گفت و گوی آینه نیوز با علیرضا رئیسیان درباره پیشنهاد حذف پروانه ساخت فیلم

نسبت به وضعیت امروز نقد داریم

نسبت به وضعیت امروز نقد داریم
calendar پنجشنبه 11 دي 1348 در 03:30
به تازگی بیانیه جدید شورای رهبردی سینما مبنی بر حذف صدور پروانه ساخت رسانه ای شد.

ناصر قناعتی: سینماگران نام آشنای این شورا تصریح کردند که مجوز ساخت فیلم ها از شرایط فعلی خارج شده و به صورت اختیاری انجام شود. اما حذف پروانه ساخت در سینمای ایران امکان پذیر است و آیا در صورت پذیرش این طرح از سوی متولیان فرهنگی، بر تعداد فیلم های توقیفی در مرحله نمایش اضافه نخواهد شد. بهترین پاسخگوی این سوال، علیرضا رئیسیان؛ سینماگر مطرح سینمای ایران و عضو شورای راهبردی سینما است. رئیسیان جزو بنیانگذاران این شورا است و این روزها بیصدا در حال تکمیل ساخت تازه ترین فیلمش می باشد.

لطفا درباره بیانیه جدید شورای راهبردی سینما و روند تصمیم گیری در این شورا توضیح بدهید؟

ما جلسات مختلفی در شورای راهبردی سینما برگزار کردیم و بعد از گفتگوهای انجام شده همه اعضای شورا نسبت به این مساله نظر مثبت داشتند و در نهایت هم بعد از جمع بندی ماحصل جلسه به عنوان بیانیه رسانه ای شد. در شورا کارمان این است که در مورد مسائل کلان سینما بحث کنیم و بعد هم به اتفاق آرا نقطه نطرات اعلام می شود. البته در بیانیه هم آمده که صدور یا حذف پروانه ساخت به عهده سینماگران باشد و خودشان تصمیم بگیرند که می خواهند پروانه بگیرند یا نه.

پروانه ساخت فیلم چه دردسرهایی دارد که پیشنهاد حذف آن را اعلام کردید؟

به نظرم پروانه ساخت چندان مبنای قانونی ندارد. چون من چند سال نماینده کانون کارگردانان در شورای پروانه ساخت بودم خوب می دانم که آنجا چه خبر است. الان که اصلا وجاهت قانونی ندارد. فقط به اندازه یک آئین نامه داخلی قدرت دارد و مجموع فیلم های این روزها را که می بینیم از خودمان می پرسیم که واقعا این فیلم ها اگر مجوز نمی گرفتند چه فرقی می کرد!

فکر نمی کنید که همین پروانه ساخت می تواند دستاویزی قانونی برای سینماگران محسوب شود تا بعدا در زمان اکران کمتر با مشکل توقیف و ممیزی دچار شوند؟

شورای پروانه نمایش می تواند دستاویز قانونی داشته باشد چون به هر حال وضعیت اکران و عقد قرارداد برای اکران دارد و همه چیزش مشخص است اما شورای پروانه ساخت می تواند خیلی راحت زیر پا گذاشته شود و هیچ سودی برای فیلمسازان ندارد. چرا که هیچ فیلمی شبیه همان درخواستی که داده ساخته نمی شود و خیلی از فیلم ها مجوز ساخت می گیرند اما فیلمنامه به شکل دیگری ساخته می شود و در نهایت هم هیچ مرجع قانونی برای حل مشکلات بعدی وجود ندارد و همان مشکلات باقی می ماند. پس به این نتیجه رسیدیم که مجوز شورای پروانه ساخت هیچ ضرورتی ندارد و بهتر است به شکل اختیاری در بیاید تا هر کس دوست دارد به دنبال پروانه باشد و هر کس هم ترجیح می دهد با مسئولیت خودش فیلم بسازد همین کار را بکند و در نهایت هم شورای نمایش فیلم نهایی را خواهد دید و نظرات و توصیه های خود را انجام می دهد.

تصویب این طرح باعث افزایش تعداد فیلم های توقیفی نمی شود که تولید می شوند اما به دلیل عدم رعایت ممیزی ها نمی توانند اکران شوند یا باید کلی ممیزی داشته باشند تا بتوانند اکران شوند.

مگر فیلم هایی که حالا توقیف می شوند، پروانه ساخت نداشتند. پس چرا این شکلی شدند و دلیلش چیست؟ در شورای پروانه ساخت تنها یک طرح به تصویب می رسد و در نهایت امکان دارد چیز دیگری ساخته شود. اصلا مگر هر چیزی که در فیلمنامه است می تواند دقیقا تبدیل به فیلم شود و کارگردان تغییراتی در هنگام اجرا نخواهد داشت؟ دلیلی ندارد که فیلمساز دنبال گرفتن پروانه برود و اصلا هیچ منفعت و تضمینی هم برایش ندارد. فقط تبدیل به رانتی شده که یک عده به راحتی و بدون طی کردن هیچ مسیری پروانه ساخت می گیرند و بقیه نمی توانند و در همان مرحله متوقف می شوند در حالی که ممکن است آن فیلم تبدیل به فیلم خوبی شود چون فیلمساخته شده که همان طرح 10 صفحه ای نیست.

بیانیه تند و صریحی نوشتید که سینمای امروز را در موقعیتی گرفتار شده دانستید و این که دوستان و دشمنان قدیمی سینما به یک اندازه منفعل و بیچاره شده ‌اند. الان شرایط انقدر وخیم است؟

ما کاملا مدافع این بیانیه هستیم و اعتقاد داریم که وضعیت همین شکلی است که ما درباره اش نظر دادیم. ما که نباید جملات بیانیه را تفسیر کنیم. نظرات ما کاملا روشن است و حتما نسبت به وضعیت امروز نقد داریم. ما شورای راهبردی هستیم و کاری به مسائل عام نداریم. کاملا مستقل هستیم و از جایی بودجه نمی گیریم که به نفع یا ضرر عده ای و گروهی بیانیه بنویسیم. ما در شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینما همان گونه که از اسمش پیدا است تلاش می کنیم که نقاظ ضعف موجود را آسیب شناسی کنیم و راه حل های مفیدی هم داشته باشیم. ممکن است بعضی ها موافق و بعضی هم مخالف باشند. ما براساس یکسری تحقیقات سعی می کنیم به سینما کمک کنیم. به نظرمان باید صنوف سینمایی به شکلی مستقل عمل کنند و در روند فعالیت ها موثر باشند.

تلاشی برای اجرایی کردن این بیانیه ها دارید یا این که تنها رسانه ای می شوند و بعد هم فراموش می شوند؟

ما در موقعیتی نیستیم که بخواهیم مسائل را اجرایی کنیم. آقای وزیر و مسئولان سازمان سینمایی باید ورود پیدا کنند و ببینند حرف ما چیست و نتیجه تحقیقات و جلساتمان چه شده است. در همه جای جهان مراکزی وجود دارد که فکر می کنند و در مسائل مختلف وارد می شوند و مسئولان مربوطه از نتیجه تحقیقات کارشناسان استفاده می کنند. اما در اینجا با به شکل رایگان مشاوره می دهیم و توجهی نمی کنند. چون متاسفانه هیچ مسئولی جسارت بر هم زدن شرایط را ندارد و به همین دلیل همین وضعیت معیوب ادامه پیدا می کند.

دلیل این انفعال مدیران سینمایی چه می تواند باشد؟

یک مقداری فشارهای بیرونی باعث ترسشان می شود. نهادهای مختلف مثل کمیسیون فرهنگی مجلس که حتی اعتقاد دارند باید نظارت مسئولان سینمایی بیشتر از این باشد. مسئولان سینمایی هم از این فشارها می ترسند و برای همین شجاعت تصمیم گیری را پیدا نمی کنند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7652/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو