناخته شده سینمای ایران در گفت و گو با آینه نیوز:

پروانه ساخت برای فیلمسازی که چهار دهه فعالیت می‌ کند وقت هدر دادن است

پروانه ساخت برای فیلمسازی که چهار دهه فعالیت می‌ کند وقت هدر دادن است
calendar چهارشنبه 30 آبان 1397 در 09:17
ساز و کار تولید سینمای ایران در سال های مختلف چنان مبهم و گاه تناقض آمیز بوده که نقدها و حواشی مختلفی را به دنبال داشته است.

حالا در آستانه چهل سالگی انقلاب و در حالی که سینمای ایران در مجامع بین المللی نیز صاحب عناوین معتبری شده است، بحث تغییر در چارچوب ها و الزامات قانونی مطرح می شود. طرح هایی که می تواند مثل همیشه منتقدانی داشته باشد، افرادی که نگران محتوای آثار تولیدی هستند و فضای سینما را آلوده می دانند.

سید ضیاء هاشمی، تهیه کننده شناخته شده سینمای ایران اعتقادی به وجود این آلودگی ندارد و از سینمای ایران و تولیداتش حمایت می کند. از طرفی بحث جدید مطرح شده درباره حذف پروانه ساخت که پیشنهادی از سوی شورای راهبردی سینما بود، محل بحث و گفتگو باقی می گذارد و همه این مسائل باعث می شود تا به سراغ تهیه کننده قدیمی سینمای ایران برویم.

سید ضیاء هاشمی  یکی از قدیمی ترین تهیه کنندگان سینما است که به دلیل حضور در شوراهای مختلف سینمایی و تولید فیلم می تواند در زمینه قوانین جاری صاحب نظر باشد. وی در گفت و گو با آینه نیوز، درباره طرح حذف پروانه ساخت گفت: «صدور پروانه ساخت در شرایطی که سینما تازه با تحولی فرهنگ انقلاب اسلامی مواجه شده بود امری کاملا طبیعی و قابل درک بود اما در شرایط فعلی صدور پروانه ساخت برای فیلمسازی که 4 دهه شرایط جمهوری اسلامی را درک کرده و خطوط قرمز را به خوبی می‌شناسد آب در هاون کوبیدن است. مطلع هستید که برخی از پروانه ساخت ‌ها به یک فیلمنامه دیگر احراز شده و فیلمنامه دیگری تولید می‌ شود که نمونه ‌اش را در دوره آقای شمقدری درباره دو سه فیلم و فیلمنامه شاهد بودیم که محل اختلاف بوده و هست. پروانه ساخت برای فیلمسازی که آشنایی کامل با خطوط قرمز دارد و هیچ کمکی از دولت برای ساخت اثر نمی ‌‌خواهد دیگر لزومی ندارد. در این شرایط فیلمساز خود باید بپذیرد اثری را خلق کند که سرمایه سرمایه ‌گذارش که بخش خصوصی است را دچار مخاطره نکند. صدور پروانه ساخت تنها برای فیلمسازانی که برای اولین بار سینمای حرفه‌ای و بلند را قصد دارند تجربه کنند لازم الاجرا است اما برای دیگر فیلمسازان که بدون کمک دولت قصد ساخت فیلم دارند تنها کاملا اضافه و بی مورد است.»

این تهیه کننده ادامه داد: «سینماگران ما به خوبی با خطوط قرمزآشنا هستند و از شرایط و قوانین کشور آگاهی دارند و سعی می کنند موارد مختلف را در فیلم خود رعایت کنند. از این نظر هدر دادن وقت سینماگران و ایجاد یک مرحله اضافه برای گرفتن پروانه ساخت هیچ توجیه منطقی ندارد. فیلم‌ها به طرق مختلف ساخته خواهند شد و مهم این است که در مرحله صدور پروانه نمایش درباره فیلم ها نظر داده شود و اگر مساله ای وجود دارد به رفع آنها بکوشند.»

سید ضیاء هاشمی در پاسخ به انتقادات اخیری که پیرامون آثار سطحی کمدی شده گفت: «به نظرم به کاربردن تعابیری مثل مبتذل و سخیف برای فیلمها کار اشتباهی است و من کاملا نسبت به کاربرد این الفاظ در خصوص آثار سینمایی انتقاد دارم. افرادی که از این عناوین استفاده می‌کنند فیلم‌ها را ندیده اند و تنها به دلیل مقاصد سیاسی روی فیلمها برچسب می گذارند. متاسفانه نهاد نظارتی مجلس برای سینما تعابیر بدی را به کار برد و بعضی هم به این مساله پرداختند که سینمای ایران نامناسب است و مثلا نگاه اروتیک دارد، در حالی که اینطور نیست. من موافق به کارگیری الفاظ زشت و زننده در فیلمها نیستم اما اعتقاد دارم بخشی از این مسایل به وفور در جامعه دیده می‌شود و فیلمساز در برخی موارد برای تقبیح این مسایل در آثار خود از این الفاظ استفاده می‌کند تا شخصیت خلق شده را به درستی معرفی کند.»

تهیه کننده فیلم «عروس» با تاکید بر سلامت سینمای امروز ایران، حملات انجام شده را از جانب گروهی خاص دانست و گفت: «برخی افراد به دنبال مقاصد سیاسی و عقده گشایی های شخصی هستند در حالی که فیلمها را نمی بینند، آن را نقد می کنند. این مسیری است که رسانه ملی ما هم طی کرد و در نهایت منجر به این شد که مردم به سمت ماهواره ها رفتند.»

وی ادامه داد: «همین افرادی که منتقد الفاظ نامناسب در آثار سینمایی هستند در خلوت خود حرفها و شوخی هایی می کنند که در جامعه ممکن است آن را تقبیح کنند. البته درجه بندی فیلم‌ها  و فراگیر شدن آن در سالن‌های سینمای این مشکل را مرتفع خواهد کرد. متاسفانه سینما مثل مرغ عزا و عروسی شده که همیشه سرش بریده می شود در صورتی که سینما نیاز به حمایت و توجه دارد نه این که هر کسی از راه رسید، سینما را تهدید کند.»

وی افزود: سینمای ایران باید خود را از این افراد سیاسی دور کند و به سمتی برود تا همچنان مخاطب خود را داشته باشد. همان گونه که استقبال مردم از فیلم های امسال نشان داد که با وجود فشار اقتصادی مردم همچنان سینما را دوست دارند.»

سیدضیاء هاشمی در پاسخ به این که چه توقعی از حسین انتظامی، سرپرست جدید سازمان سینمایی دارد، گفت: «ما از مسئول سازمان سینمایی می خواهیم  در برابر هجمه ‌هایی که افراد غیرسینمایی بر پیکره نحیف سینما وارد می کنند، بایستد و از خواسته های به حق سینما کوتاه نیاید. از ایشان می ‌خواهیم که اجازه ورود هر نهاد و شخصی را به سینما ندهد و در برابر خواسته های غیرقانونی این افراد کم نیاورد.»

تهیه کننده فیلم «امیر» ادامه داد: «به نظرم 3 ماه برای مسئول سازمان سینمایی خیلی کم است که بتواند برای این که طرح و برنامه ای به سرانجام برسد نیاز به سال ها فرصت است تا یک مدیر بتواند برنامه های خود را در عرصه مدیریتی پیاده کند. بهتر است آقای انتظامی که سابقه بسیار خوبی در مدیریت های گذشته دارند در این مدت به  فعالیت‌های بنیادینی  که آقای حیدریان در طول مدیریت خود پایه ریزی کردند توجه کنند و درصدد اجرایی شدن  طرح یکپارچگی اتحادیه تهیه‌ کنندگان، مبارزه با انحصار در پخش و تولید و فراگیر شدن درجه بندی سنی برای فیلم‌ ها و سالن‌ های سینمایی باشند و این طرح های بنیادین را به منصه ظهور برسانند.»

 

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7678/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو