تتلو و نعل وارونه حقیقت

خلق سلبریتی های قلابی با مشارکت مردم و دولتی ها!

خلق سلبریتی های قلابی با مشارکت مردم و دولتی ها!
calendar سه شنبه 23 مرداد 1397 در 13:03
یک روز بازداشت می شود و سر از زندان در آورد و یک روز با در اختیار گرفتن یک ناو نظامی آنرا تبدیل به لوکیشن کلیپش کرد. یک بار از هوادارانش در فضای مجازی خواست تا در حرکتی جمعی «بغ بغو» کنند! یک بار هم ندامت نامه می نویسد و ابراز شرمندگی می کند!

آینه نیوز:  امیرحسین مقصودلو یا همان تتلو را می توان پُر ضد و نقیض ترین چهره موسیقی زیرزمینی ایرانی دانست که با گسترش فضای مجازی، ذیل عنوان «سلبریتی» تعریف می شوند. سلبریتی شدن با حضور چهره هایی چون تتلو و یا اراذل و اوباشی که با وجود همه بزهکاری هایشان به یاری فالوورها گُل می کنند و شناخته می شوند، دیگر یک فضیلت نیست. بیشترین فالوورها و بالاترین تعداد لایک ها را امروز باید اغلب در صفحات افرادی چون تتلو بیابید که در فرهنگی ترین مشکل، چیزی شبیه این خواننده پرحاشیه هستند. تازه تتلو شانس این را داشته که خود را یک خواننده جا بزند و ترانه هایش را تبدیل به صحبت هایی برای طرفداران سینه چاکش کند. در موارد دیگر سلبریتی ها حتی همین مقدار هنر را هم ندارند و بیشترشان با رفتارها و اتفاقاتی بدل به یک سلبریتی شده اند که در شأن یک آدم محترم و یا معمولی نیستند.

تتلو حاصل چنین مناسباتی در جامعه امروز ایران است. تناقض، تضاد و تغییر رفتارهای مداوم و بی منطق، بی شک برآمده از جامعه ای گرفتار همین چیزهاست و به مراتب دیگر تسری یافته و محصولاتی مثل تتلو را تحویل می دهد.
دلخور نشوید و بهتان برنخورد! تتلو و امثال او اما زیر سایه بذل توجه های سخاوتمندانه من و شما رشد حبابی کرده اند و انگار در جامعه تکثیر شده اند. امروز با هر حرکت نابهنجار و آنارشیستی می توان سلبریتی نام گرفت و با هر اتفاق ساده یا مزخرف گویی های ذهنی روان پریش، می شود لایک اندوخت و فالوور جذب کرد. فقط کافی است اراده کنید! البته نباید در این باره گناه را صرفاً به گردن کاربران فضای مجازی انداخت و پرونده اش را بست.
دولتی ها و شماری از رجال سیاسی هم با اتخاذ برخی از تصمیم ها و بروز شماری از واکنش ها، کم در این باره مقصر نیستند. همین تتلو، خواننده ای که در خوش بینانه ترین حالت می توانست به راحتی مجوز بگیرد و با اعمال اصلاحاتی بدل به یکی از نمونه های سطحی و کم اهمیتی شود که از قیف گشاد موسیقی امروز رپ وارد می شوند و مدتی به زحمت دوام می آورند، حالا تبدیل به سلبریتی شده. اگر روزی مجوز حضور او برای اجرای آهنگ روی یک ناو نظامی صادر می شود یا در جایگاه اهرمی قرار می گیرد که برای یک رقابت و کارزار مهم سیاسی در ساختار سیاسی بسیاری از کشورها رأی- و یا شاید هم حاشیه!- بسازد، باید فکر روزی را هم کرد که ناگهان تصمیم به بیان مطالبی کند که خود از آنها تعبیر افشاگری دارد. تتلو با آن خالکوبی های رقت بار و نامتعارف امروز خودش را در جایگاهی می بیند که مخاطبانش را به نوشته «حقیقت» روی سرش ارجاع دهد و چنان ظاهر شود که یک مصلح اجتماعی.
نمی خواهیم تتو کردن یا زبان در آوردن در عکس های رسمی و یا بغ بغو کردن را یکسره نکوهش کنیم و عاملانش را به یک چوب برانی، اما مسئله این است که تتلو نه صرفاً با این نشانه ها، که با انبوهی از کارکردها و آنارشی گری هایش، چند سالی است خود را معرفی کرده و برای شناختنش نیازی نیست تا روانشناس باشی یا کارشناس رفتارشناسی.
تتلو با همین الگوهایی که ارائه کرد، در بخشی از بدنه سیاست این توهم را ساخت که می تواند فردی سمپاتیک باشد و حتی منجر به خلق دستاوردهایی در ساحت دیپلماسی کشور شود. اگر شما یک حامی سرسخت و فَن دو آتشه تتلو و امثال او هستید و برایش سینه چاک کرده اید، حالا چندان هم لازم نیست تا سر در گریبان افسوس فرو ببرید. به هر حال شما هم در فضایی نفس می کشید که بوده اند دولتمردانی تا به او میدان داده و با هر هدفی، در باد کردن این حباب کذایی همت گمارده اند.
تتلو محصول بخشی از جامعه ای است که یک رجال سیاسی رده بالای اسبقش، در بیان حرفهایش ادبیاتی در حد محاوره های سخیف چاله میدانی دارد و گروهی از شهروندانش برای اجرای دستور «بغ بغو» کردن برای تتلو با افتخار صف می کشند!
شاید حالا که تتلو دعوی افشاگری کرده و درشت گویی می کند، بتوان از این مهلکه مضحک، گریزگاهی ساخت تا دست کم بساط این دست سلبریتی ها برای همیشه جمع شود. آرزویی که هر چند به نظر دست نیافتنی می رسد، ولی قابل تأمل است.
تتلو احتمالاً بزودی دست به طرح صحبت هایی بزند که شاید معجونی از حرفهای راست و خیالی باشند و احتمالاً به شیوه مألوف آن رئیس جمهور اسبق، در قالب اتهاماتی کلی و غیرقابل فهم ارائه شوند. شاید هم او با همین تاکتیک «بگم بگم»، هفته ها و ماهها در غربت از فالوورهایش دلبری کند و وعده های رنگین بسازد. در هر حال عاقبت تتلو بی شک نمی تواند بهتر از وحید خزایی،آن شبه رقاص بی هویتی شود که در بند پلیس فتا ابراز «ندامت» می کرد و حالا در خارج از بند اظهار «جسارت»!
تتلو و اطرافیانش بعد از توهم اخیری که منجر به عقد قرارداد ۶۰ هزار دلاری برای اجرای کنسرت در ترکیه شد، ولی کمتر از ۳۰۰ بلیت فروخت، باید به مثابه حبابی ترکیده تلقی شوند. حتی اگر خود این خواننده آنرا نپذیرد و برای بقا دست و پا بزند.
تتلو و تفکر تتلویی در هر حال از جایی زاده می شود که من و تو آنرا بپذیریم و تأییدش کنیم. در غیر این صورت این حباب باید زودتر از این می ترکید!
بانی فیلم./

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/7015/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو