نگاهی به ظرفیت ها و ارزش های تصویری راهپیمایی اربعین حسینی

مسیری برای نمایش زیبایی ها

مسیری برای نمایش زیبایی ها
calendar شنبه 12 آبان 1397 در 13:00
راهپیمایی اربعین حسینی ظرفیت های بسیاری برای کار دارد. نمایشی زیبا برای چشم جهانیان که در آن وحدت و عشق مسلمانان جهان به نمایش درمی آید و به خوبی نشان می دهد که حقیقت هیچ وقت از بین نمی رود

ناصر قناعتی: در روزهایی به سر می بریم که راهیان کربلا پا در حریم عاشقی گذاشته اند و رهسپار کربلا شده اند. خیل عظیم جمعیت را که از نزدیک یا از طریق امواج تلویزیون که می بینیم واقعا حیرت زده می شویم از این همه ارادتمندان به راه حسینی که با گذر از سال های زیاد همچنان دل به گروی شهادت یاران عاشورایی دارند. اما به راستی چه میزان از این همه عشق و علاقه در قالب های تصویری به نمایش درآمده است و چه میزان از طریق انتشار کتاب به نظر مخاطبان رسیده است؟

پاسخ سوال مان تقریبا هیچ است و این مساله مانند همه معضلات دیگر فرهنگی که در شاخه های مختلف هنری داشته ایم و مانند همیشه همراه با عذر و بهانه مسئولان است، نادیده گرفته شده است. همان گونه که در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سهل انگاری شده و آثار کمی نسبت به عظمت رشادت سربازان و دلاوران ایرانی ساخته شده است. متاسفانه وقتی این کمبود را در داخل کشور می بینیم دیگر چه امیدی باید از آن طرفی ها داشته باشیم که همیشه اتفاقات را به شکل وارونه نشان می دهند. رسانه های رنگارنگ خارجی که دست در دست امپریالیسم جهانی دارند و اخبار و اتفاقاتی را خبری می کنند که به نفع منافع ایالات متحده و جیره خوارانش باشد. انواع مسائلی که از گذشته بوده و برای مثال واقعه یازده سپتامبر که چگونه تبدیل به دسیسه مغرضان غربی شد تا همین اتفاقات سال های اخیر که به شکل دروغین روی کانال های خبری خارجی رفت.

به طور حتم جهان غرب از این همه جمعیت عاشق و دلداده حسینی ترس دارد و برای همین سانسور تنها راهی است که انتخاب می کند چرا که چاره ای ندارد جز این که چشم های خود را بر روی واقعیت ببندد و راهی را برود که در سال های متمادی رفته است. وقتی این همه عاشق ارادتمند با پای پیاده رهسپار کربلا می شوند و این همه مشتاق برای زیارت و عزاداری حماسه سازان کربلا وجود دارد، دشمن می داند که این ها نشانه روح بزرگ و والای مسلمانانی است که به آزادگی و شجاعت شهره هستند و در برابر هیچ ظلمی سر سازش ندارند. آن چه مسلم است ما باید بیش از پیش در نمایش روشنگری از طریق رسانه های داخلی اقدام کنیم و حربه دشمنان مبنی بر تاریک کردن واقعیت را خنثی کنیم. همین که آزاده خواهان جهان در هر گوشه ای بدانند که روح حقیقت و آزادگی همچنان زنده است و حقیقت هیچ وقت کهنه نمی شود بزرگترین تیری است که به چشم دروغ پردازان می خورد و چهره پلید آن ها را نمایان می کند

ساخت فیلم های کوتاه و مستند و بلند سینمایی و به تصویر درآوردن بخش هایی از عظمت راهپیمایان اربعین حسینی از طریق آثار تجسم و نمایشی و موسیقی می تواند راهی برای روشنایی این حقیقت زیبا باشد. چرا که واقعیت این است که در همان کشورهای غربی انسان هایی وجود دارند که برخلاف سردمداران غربی علاقه برای درک واقعیت  دارند و برهمین اساس است که رهبر معظم انقلاب اسلامی اقدام به نگارش نامه برای جوانان حقیقت خواه جهان می کند.

در سال های اخیر برخی از فیلم ها توانستند تا حدی تصویرگر زیبایی های حماسه حسینی باشند. فیلم هایی همچون «عصر روز دهم» و «گام های شیدایی» که این روزها در حال اکران است و همچنین مستندهایی که توسط جوانان ساخته شده است. اخیرا کتاب هایی هم همانند «به سفارش مادرم» منتشر شده که خوشبختانه استقبال خیلی خوبی هم از آن شده و به چاپ های بعدی رسیده  است و این نشان می دهد که این ظرفیت در جامعه خیلی زیاد وجود دارد که آثاری در زمینه ارزش های راهپیمایی اربعین تولید شود و این همت جوانان و متولیان فرهنگی است تا این کار را به نحو احسن انجام دهند.

راهپیمایی اربعین حسینی ظرفیت های بسیاری برای کار دارد. نمایشی زیبا برای چشم جهانیان که در آن وحدت و عشق مسلمانان جهان به نمایش درمی آید و به خوبی نشان می دهد که حقیقت هیچ وقت از بین نمی رود.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7376/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو