«تارگرد» شبکه دو برنامه‌ای درباره فضای مجازی ایمن و سالم

 «تارگرد» شبکه دو برنامه‌ای درباره فضای مجازی ایمن و سالم
calendar دوشنبه 21 آبان 1397 در 09:44
تلویزیون برای استفاده از فضای مجازی ایمن و سالم برنامه‌ای تحت عنوان «تارگرد» تدارک دیده که موضوعاتی همچون صیانت از کودکان، رژیم مصرف رسانه و سواد رسانه و فضای مجازی را دنبال می‌کند.

فضای مجازی سالم، مفید و ایمن؛ فضایی است متشکل از شبکه‌های ارتباطی که در آن محتوا و خدمات مفید در چارچوب مبانی و ارزش‌های اسلامی و قوانین و مقررات کشور ارائه می‌شود و کاربران می‌توانند براساس ویژگی‌های جمعیتی (از قبیل سن، جنس، شغل و تحصیلات) از محتوا و خدمات مورد نیاز بهره‌مند شوند و حتی‌الامکان در برابر محتوا و رفتارهای آسیب‌زا محفوظ بمانند. «تارگرد» برنامه‌ای است درباره فضای مجازی ایمن و سالم. این برنامه با حضور کارشناسان و اساتید این حوزه به مباحث روز می‌پردازد؛ موضوعاتی مثل صیانت از کودکان، رژیم مصرف رسانه، سواد رسانه و فضای مجازی. «تارگرد» شنبه تا دوشنبه ساعت 13:30 از شبکه دو سیماپخش می‌شود. امیر یوسفی تهیه‌کننده و کارگردان برنامه «تارگرد» با خبرنگار فرهنگی تسنیم گفتگویی انجام داده که به شرح ذیل آمده است:

امیر یوسفی فارغ تحصیل دانشگاه صدا و سیما در رشته کارگردانی است، همزمان با تحصیل، کار نویسندگی برای روزنامه‌ها و مجلات را هم انجام می‌داد، به عنوان نویسنده در سریال‌های «یکی از آن میان» و «لبخندهای خاکی» را عهده‌دار بود، کار برنامه‌سازی را در معاونت استان‌ها شروع کرد و این اواخر نیز بیشتر در حوزه تهیه‌کنندگی مشغول به فعالیت است. تهیه کننده «تارگرد» درباره چگونگی شکل‌گیری این برنامه گفت: چند سال پیش در شبکه بازار برنامه‌ای با موضوع فضای مجازی داشتم، سال گذشته ایده‌ای را عادلی مدیر گروه اجتماعی شبکه دو برای انتخابات با موضوع فضای مجازی مطرح کردند و کار تهیه‌کنندگی آن را به عهده‌ام سپردند که در 20 قسمت قبل از انتخابات پخش شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت، آن برنامه بهانه‌ای برای تولید «تار گرد» شد.

یوسفی در ادامه ویژگی «تارگرد» را فرهنگ سازی در فضای مجازی دانست و افزود: رسیدن به فضایی ایمن، سالم و مفید و نیم‌نگاهی به بحث مهم جنگ‌های روانی که در این فضاهای مجازی ایجاد شده از مباحث کلی این برنامه است، سعی کرده‌ایم با موضوعات متنوع و جذاب نگاه ویژه‌ای به تمامی این مباحث داشته باشیم.

 وی اضافه کرد: این برنامه دارای اتاق فکری با حضور کارشناسان خبره در عرصه فضایی مجازی است، تمامی قسمت‌های این برنامه کاملاً کارشناسی و علمی کاربردی است، دغدغه ما آموزش و استفاده بهینه از فضای مجازی است، با همیاری بین سازمان صدا وسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تولید این برنامه ایجاد شده تلاش کرده‌ایم از طیف‌های مختلف فکری در این برنامه استفاده کنیم، معرفی کارآفرینان موفق فضای مجازی از دیگر بخش‌های مهم «تارگرد» است.

تهیه‌کننده «تارگرد» روابط عمومی شبکه دو را پل ارتباطی این برنامه دانست و افزود: از طریق پیامک برنامه و سایت‌های «شبکه دو» و «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» نیز نظرات و انتقادات عزیزان بیننده را به ما انتقال می‌دهند، در فصل دوم «تارگرد» حتما از این نظرات در فرایند تولید استفاده خواهیم کرد.

یوسفی در پاسخ به این سوال که «تارگرد» چگونه از اسپانسرها استفاده می‌کند، تصریح کرد: حضور اسپانسر در نسل دوم شبکه‌های تلویزیونی می‌تواند خوب باشد اما اگر این اسپانسرها از بخش دولتی و حکومتی باشد دارای اثرات مفیدی خواهد بود، بخشی از کار دولت فرهنگسازی مناسب در راستای اهداف عالیه نظام است. همکاری دولت با صدا وسیما با این حجم زیاد مخاطبی که رسانه ملی دارد نیل به این اهداف را در دسترس تر و جامع‌تر کند. بخش خصوصی هم اگر کاملاً قانونمند و مدیریت شده می‌تواند در رسانه حضور داشته باشد، ما در «تارگرد» کاملا هدفمند از اسپانسر استفاده کرده‌ایم آن هم در راستای فرهنگسازی و تبلیغ و معرفی کارآفرینان موفق را از اقصی نقاط کشور معرفی می‌کنیم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با کمک و هم فکری کارشناسان مبرزی که در فرآیند تولید و اتاق فکر این برنامه حضور دارند بتوانیم موضوعات جذاب و کابردی‌تری را خصوصاً در مورد سواد رسانه‌ای تولید کنیم.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7535/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو