گفتگوی آینه نیوز با حبیب دهقان نسب بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون و تئاتر

دنبال شلوغ بازی در فضای مجازی نیستم

دنبال شلوغ بازی در فضای مجازی نیستم
calendar سه شنبه 01 آبان 1397 در 11:30
حبیب دهقان نسب با سال ها فعالیت در حوزه بازیگری و در زمینه های مختلف تلویزیون و سینما و تئاتر اندوخته های بسیاری برای گفتن از راز و رمز بازیگری دارد و از طرفی شرایط نامناسب امروز بازیگری و وجود برخی از بازیگران پُرحاشیه که بیشتر از فضای واقعی در فضای مجازی به سر می برند.

ناصر قناعتی- حبیب دهقان نسب با سال ها فعالیت در حوزه بازیگری و در زمینه های مختلف تلویزیون و سینما و تئاتر اندوخته های بسیاری برای گفتن از راز و رمز بازیگری دارد و از طرفی شرایط نامناسب امروز بازیگری و وجود برخی از بازیگران پُرحاشیه که بیشتر از فضای واقعی در فضای مجازی به سر می برند و از دیدار با افراد سیاسی و گرفتن عکس یادگاری تا اظهارنظر درباره مسائلی که اطلاع و شناختی از آن ندارند، باعث شد که پای صحبت بازیگر شناخته شده ای بنشینیم که سال ها به دور از حاشیه و هیاهو، در مهم ترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی بازی کرده و با کارگردان های بزرگی همانند رسول ملاقلی پور و داود میرباقری و مهدی فخیم زاده کار کرده است.

حبیب دهقان نسب که در روزهای اخیر با بازپخش سریال «مختارنامه» در تلویزیون دیده شد، درباره فعالیت های اخیر خود به آینه نیوز گفت: از پارسال چند سریال را کار کردم که هنوز پخش نشدند و در حال آماده شدن برای پخش از تلویزیون هستند. فیلمبرداری یکی شان از پارسال شروع شد و بقیه هم در حال کار کردن است. سریال «از یادها رفته» به کارگردانی آقای بهرامیان که در مرحله مونتاژ است و یکی دیگر «بانوی سردار» به کارگردانی آقای پرویز شیخ طادی است که کارهای فنی اش انجام می شود و در یک کار اپیزودیک هم خیلی کوتاه بازی کردم. فیلم سینمایی «امپراطور جهنم» ساخته آقای شیخ طادی را هم آماده برای اکران دارم.

این بازیگر باسابقه و بی حاشیه درباره دوربودنش از فضای مجازی گفت: من معمولا در سکوت کارها را انجام می دهم و اهل جار و جنجال و شلوغ بازی نیستم و در فضای مجازی هم حاضر نیستم. مثل بعضی ها دنبال حاشیه نیستم و به نظرم بازیگر باید کارش را به نحو احسن انجام دهد و توان و استعدادش را در کارش بگذارد. من همیشه سعی کردم اعتقاد و مسیر خودم را از طریق انتخاب کارها نشان دهم و دنبال شلوغ بازی در فضای مجازی نیستم. به نظرم مسیر درست و استاندارد این است و هر کسی باید در تخصص خود فعال باشد.

وی افزود: از طرفی هنرمندان در جامعه الگو هستند و هم به لحاظ نوع کار و هم اخلاق و رفتار و منش باید برای مردم الگو باشند. برای همین هر چقدر حاشیه در زندگی هنرمندان نباشد بهتر است و این جور آدم ها در دل مردم بیشتر جا خواهند داشت. اما متاسفانه گاهی رفتارهای دیگری می بینیم.

بازیگر سریال امام علی (ع) اضافه کرد: مساله ای را هم که باید در نظر گرفت این است که به هر حال هنرمند از جامعه خود تاثیر می گیرد و از جامعه می گیرد و به آن ها پس می دهد پس نباید انتظار داشت که در برابر اتفاقات مختلف پیرامونش منفعل و بی تفاوت باشد. هنرمند هم در کارهایی که می سازد یا بازی می کند از زندگی همین مردم کوچه و بازار صحبت می کند و زندگی آن ها را نشان می دهد، پس نمی تواند از شرایط آن ها دور و بی اطلاع باشد. ما برای مردم همین جا کار می کنیم، بنابراین نمی توانیم بی تفاوت باشیم چون همین مسائل را در قالب تئاتر و سینما به نمایش می گذاریم. حالا اگر پشت اظهارنظر بعضی ها نیت سیاسی باشد، یک حرف دیگری است. اگر صرفا برای جار و جنجال اظهارنظری بشود، به نظرم مردود است اما اگر هنرمند ارتباط تنگاتنگی با جامعه داشته باشد، مساله دیگری است. من اولین مورد را رد می کنم اما با دومی موافق هستم.

حبیب دهقان نسب در ادامه به «آینه نیوز» گفت: به نظرم باید یک چارچوبی برای اظهارنظرها وجود داشته باشد وگرنه هنرمندی که مدام در فضای مجازی در حال فعالیت است که دیگر از حرفه اصلی خود دور می ماند و تمرکزی روی کار بازیگری نخواهد داشت. البته این را در نظر داشته باشید که خیلی از افراد حرفه های دیگر هم درباره مسائلی که مربوط به آن ها نیست، اظهار نظر و حتی دخالت می کنند و مثلا بدون این که تخصص و اطلاعی از سینما داشته باشند، کارشناسی می کنند. پس این نوع اظهارنظرهای غیرتخصصی مبتلابه جامعه ما است و فقط مربوط به بازیگران نمی شود. چرا کسی به آن ها نمی گوید که درباره سینما حرف نزنند. خیلی ها هستند که بویی از هنر نبردند اما در مورد کارهای هنری دخالت و حتی تصمیم گیری می کنند. هر کسی باید کار خود را بکند و در محدوده اختیارات خود صحبت کند.

بازیگر فیلم دفاع مقدسی «سفر به چزابه» درباره برخی از دستمزدهای نامتعارف بازیگری هم گفت: متاسفانه هیچ ضوابطی برای قراردادها وجود ندارد. یکسری بازیگران هستند که مبالغ کلان می گیرند و بعضی ها هستند که مبلغ پایینی دستمزد می گیرند. خیلی وقت ها هم همان رقم بعد از مدت ها به دست بازیگر می رسد. به نظرم در این زمینه ناعدالتی وجود دارد و باید مسئولان در این باره ضوابطی بگذارند. در واقع تعداد زیادی دستمزد پایین می گیرند و سهم آن ها سرشکن می شود به دستمزد یکسری افرادی که چهره هستند. البته معتقدم بازیگری مثل عطاران حق دارد هر مبلغی بگیرد چون واقعا حضورش باعث دیده شدن و فروش فیلم می شود و اگر این بازیگر ادعای دستمزد بالا کند واقعا حقش است و همه را باید با یک چوب نرانیم. وقتی بازیگری محبوب است و مردم به خاطر آن بازیگر فیلم را می بینند، حق آن بازیگر است که دستمزد بالا و درستی بگیرد. اما بازیکنانی که تاثیری ندارند اما دستمزد بالا می گیرند، به دلیل عدم درک درست تهیه کننده است. مساله دیگر عدم پرداخت به موقع دستمزدها است. مثلا کار من در سریال «بانوی سردار» 19 اردیبهشت تمام شده اما هنوز پولم را نگرفته ام. قرار بود در خردادماه با من تسویه شود اما به آبان ماه رسیدیم و هنوز پولم را نگرفتم! امیدوارم ارزش بازیگران در سینما و تلویزیون ما به شکل واقعی در نظر گرفته شود.

حبیب دهقان نسب در پاسخ به این که آیا پیشنهادی برای بازی در مجموعه «سلمان فارسی» ساخته داود میرباقری دارد، به آینه نیوز گفت: هنوز این سریال در مرحله پیش تولید فنی است و انتخاب بازیگران انجام نشده و تا به حال با من صحبت نشده است. آقای میرباقری هم جزو بهترین کارگردان های ما است و باید از افرادی مثل آقایان میرباقری و فخیم زاده حمایت شود. شما سریال هایی مانند امام علی و تنهاترین سردار و مختارنامه را ببینید که هنوز طرفدار دارند. من خاطرات خوبی با آقای میرباقری دارم و بازیگر از کارکردن با ایشان چیز تازه ای یاد می گیرد. من هم اگر برای سریال «سلمان» انتخاب شوم، خوشحال می شوم و اگر هم نباشم با اشتیاق به تماشای سریال می نشینم.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7342/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو