گفتگوی آینه نیوز با خشایار الوند نویسنده مجموعه تلویزیونی «پایتخت»:

انقدر سر فیلمنامه نویسی بلا سرم آورند که دیگر زده شدم

انقدر سر فیلمنامه نویسی بلا سرم آورند که دیگر زده شدم
calendar شنبه 26 آبان 1397 در 09:46
خشایار الوند، مطرح ترین نویسنده تلویزیونی است و همه او را با مجموعه پرطرفدار «پایتخت» می شناسند. خشایار الوند غیر از این مجموعه سریال در بسیاری از کارهای قدیمی مهران مدیری مانند «نقطه چین»، «باغ مظفر»، «قهوه تلخ»، «مرد هزار چهره» و «مرد دوهزار چهره» و... به عنوان نویسنده فیلمنامه حضور داشته است.

ناصر قناعتی: این نویسنده مطرح در گفت و گو با آینه نیوز درباره فعالیت های جدیدش گفت: فیلمنامه ای را برای آقای مقدم به تازگی تمام کردم که سینمایی است و قرار است که به نام «زهره ۴۵۱» تولید شود. فعلا فیلمنامه آماده است اما به احتمال زیاد در سال آینده تولید خواهد شد. امیدواریم که با جمع دوستان و آقای مقدم این بار بتوانیم یک فیلم سینمایی خوب و استاندارد را تولید کنیم.

خشایار الوند با انتقاد از وضعیت تلویزیون گفت: متاسفانه دوستان خیلی خوب جواب ما را دادند و بعد از مدت ها کار کردن و تولید کارهای پرمخاطب به شکل بدی با ما رفتار شد و برای همین تمایلی برای ادامه همکاری با تلویزیون ندارم. بیشتر به کار در سینما و نمایش خانگی فکر می کنم و پیشنهادات زیادی هم بوده که باید درباره آن ها تصمیم بگیرم.

نویسنده سریال «دیوار به دیوار» درباره دلیل همکاری های مداومش با سیروس مقدم گفت: یک نویسنده سعی می کند با کارگردان و تیمی کار کند که با وی اشتراکات فکری داشته باشد. به نظرم سیروس مقدم می تواند انتخاب اول هر فیلمنامه نویسی باشد. هم به دلیل شخصیت و اخلاق و منش شان و هم به دلیل اشراف شان به فیلمنامه و هم کلاس کارشان و این که به فیلمنامه احترام می گذارد و نوشته کمتر دچار تغییر می شود. ما تیم خوبی با محسن تنابنده و خانم غفوری به عنوان  تهیه کننده داریم که دلیل موفقیت مجموعه «پایتخت» هم همین همکاری خوب بود و این گروه می تواند بهترین انتخاب برای هر بازیگر و نویسنده ای باشد و امیدوارم همکاری مان باز هم ادامه داشته باشد.

خشایار الوند در پاسخ به این که سریال پایتخت قابلیت سینمایی شدن دارد، گفت: قبلا قرار بود مجوز تولید فیلم سینمایی را بگیریم و اصلا طرح اولیه سریال «پایتخت ۵» سینمایی بود که بعدا تغییر کرد و تبدیل به سریال شد. شخصیت های سریال «پایتخت» کاملا شناسنامه دار هستند و برای مردم آشنا هستند و این سریال تبدیل به یک برند معتبر شده است اما این مجموعه در انحصار تلویزیون است و حتما باید برای سینمایی شدن موافقت تلویزیون را داشته باشد. «پایتخت» با سریال های دیگر فرق دارد و به نظرم یک پروژه ملی است.

نویسنده مجموعه سریالی «پایتخت» درباره این که احتمال ادامه ساخت این مجموعه وجود دارد، گفت: فعلا که هم آقای مقدم می خواهد فیلم سینمایی بسازد و هم این که محسن تنابنده مشغول ساخت فیلم است و به این زودی ها ادامه پایتخت ساخته نمی شود. بعدها هم همه چیز بستگی به خواست افراد مسئول دارد و این که مثل گذشته اسپانسر برای کار داشته باشیم و از همه مهمتر این که حرف تازه ای بخواهیم بزنیم. حالا ببینیم اصلا وضعیت تلویزیون چگونه است و چه شرایطی برایش پیش می آید. الان که از وضعیت تلویزیون اصلا راضی نیستم.

خشایار الوند درباره این که آیا تمایلی برای کارگردانی دارد یا نه گفت: من از اولش که وارد سینما شدم، دستیار برنامه ریز بودم و این افراد معمولا برای کارگردان برنامه ریزی می کنند اما من دیگر مشغول فیلمنامه نویسی شدم و از فضای کارگردانی دور شدم اما واقعیتش الان که شرایط را می بینم که هیچ اهمیتی به فیلمنامه نمی دهند بدم نمی آید که کارگردانی را تجربه کنم و دوستی هم دارم که می تواند برای کارم سرمایه گذاری کند. قبلا هم تا پای کارگردانی پیش رفتم اما شرایط طوری شد که فیلمنامه نویسی سریال ها وقتم را گرفت و از فضای فیلمنامه نویسی دور شدم اما در این سال ها بجز کارهایی که با آقای مقدم کردم، انقدر سر فیلمنامه نویسی بلا سرم آورند که دیگر زده شدم. همیشه اگر کار خوب شود به پای بازی خوب بازیگران و توانایی کارگردان می گذارند و اگر هم بد شود به حساب فیلمنامه نویس است و متاسفانه یک فیلمنامه هفت خوان رستم را طی می کند و در نهایت کارش با کلی تغییرات به خروجی می رسد و دست فیلمنامه نویس به جایی بند نیست.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7609/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو