«خاتون» از شعارزدگی دور است/ بررسی اتفاقات سیاسی شام

«خاتون» از شعارزدگی دور است/ بررسی اتفاقات سیاسی شام
calendar سه شنبه 17 مهر 1397 در 09:44
کارگردان «خاتون» معتقدست این نمایش، اثری مناسبتی به معنای کلیشه ای آن به حساب نمی‌آید و به مقطعی از تاریخ می پردازد که کمتر مورد توجه و تحقیق قرار گرفته است.

حسین عالم‌بخش نویسنده و کارگردان «خاتون» درباره اجرای این اثر نمایشی گفت: قرار است نمایش «خاتون» که پیش از این ۲ سری در تالار اندیشه حوزه هنری روی صحنه رفته بود، از ۲۲ مهر تا ۱۴ آبان ماه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه برود.

وی عنوان کرد: به دلیل استقبال مخاطبان و هنرمندان از ۲ اجرای قبلی نمایش «خاتون» تصمیم گرفتم این اثر نمایشی را مجددا به صحنه ببرم. بازخوردهایی که از اجرای نمایش گرفته ایم، نشان دهنده این است که مخاطبان متفق القول بر این عقیده بودند که این نمایش برپایه اصول و فنون درام و داستان پردازی بنا شده است و به سمت روضه خوانی نرفته است.

عالم بخش با تاکید بر اینکه «خاتون» به شخصیت های تاریخی اسلام می پردازد و نمایشی است که با تعریف های مرسومی که از نمایش های دینی و مناسبتی می شود، متفاوت است، توضیح داد: معتقدم که نباید آثار نمایشی را به دینی و غیردینی تقسیم بندی کرد چون حتی نمایشنامه ای مثل «هملت» هم می تواند یک اثر دینی به حساب بیاید چون از کرامت انسانی و جستجوگری و اعتماد سخن می گوید.

وی با اشاره به اینکه در این نمایش واقعه ای بیان می شود که کمتر به آن پرداخت شده یا مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است، گفت: «خاتون» از شعارزدگی به دور است و داستان آن به طور مستقیم به وضعیت اجتماعی، سیاسی و دینی شهر شام بعد از واقعه عاشورا و رفتن اُسرا از این شهر در زمان خلافت یزید می پردازد. این نمایش یکی از وقایع مهم آن دوران را واکاوی می کند و اتفاقاتی را که برای اُسرا در شهر شام رخ داده و ما کمتر از آنها اطلاع داریم، روایت می کند. این اتفاق در نهایت منجر به بروز انقلابی بزرگ در مرکز حکومت یزید می شود.

این کارگردان تئاتر عنوان کرد: داستان این اثر نمایشی به صورت طرح یک سریال ۱۳ قسمتی و فیلمنامه آن برای تولید یک فیلم بلند ۱۱۰ دقیقه ای نوشته شده است اما از آنجا که شرایط ساخت آن فراهم نشد، ترجیح دادم به صورت نمایشنامه نوشته و اجرا شود. عطیه غبیشاوی، شهرام عبدلی، کیمیا ملایی، بهار ارجمند، سیروس اسنقی، علی برجی و کریم اکبری مبارکه بازیگران این اثر نمایشی هستند.

وی در پایان صحبت هایش گفت: فضاسازی داستان کاملا رئالیستی است چون احساس کردم به این شکل ارتباط بهتری با مخاطبان برقرار می شود و تاکنون رمز موفقیت نمایش نیز همین سادگی بوده که چاشنی کار شده است.

نمایش «خاتون» از ۲۲ مهرماه ساعت ۲۰ اجرای عمومی خود را در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر آغاز خواهد کرد.

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7135/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو