نقد سریال «حوالی پاییز» شبکه سه سیما

عملکرد رضایت بخش و داستانی متفاوت

عملکرد رضایت بخش و داستانی متفاوت
calendar سه شنبه 22 آبان 1397 در 11:23
سریال «حوالی پاییز» که این شب ها از شبکه سه سیما پخش می شود تا به حال رضایت بخش بوده است و نویسنده و کارگردان سریال توانسته با استفاده از داستانی متفاوت و سررراست مخاطبان را پای تلویزیون بنشاند.

ناصر قناعتی: این سریال برخلاف بعضی از سریال ها داستان تکراری ندارد و به مساله روز پرداخته است. این که یک اختلاف سیاسی میان دولت ها در شکل دیگری در قالب ملودرام درآمده است و عشق میان زوجین ایرانی و عربستانی برخلاف مناسبات سیاسی تبدیل به ماجرای جالبی شده است. از این بابت تماشاگر تلویزیون برایش جالب می شود که می بیند یک داستان عاشقانه را در یک محیط به ظاهر متشنج ببیند. یا این که فاجعه منا که همین چند سال پیش اتفاق افتاد، در لابه لای قصه وجود دارد.

«حوالی پاییز» خیلی سرراست داستان را تعریف می کند، بازی ها خوب و منطقی است و استفاده از بازیگر لبنانی باعث شده که بازی این شخصیت غیرایرانی باورپذیر باشد. مساله ای که باید به آن اشاره کرد، شخصیت پردازی قابل توجهی است که باعث می شود هر سریالی به شکل درست برای مخاطب مورد پذیرش قرار بگیرد. در صورتی که سریال هایی بودند که نتوانستند این رضایت را به دست بیاورند چون که روابط میان شخصیت ها خوب شکل نگرفته بود و قصه هم از وسط سریال به تکرار رسیده بود و گاهی حتی به سریال آب می بندند! و تماشاگر هم می فهمد که سریال کش آمده و نویسنده و کارگردان خواسته سریال را به زور چند قسمتی کند در حالی که هیچ نکته جدیدی به داستان و اتفاقات اضافه نمی شود و موقعیت ها همچنان راکد می ماند یا این که مثل سریال قبلی شبکه سه یکدفعه نیامدن بازیگر و مشکل بی پولی تهیه کننده باعث شد که یک پایان سرهم بندی شده را ببینیم. شرایط بعضی از سریال ها هم انگار نامشخص است و انقدر پیچیده روایت می شود که مخاطب عام چیزی دستگیرش نمی شود و در آخر هم کارگردان سانسور را بهانه ضعف کارش می کند.

«حوالی پاییز» را حسین نمازی ساخته که قبلا فیلم سینمایی «آپاندیس» را کار کرده بود و این فیلم نه در جشنواره فجر پذیرفته شد و نه اکران موفقی داشت اما فیلم خوبی بود. اتفاقا موارد اشتراکی میان آن فیلم و این سریال وجود دارد مثل مشکل بارداری شخصیت ها که به نوعی تبدیل به بخشی از درام کارهای حسین نمازی شده است و در «آپاندیس» اشتباه در بارداری خانم ها اتفاق غیرمنتظره ای را به وجود می آورد و در سریال «حوالی پاییز» هم نویسنده خیلی خوب با غیبت پدر و ماجرای نامشخص وضعیتش، بحث باردارشدن زن را مطرح می کند، یعنی این که اگر یکی رفت، نسل تازه و فرزند جدید در راه است و زندگی هم با همین رفتن و آمدن ها جریان دارد.

البته که سریال در حال پخش شبکه سه ضعف هایی هم دارد و هر فیلم و سریالی معایبی هم دارد. مثلا دیالوگ های سریال می توانست یکدست تر باشد یا این که بعضی شخصیت ها بیشتر برای تماشاگر معرفی می شدند یا این که در کنار بازی های موفقی مثل بازی رویا تیموریان که کاملا نقش مادر را خوب بازی می کند، بعضی هم بازی ها زیاد موفق نبود یا در دقایقی نتوانست یکدستی خود را حفظ کند. چیزی که قطعی است این که تماشاگر تلویزیون و مخاطب ایرانی، قصه خانوادگی را دوست دارد و ملودرام هایی که به زندگی امروزش نزدیک باشد و بتواند شخصیت های باورپذیری را داشته باشد، بیشتر مورد اقبال مردم قرار می گیرد. البته میانه و پایان داستان هم مهم است که بیخودی اتفاقات تکراری و بیهوده نداشته باشد و پایان سریال هم به شکلی باشد که غیرقابل انتظار برای مخاطب نباشد، البته این مساله با تعلیقی که یک کار باید داشته باشد، فرق دارد و این که نباید جلوی خلاقیت را از نویسنده و کارگردان بگیریم، اما مثل سریال «دلدادگان» هم طوری نباشد که صدای همه دربیاید. مردم انتظار دارند که پایان سریال «حوالی پاییز» خیلی درست و منطقی باشد و این سریال هم مثل بعضی از سریال ها مثل «پدر» نخواهد به خاطر حواشی برای خود بازارگرمی کند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7560/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو