مدیر مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی:

احتمال افزایش ۴۰ درصدی قیمت نوشت‌افزار در کشور

احتمال افزایش ۴۰ درصدی قیمت نوشت‌افزار در کشور
calendar چهارشنبه 10 مرداد 1397 در 10:12
مدیر مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی گفت که احتمالاً امسال با افزایش 40 درصدی قیمت تولیدات در این زمینه مواجه خواهیم بود.

آینه نیوز: نوشت‌افزار اسلامی ایرانی در آستانه هفتمین سال فعالیت خود توانسته علاوه بر ارتقای کیفی آثار و افزایش میزان تولیدات خود از 500 هزار نسخه به 7 میلیون عدد تیراژ، علاوه بر جلب توجه خانواده‌ها، بیانگر ظرفیت کار در این حوزه باشد.

با وجود این، تولیدکنندگان و فعالان این حوزه با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ از واردات بی‌رویه اقلام مختلف نوشت‌افزار گرفته تا نبود طرح‌های متناسب با مخاطبان کودک و نوجوان امروز. بنا بر بررسی‌های انجام‌شده، عمده مشکلات تولیدکنندگان این حوزه در زمینه‌های شخصیت‌سازی، توانمندسازی کسب و کارهای نوپا و دغدغه‌مند و ارزشی، نظارت و تبلیغات و ذائقه‌سازی خلاصه می‌شود.

فعالان نوشت‌افزار اسلامی ایرانی کار خود را با دو برند و حدود 500 هزار نسخه در سال 91 آغاز کردند، این میزان تا سال 96 به بیش از 70 برند و تیراژ بیش از 7 میلیون نسخه افزایش یافته است. بنا به گفته فعالان فرهنگی، تولیدات نوشت‌افزار اسلامی علاوه بر اینکه می‌توانند نیازهای جامعه مخاطبان داخل کشور را پاسخ گویند، بلکه در چند سال گذشته به این قابلیت دست یافته‌اند که با طراحی‌های جدید در بازار کشورهای همسایه نیز حرفی برای گفتن داشته باشند. هرچند در سال‌های گذشته تلاش شده تا با ورود برخی از نهادها، مشکلات تولیدکنندگان این حوزه تاحدودی برطرف شده و زمینه ورود این دست از کالاها به بازار تسهیل شود، اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله باقی است. پرسش‌هایی چون؛ "نوشت‌افزار اسلامی ایرانی تا چه‌اندازه توان رقابت با کالاهای وارداتی را دارد؟ این دست از اقلام فرهنگی تا چه‌میزان توانسته‌اند به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید کمک کنند؟ تولیدکنندگان این حوزه در آستانه هفتمین سال فعالیت با چه مشکلاتی مواجهند و نهادهای نظارتی و قانون‌گذاری در سال‌های اخیر چقدر در حمایت و تسهیل فعالیت این دسته از فعالان توفیق داشته‌اند و ...؟" پرسش‌های متعددی است که هنوز در این زمینه وجود دارد.

سعید حسینی، مدیر مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی، به بخشی از پرسش‌های مطرح در این زمینه پاسخ داد. تقویت بخش توزیع، بررسی برای ایجاد بازارهای جدید برای عرضه تولیدات ایرانی در این زمینه، تلاش برای ارتقای کیفیت و تولیدات کشور و ... از جمله موضوعاتی بود که حسینی در این گفت‌وگو به آن اشاره کرده است. به گفته مدیر مجمع نوشت‌افزار اسلامی ایرانی، این فعالیت در سال‌های اخیر توانسته برای 500 نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کند. از سوی دیگر با بررسی‌های صورت گرفته، زمینه برای صادرات نوشت‌افزار ایران برای حضور در بازارهای منطقه فراهم شده است. بخش پایانی صحبت‌های حسینی به افزایش قیمت کاغذ و مواد اولیه بر روی بازار نوشت‌افزار اختصاص داشت. او در این زمینه گفت که احتمالاً امسال با افزایش 40 درصدی قیمت تولیدات در این زمینه مواجه خواهیم بود.

تسنیم./

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6794/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو