مأموریتی که ممکن نشد…! /نقد فیلم «مأموریت غیرممکن با بازی تام کروز»

مأموریتی که ممکن نشد…! /نقد فیلم «مأموریت غیرممکن با بازی تام کروز»
calendar یکشنبه 14 مرداد 1397 در 23:56
موضوع نابودی دنیا- طبق کلیشه همیشه- در این فیلم هم حرف اول را می زند بی آن که مثل باقی فیلم هایی در این باره همان خط و ربط را دنبال کند...

آینه نیوز: یادمان هست که آن وقت ها سریال «مأموریت: غیرممکن» (با اسم «بالاتر از خطر») حسابی ما را گرفته بود. پُر تنش، پُر ماجرا و پُر از اتفاقات غیرممکن بود. قصه هایش هر بار با یک مأموریت سّری خطرناک شروع می شد و نوار صدا آن مأموریت را به گوش می رساند و بعد نوار دود می شد! البته داستان به طور کلی روی یک گروه جاسوسان خاص و ماهر حکومت می گذشت در دوران جنگ سرد، و قهرمان اصلی هم پیتر گریوز بود در قالب «جیم فلپس» و از همکاران دایمی او هم یک گرگ موریس بود در نقش «بارنی کولیر»، باربارا بین در نقش «سینامون کارتر» و مارتین لاندو در نقش «رولین هند». این سری هیجان آور در دهه ۱۹۷۰ در تلویزیون ها به نمایش درآمد.

در این ایام تام کروز به صرافت افتاد تا «مأموریت: غیرممکن» را به گونه ای مدرن و طی فیلم های متفاوت روانه اکران کند. با ششمین قسمت آن «ریزش رادیو اکتیو»، گویی کروز به خوبی توانسته است که این مأموریت غیرممکن را ممکن سازد. در حقیقت هر بار فیلم به فیلم پُر آنتریک تر شده و هم از لحاظ موضوع پیچیده تر… مهم ترین عامل توفیق «مأموریت: غیرممکن»ها، خود تام کروز است با به خطر انداختن زندگی اش و انجام اعمال خطرناک و غیرقابل تصور بدون استفاده از بدل ها.
کارهایش به شکل اعضای او درآمده است: در قالب قهرمان «ایتن هانت» در «پروتکل شبح» در سال ۲۰۱۱ از بالای آسمانخراش دوبی «برج خلیفه» بالا رفت. در «قوم سرکش» در سال ۲۰۱۵ بر یک هواپیمای باربری روسی آویزان شد، و این بار در آخرین فیلم در صحنه های نفس بُر جنگ میان هلیکوپترها در کوهستان ها نشان داد که جسورترین بدل در تاریخ سینماست. تام کروز ۵۶ سال دارد.


اینک پس از ۲۲ سال از ساخت اولین فیلم، آن چه سبب موفقیت سری «مأموریت» می شود نه تنها صحنه های خطرناک اکشن و مملو از درگیری، بلکه موضوع هایی است که در آن ها با انواع پیچ و خم ها، برخوردها و پیچیدگی ها می توان رو به رو شد. موضوع فیلم آخر هم چنان بر پایه ستیز میان خیر و شر است. ماجرا از بلفاست به برلین و از پاریس به لندن و بعد هم کشمیر کشیده می شود و این بار مرد خبیث «سلیمان لین» (با بازی شان هریس) نقشه تازه­ی در سر دارد و می خواهد با همدستی بد طینت دیگری «جان لارک» حمله اتمی به دنیا را تدارک ببیند. مأموریت «ایتن هانت» این است که بایستی جلوی «لارک» را بگیرد.
اما فراموش نکنیم که موضوع نابودی دنیا- طبق کلیشه همیشه- در این فیلم هم حرف اول را می زند بی آن که مثل باقی فیلم هایی در این باره همان خط و ربط را دنبال کند. کارگردان کریستفر مک کوئری و تام کروز به خوبی موفق شده اند بهترین «مأموریت: غیرممکن» را خلق سازند. مأموریتی که نشان می دهد ممکن خواهد بود.

پرویز نوری - بانی فیلم./

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6869/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو