نقد تئاترهای در حال اجرا در سالن ها

نمایش های سطح پایین و خالی از روح تئاتر

نمایش های سطح پایین و خالی از روح تئاتر
calendar شنبه 19 آبان 1397 در 09:26
این روزها همه جا صحبت از تئاترهای لاکچری و گرانقیمت است که با استفاده از نام چهره های معروف می خواهند کاسبی کنند و تماشاگران تئاتر را به دسته فرادست و فرودست تقسیم کنند. شروع این ماجرا از «بینوایان» به کارگردانی حسین پارسایی بود که در وزارت ارشاد مسئولیت هم دارد اما فضایی را شروع کرد که به ضرر تئاتر است.

 ناصر قناعتی- قطب بندی تماشاگران دارا و ندار و خاص کردن تئاتر برای افراد مرفه مساله ای است که این مدیر بانفوذ دولتی انجام داد و از این نظر انتظار می رود که در آینده نمایش های دیگر هم بخواهند با کمک چند ستاره تلویزیونی و سینمایی انجام بدهند و از این نظر تئاتر به تدریج تبدیل به کالای لوکسی می شود که مخاطبان خود را از دست داده و تنها ثروتمندان می توانند از آن استفاده کنند. در حالی که مخاطبان همیشگی تئاتر را دانشجویانی تشکیل می دهند که در این رشته در حال تحصیل یا فعالیت هستند و علاقمند هستند که نمایش ها را از نزدیک ببینند. نمایش «می سی سی پی نشسته میمیرد» یکی دیگر از نمایش هایی است که این روزها در تالار وحدت اجرا می شود و متاسفانه می توان از عنوان تئاتر لاکچری برای آن استفاده کرد در حالی که با دیدن نمایش هایی مثل «بینوایان» یا همین نمایش می توان فهمید که این ها چیزی برای گفتن ندارند و همه چیز مربوط به زرق و برق طراحی صحنه و وجود بازیگران شناخته شده با گریم های متفاوت بوده است. نمایش هایی که با کمک موسیقی و سینما می خواهند مشتری پیدا کنند و جاذبه بیافرینند در حالی که از روح تئاتر خالی هستند و نکته جدیدی به تماشاگر علاقمند اضافه نمی کنند تا بابتش بخواهند پول بیشتری بگیرند.

 

اگر دیگر تئاترهایی را که این روزها روی صحنه است ببینیم خواهیم فهمید که آن ها هم با وجود بلیت های کمتر اما ضعیف و بی روح هستند و برخی از سالن ها هم که کلا خالی می روند. حال و روز این روزهای تئاتر مثل سینما و جاهای دیگر فرهنگی کاملا خراب است چرا که هیچ متصدی و مسئول پاسخگویی ندارد و هر کسی هر چیزی را که می خواهد می سازد و اجرا می کند. مشخص نیست که مسئولین تئاتر در چه حال و حوالی هستند که هیچ عکس العمل و نظارتی روی تئاترها ندارند و برای همین شاهد به کارگیری بدترین الفاظ جنسی و رفتارهای خلاف شئونات اخلاقی در سالن ها هستیم به خصوص در تماشاخانه های خصوصی که طرف برای پول بیشتر هر کاری می کند و حاضر است به هر وسیله ای متوسل شود تا مخاطب بیشتری پیدا کند. نمایش هایی که به راحتی در آن ها شراب خواری و دعوت به مصرف مشروبات الکلی وجود دارد مثل نمایش «دیوار» که در سالن شهرزاد روی صحنه است یا نمایش های دیگری که در همین سالن تازه تاسیس اجرا می شود و هیچ نظارتی بر روی آنها انجام نمی شود. این نشان می دهد که سالن هایی مثل شهرزاد خیلی راحت می توانند جایی را تاسیس کنند و با نمایش های سطح پایین و جلف مخاطب پیدا کنند و هیچ نظارتی هم روی آن ها انجام نشود. این چه نمایش هایی است که دین و دیانت و اخلاق جامعه ایرانی را نشانه گرفته است و به اسم کمدی و اجتماعی تا می توانند خط قرمزها را رد می کنند. انجام حرکات موزون و آوردن خواننده روی صحنه و اجرای ترانه های پیش از انقلاب تا نمایش هایی که به شکل زننده ای زن و مرد را در کنار هم و در مسیر هوسرانی قرار می دهند مثلنمایش «سیزیف» که در تمام مدت نمایش کاراکتر مرد رفتارهایی زننده از خود نشان می دهد و انجام حرکات وسوسه کنده از سوی شخصیت های مرد و زن این نمایش واقعا جای تعجب دارد نمایشی که کلی هم تماشاچی در ایرانشهر دارد و تهیه کننده اش بازیگر خوب سینما و تئاتر و تلویزیون یعنی نوید محمدزاده  است. وضعیت نمایش های تئاتر در چند سال اخیر افتضاح بوده و هر سال هم بدتر می شود و مسئولین هم که همه چیز را ول کرده اند و به اسم حمایت از تئاترها و سالن های خصوصی هرگونه نظارت را از خود خارج کرده اند. با این شرایط دارند به مردم معتقد به دین و اخلاق می گویند که تئاتر جای شماها نیست و اگر روزی آدم متدینی بخواهد سری به سالن های تئاتر بزند با حالت ناراحتی و عذاب وجدان باید از سالن خارج شود.

 

در روزهایی هستیم که هیچ متصدی مشخصی برای فرهنگ و هنر وجود ندارد و هر اثری می تواند به راحتی مجوز اجرا بگیرد و متاسفانه در این میان ضرر اصلی را مخاطبانی می گیرند که از این نمایش ها دیدن می کنند.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7485/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو