در نشست خانه سینما مطرح شد:

۵۰۰ میلیون هزینه‌ی جشن خانه سینما / برخی انتقادات بی‌انصافی است

۵۰۰ میلیون هزینه‌ی جشن خانه سینما / برخی انتقادات بی‌انصافی است
calendar دوشنبه 09 مهر 1397 در 13:36
رییس هیات مدیره خانه سینما با اعلام هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی برای برگزاری تمام جشن‌های خانه سینما تاکید کرد:در جشن امسال حتی یک رای جابجا نشده است.

صبح امروز (۹مهر ماه)، هیات مدیره خانه سینما متشکل از فاطمه معتمدآریا، همایون اسعدیان، مرتضی رزاق کریمی، روانبخش صادقی، کامران ملکی و علی قائم مقامی در خانه سینما حاضر شدند و پاسخگوی سوالات اهالی رسانه شدند.
 

اسعدیان در ابتدا بیان کرد: مواردی که در دستور کار خانه سینما قرار داشت، ساختار خانه سینما بود که در حال حاضر ساختار مدونی نداشته ولی طرحی تحت نظر خانم معتمدآریا درحال تدوین است. یکی دیگر از مواردی که برای هیت مدیره مهم است تنظیم قرارداد تیپ است که آقای رزاق کریمی مسوولیت آن را بر عهده دارند و ما به زودی آن را رونمایی خواهیم کرد. در خانه سینما ۳۱صنفی که وجود دارند نیاز به آیین نامه دارند که آقای رزاق کریمی تلاش کردند این آیین نامه‌ها به صورت منسجم ایجاد شود.

او افزود: سال گذشته بیمه اعضای خانه سینما از طریق صندوق اعتباری هنر و بیمه رازی بود. خانه سینما خانه همه اهالی سینما است و وقتی بحث بیمه پیش می‌آید ما به صنوف اعلام می‌کنیم که کسانی که نمی‌توانند حق بیمه خود را پرداخت کنند ما برایشان پرداخت کنیم. ضمن اینکه سال گذشته بیش از یک میلیارد و دویست میلیون تومان پرداخت بلاعوض در همین‌ موارد داشتیم و به آن بخش از سینماگران که نیازمند بودند، کمک شد. 

وی ادامه‌داد: یک مشکلی در بیمه پیش آمده که آن هم به لزوم عضویت در صندوق اعتباری هنر مربوط است و برای استفاده از بیمه تکمیلی این کار باید انجام شود. 

اسعدیان ‌با اشاره به جشن خانه سینما گفت: تصمیم درست خانه این بود که در آن شرایط اقتصادی ما جشن را با امکانات محدودی برگزار کنیم و اگر جشن سال گذشته‌ ۸۰۰ میلیون تومان هزینه داشت، دوستان اجرایی امسال توانستند با ۵۰۰ میلیون تومان تمام جشن های خانه سینما را برگزار کنند.

وی درباره غیبت برخی اعضای هیات مدیره در جشن خانه سینما افزود: هر کدام از دوستان به دلیلی در آن روز غیبت داشتند، خانم معتمدآریا داور جشنواره ونیز بودند و مثل امروز که غیبت آقای حقیقی به دلیل مشکلی است که برای دفتر ایشان پیش آمده و پلمب شده است، نتوانستند، بیایند.

اسعدیان ادامه داد: جشن به شکل آبرومندانه ای برگزار شد و با قطعیت اعلام می‌کنم که حتی یک رای جابجا نشده است و آرا واقعی بودند. 

اسعدیان همچنین از راه اندازی سایت فروش بلیت اینترنتی و شروع به کار ساختمان شماره سه خانه سینما در خیابان پیرنیا لاله زار خبر داد.

در ادامه فاطمه معتمد آریا با انتقاد از برخی اخبار زرد در حوزه سینما گفت: متاسفم برای اخبار زردی که منتشر شده است. فکر می‌کنم هوشیاری شما اهالی رسانه خیلی می تواند به ما کمک کند تا خودمان را به سطح بالایی بکشیم و بتوانیم به مسایل مهم دیگر هم بپردازیم. ما با مجموعه‌ای طرف هستیم که نمی دانیم چه جایی در کدام اتاق داریم و هرکدام به صورت دلی به کار خود ادامه می‌دهیم. می‌توانم بگویم تحقیقات در مورد تعریف ساختاری خانه سینما انجام شده است که از این هفته جلسات  آغاز می‌شود. فکر می‌کنم تا قبل از پایان کار ما تا ماه اسفند گزارش کاملی از خانه سینما ارائه خواهیم داد.

این بازیگر گفت: ما فکر کردیم اول باید ببینیم کی هستیم و چه می‌خواهیم انجام دهیم.‌به همین دلیل از یک تیم پژوهشی که به طور مستقل در ارشاد فعالیت می‌کند، خواستیم در این راستا ما را همراهی کند تا موارد مختلفی که شامل اساسنامه هم می‌شود بررسی شود. این کار از دی ماه سال قبل شروع شد و مرحله دوم آن اخیرا آغاز شده است. 

در بخشی دیگری از این نشست، رزاق کریمی با اشاره به قرارداد تیپ که به او ماموریت داده شده بود، گفت: این دوره که در خانه سینما خدمت شما هستیم تلاش داریم که کارهایی که در سالیان سال انجام نشد را  انجام دهیم. اگر همگرایی و همدلی وجود داشته باشد می‌توانیم کارهای جدیدی انجام دهیم. قرارداد تیپ در سال های گذشته در هیات مدیره انجام شد و کارگروه در جلسات متعددی با صنوف مختلف که مربوط به قرارداد تیپ بود مورد بررسی قرار گرفت و عملا تجاربی که افراد با تجربه داشتند برررسی شد و به نتایج اولیه رسیدیم. نتایج اولیه حدود ۲۰صنف انجام شده و امیدوارم در این دوره قرارداد به نتیجه کلی برسد. سالیان سال در خصوص امنیت شغلی صحبت هایی داشتیم.

مرتضی رزاق کریمی تاکید کرد: این قرارداد هماهنگی‌هایش با سازمان سینمایی انجام شده و این زمینه‌ای برای تأمین امنیت شغلی خواهد بود.

در ادامه روانبخش صادقی درباره سامانه فروش بلیت خانه سینما گفت: سایت این برنامه‌ آماده شده و آدرس آن filmticket.org است که تا دو هفته آینده به طور کامل رونمایی خواهد شد و عایدات آن برای اهالی سینما نیز مشخص می‌شود. 

سپس کامران ملکی که مدتی قبل استعفایش از بخش روابط عمومی و رسانه‌ای خانه سینما حاشیه ساز شده بود، درباره استعفایش توضیحاتی داد.‌

او گفت: آقای شاهسواری اولین کسی بودند که من در خانه سینما با ایشان قرارداد بستم.  ۵ دوره عضو هیات مدیره بودم و فکر می‌کننم این دوره بهترین دوره خانه سینماست. در این دوره ودربایستی وجود ندارد و همه اعضا تلاششان این است که با هرنوع نگاهی به مسایل معیشتی دقت کنند. خانه سینما مامن گاه افراد است. دوره پیش از آقای شاهسواری درخواست کردم انصراف دهم که پذیرفته نشد و از دوستان درخواست کردم که استعفای من را بپذیرند به دلیل اینکه فکر می‌کردم دیگر توان تعامل رسانه ای را ندارم و تقاضا را مطرح کردم. اگر در مصاحبه ام حرف هایی را مطرح کردم عذرخواهی می‌کنم. من به اختلاف اشاره نکردم و به تفاوت نگاه اشاره کردم.
من یک سری از مسائل را نمی‌توانم بگویم و این تفاوت‌ها را نمی‌توانستم قبول کنم و ترجیح دادم کناره گیری کنم. بعد از درخواست استعفا از روابط عمومی پیشنهاد کارهای دیگری به من دادند که قبول نکردم. اگر خانه سینما به یک نیروی قوی در حوزه ارتباطات نیاز دارد من دیگر نمی‌توانستم از پس این مسئولیت برآیم و به همین دلیل استعفا دادم.

در ادامه پرسش‌های خبرنگاران مطرح شد که ابتدا این مسئله پرسیده شد که برخلاف آنچه اعضاء می‌گویند از بیرون وضعیت هیات مدیره مثل شورای امنیت است و اختلافاتی شنیده می‌شود که در این‌ باره اسعدیان گفت: اختلاف نظر در تمام هیات مدیره های قبلی خانه سینما بوده و اینها مشکل نیست اما اعلام می‌کنم الان یک اکثریت قاطع وجود دارد و اگر مسئله‌ای بوده برای زمانی است که اقلیت رای اکثریت را نپذیرفته و گرنه در رای گیری ها معمولا اکثریت قاطع وجود داشته است.
او ادامه داد: درباره مدیرعامل هم بگویم که این هیات مدیره دو بار راجع به ادامه کار آقای شاهسواری رای گیری کرده و هر دوبار رای آورده‌اند.

اسعدیان در بخشی دیگری از نشست با اشاره به برخی انتقادها از خانه‌سینما،گفت: اینکه خانه را فقط به برگزاری مراسم ختم متهم می‌کنند نهایت بی انصافی است! چون دست کم در چند مورد اخیری که پیش آمد و آقایان دُری و صمدی فوت کردند، اقدامات دیگری انجام شده بود که فقط برگزاری مراسم ختم آنها دیده شد.

فاطمه معتمدآریا درباره اینکه ‌چرا در خانه سینما شفاف سازی نشده است بیان کرد: این تاخیر در برگزاری جلسات به این دلیل بوده است که فرصت برگزاری جلسه فراهم نشده است.

در ادامه باز هم به بسته بودن فضای خانه سینما و ارایه نشدن گزارش و پاسخگو نبودن به رسانه‌ها اشاره شد که دراین‌باره فاطمه معتمدآریا توضیح داد: متاسفم از اینکه بگویم ۹۰ درصد اخباری که منتشر می‌شود بیشتر هیجانی است و اصلا چرا باید برخی اخبار مثل آمدن یک نفر به روابط عمومی خانه سینما یا رفتنش اهمیتی داشته باشد؟

اسعدیان هم اضافه کرد: ما در بخش رسانه‌ای و اطلاع رسانی ضعیف عمل کردیم و این ضعف ماست. مخصوصا اینکه فضای رسانه‌ای خیلی تغییر کرده است اما فضای بسته‌ای در خانه سینما وجود ندارد.

در ادامه این سوال مطرح شد که با عزل علی ربیعی به عنوان وزیر کار و رفتن احتمالی حیدریان، شنیده می‌شود برخی صنوف خواستار تغییر در ثبت رسمی خود هستند و همچنین این نکته که یکی از مدیران جشن، فیلم‌ خود را در داوری قرار داد و در آخر هم حضور نداشت که نوع لحن پرسش، باعث گله معتمد آریا شد.

اسعدیان دراین‌باره گفت: آقای مازیار میری در آرای جشن در بخش کارگردانی هم رای بالای آورد، ولی فیلم‌ خود را از این بخش حذف کرد اما برای بقیه همکارانش در سایر رشته‌ها، فیلم خود را از جشن کنار نبرد.

او درباره ثبت قانونی صنف هم‌ توضیح داد: ما از آقایان ربیعی و حیدریان تشکر می‌کنیم‌ برای همکاری‌هایشان ولی ثبت قانونی فقط با حضور آقای ربیعی نبود که پیگیری شد و پیش از آن در پروسه‌ای دنبال می‌شد چون تنها قانون مدون و مناسب برای ما همین وزارت کار است.

رزاق کریمی هم توضیح داد: وقتی شیوه رای گیری آکادمی و با حضور چند صد نفر است، منعی برای شرکت چنین مواردی در جشن نیست.‌

این عضو هیات مدیره خانه سینما درباره آنچه ‌درباره روابط عمومی مطرح شد تاکید کرد، منظور از ضعف اطلاع رسانی به افراد حاضر در این مجموعه ‌برنمی‌گردد بلکه کلید ساختار مدنظر ماست که در کنار ساختار خانه سینما دنبال اصلاح آن هستیم.‌

همایون اسعدیان در پاسخ به ایسنا درباره انتخاب نماینده ایران در اسکار و رد شدن امیریوسفی از سوی فارابی به عنوان نماینده خانه سینما گفت: طبق خواست فارابی ۱۵ نفر را اعلام کردیم که شامل رخشان بنی اعتماد، عیاری ، امیریوسفی و ... می شدند و خوشحالیم ‌که از این جمع؛ ۷ نفر حضور داشتند اما به نظر ما این اسامی معرفی شده با هم برابر بودند و نبود هر کدام از آن‌ها، توهین به کسانی بود که در آن جمع پذیرفته شده بودند چون ما هیچ اولویت‌بندی نداشتیم.‌

سپس مرتضی رزاق کریمی در پاسخ به سوالی درباره  هزینه‌های دیگر جشن‌های خانه سینما و نیز تکلیف پول صرفه جویی شده برای جشن خانه سینما بیان کرد: برای جشن‌های‌ کوتاه و مستند و ... رقم ۲۰ تا ۴۰ میلیون اختصاص دادیم که جزئیات آن کاملا وجود دارد و مشخص است، حدود ۴۰۰ میلیون هم به جشن اصلی اختصاص پیدا کرد. همچنین‌ پول ذخیره شده از جشن در صندوق خانه سینما است و آیین نامه برای صندوقی‌ که این پول در آن صرف شود، در حال آماده شدن است.

 

در این نشست منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در پاسخ به سوالی که درباره بیمه و مشکل چند نفر از اعضا مطرح شده بود،توضیح داد: سال گذشته ما بیش از سه و نیم میلیارد خسارت از بیمه «رازی» برای همکاران مان گرفتیم و حدود ۱۵۰ نفر که از وابستگان درجه یک اعضا بودند، عضو صندوق نبودند و ثبت نام آنها دیروز انجام شد.

او افزود: همچنین سال گذشته نامه‌ای در اسفند ماه از سازمان بازرسی رسید و گزارش مالی خواستند که اوایل اردیبهشت این گزارش ارائه شد. البته سازمان طبق وظیفه ذاتی خود موظف است از هرجایی که پول عمومی صرف می‌شود عملکرد و اسناد را در اختیار بگیرد و این‌طور نبوده که مشکلی بوده باشد. همچنین حسابرسی سال ۹۶ هم ارائه شده است که گزارش آن در مجمع مطرح خواهد شد و آنچه درباره اختلاف حساب گفته شد؛ به این ‌صورت نبود و بر همین اساس با توجه به تفاوت زمانی سال مالی، بهتر است مجمع به تیرماه منتقل شود.

بازرس خانه سینما نیز درباره هزینه جشن‌ها گفت: اگر این هزینه‌ها درست صرفه جویی نمی‌شد امسال به رقم دو برابر سال قبل می‌رسید.‌

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7101/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو