نقد فیلم جدید کارگردان جنجالی سینمای ایران که در حال اکران است

«خانم یایا» هم به داد «کاهانی» نرسید

«خانم یایا» هم به داد «کاهانی» نرسید
calendar دوشنبه 21 آبان 1397 در 10:24
یکی از پرحاشیه ترین کارگردان های سینمای ایران بی شک عبدالرضا کاهانی است که تقریبا از اول فیلمسازی اش مدام دنبال حواشی بود و از همین طریق هم سعی کرده مسیرش را دنبال کند.

ناصر قناعتی: دو روزی می شود که فیلم جدید او به نام «خانم یایا» در اکران است و وقتی فیلم را ببینید خواهید فهمید که چه کار بی سر و تهی را به اسم فیلم در تایلند فیلمبرداری کرده و دلش خوش است که فیلمی خارج از چارچوب سینمای ایران ساخته است. اما این فیلم هم مثل بقیه کارهای کاهانی هیچ حرفی برای گفتن ندارد و بی سر و ته و بدون فیلمنامه فقط دلش به جاذبه های توریستی لوکیشن توریستی خوش است و واکنش کاربران فضای مجازی در همین چند روز هم نشان داده که آن ها هم از فیلم خوششان نیامده و حتی انتظارهای دوستداران این کارگردان را فیلم جلب نکرده است. فیلمی که مشخص نیست طنز است یا جدی و این که چه می خواهد بگوید. کاهانی باز هم با نیش و کنایه حرف می زند و فکر می کند که حرف تازه و جدیدی گفته و کنایه های سیاسی هم بار مسئولان کرده است که چی؟ فیلم عملا هیچ نقطه مشترکی برای داستانگویی ندارد و صرفا یک موقعیت و چند سکانس به هم دوخته شده که فیلمساز اسمش را فیلم گذاشته است. چه فیلمی که هیچ چیزی ندارد. نه فیلمنامه و نه کارگردانی و فقط چند نفر بازیگر چهره مثل عطاران و فرخ نژاد و امین حیایی جمع شدند و به قولی دلقک بازی می کنند. حداقلش فیلمی کمدی نشده و مشخص نیست که جدی است یا طنز. از طنازی های رضا عطاران هم خبری نیست و انگار لوکیشن تایلند و دختر خارجی بهانه ای شده برای کسب درآمد عده ای مثل تهیه کنندگان و سازندگان فیلم های «من سالوادور نیستم»، «سلام بمبئی» و «مصادره» که تنها حرف متفاوتشان نسبت به سینمای بیمار امروز، لوکیشن و محیط بازیگران خارجی و به قولی دورشدن از ممیزی های حجاب بازیگران در داخل بوده است. بدترین فیلم کاهی را می شود همین فیلم خانم یایا دانست که حرف فیلم اصلا مشخص نیست و تماشاچی تنها مبهوت باید به پرده سینما زل بزند و هیچ چیزی دستگیرش نشود. آیا مخاطب هدف فیلم قشر فرهیخته است یا عامه؟ فیلم برای خواص است یا عوام؟ برای بزرگسال یا کودک! هیچ چیزی از فیلم دستگیرمان نشد و حیف از سینمای ایران که به این روز درآمد که فیلم هایی مثل «هزارپا» و «لس آنجلس-تهران» و «خانم یایا» در آن تولید و اکران می شود و عجیب این که فیلم جدید کاهانی حتی مجوز ویدئویی داشت و بعد هم که بدون مجوز در خارج ساخته شد، خیلی راحت مجوز سینمایی گرفت و اکران شد. بعد همین کارگردان شاکی می شود و به زمین و زمان بد و بیراه می گوید و نقش اپوزیسیون می گیرد در حالی که همه فیلم هایش به جز افتضاح «ارادتمند؛ بهاره، نازنین، تینا» که سوژه اش طوری است که کاری نمی شود کرد، مابقی فیلم هایش در ایران اکران شد و حتی اکران نوروزی گرفت. انگار فیلم دیگری که کاهانی در خارج ساخته هم می خواهد در گروه «هنر و تجربه» اکران شود و دیگر مشخص نیست که ژست معترض آقای کارگردان برای چیست.

کاهانی از اولش دنبال حاشیه بوده و حالا هم که در فرانسه فیلم می سازد و کارگاه برگزار می کند همان راه را ادامه می دهد و دائم با رسانه های خبری از سانسور و سختی کار در ایران می گوید. اما فیلم هایی می سازد که فیلم نیستند و فقط حاشیه دارند. از انتخاب اسم تا انتخاب بازیگر. مثلا اسم همین فیلم از اولش «ما شما را دوست داریم خانم یایا» بود و مشخص است که حتی اسمش هم منشوری است. فیلم بعدی اش را هم که با بازیگر فیلم های ناجور می خواهد بسازد و معلوم است که کاهانی می خواهد ضعف فیلمهایش را با حواشی پر کند و حواس تماشاگر را از اصل موضوع که کیفیت فیلمش است، دور کند اما همه چیز مشخص می شود و صدای اعتراض مردم بعد از دیدن فیلم «خانم یایا» درخواهد آمد.

مهم ترین خبر فیلم «خانم یایا» عکس‌های سلفی بازیگران ستاره اش بود و فیلم هم چیز بیشتری ندارد و بین شوخی و جدی گیر کرده است. می خواهد سیاسی باشد و شعارهایی بدهد اما ول می کند و باز هم دنبال گرگم به هوای بازیگرانش با خانم تایلندی می رود. داستان باجناق ها و پدر زن و پول را ول می کند و دنبال این است که از فضای توریستی تایلند برای مخاطب جاذبه توریستی بسازد. بعد هم کارگردانش در آستانه اکران فیلمش وقتی می بیند که سازمان سینمایی خیلی راحت و دودستی به فیلم ضعیفش که از اول مجوز نداشت، مجوز اکران سینمایی می دهد دنبال حاشیه جدید می رود و می گوید که از تبلیغات فیلم خانم یایا راضی نیست! این سقوط و سراشیبی فیلمسازی بود که می توانست با استعداد خودش کارهای خوب بسازد اما آیا بهشت موعود کاهانی همین «خانم یایا» است و این همه از ممیزی شکایت کرد که در خارج از کشور به اینجا برسد. اگر این است که «خانم یایا» هم برای کاهانی نتوانست کاری بکند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7537/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو