صدای «نوحه‌خوان» ایرانی به گوش جهان می‌رسد

صدای «نوحه‌خوان» ایرانی به گوش جهان می‌رسد
calendar سه شنبه 09 مرداد 1397 در 22:16
«نوحه‌خوان»، یکی از آثار علی رهبری، آهنگساز و رهبر ارکستر، توسط کمپانی آلمانی ناکسوس، ضبط و پخش جهانی می‌شود.

آینه نیوز: آخرین مراحل ضبط پوئم سمفونی «مادرم ایران» اثر علی رهبری، روز دوشنبه (هشتم مرداد) در شهر وین اتریش به پایان رسید.

کمپانی آلمانی ناکسوس مسئولیت پخش جهانی این اثر ایرانی را به عهده گرفته است و این قطعه به‌زودی توسط این کمپانی در بازارهای بین‌المللی عرضه خواهد شد. همکاری علی رهبری با کمپانی ناکسوس سابقه طولانی دارد. این هنرمند تاکنون بیش از 200 آلبوم موسیقی کلاسیک برای این کمپانی ضبط کرده است، اما این اولین باری است که علی رهبری اثری از خود را برای پخش توسط این کمپانی رهبری می‌کند.

در ضبط این اثر، سولیستِ ویلن قطعه شماره 8 «مادرم ایران»، که به عنوان کنسرتو در سه قسمت برای ویلن و ارکستر بزرگ سمفونیک تنظیم شده، پائولا رهبری است. پائولا رهبری، همسر علی رهبری، فارغ‌التحصیل آکادمی موسیقی زاگرب در کرواسی است که در کارنامه هنریش، جوایزی متعدد از مسابقات بین‌المللی سولیستی و کنسرت مایستری ارکستر و همچنین آنسامبل‌های مختلف اروپائی مشاهده می‌شود. پائولا رهبری اهل کشور کرواسی است که نزدیک 20 سال پیش تابعیت ایرانی را نیز پذیرفت.

قطعه شماره 8 پوئم سمفونی «مادرم ایران» با نام «نوحه‌خوان» که حدود 9 سال پیش از انقلاب با الهام از ردیف‌های استاد صبا نوشته شده است، وقایع روز عاشورا را تصویر می‌کند.

«نوحه‌خوان» برای ساز تار و همچنین ویلن‌سل نیز تنظیم شده است که اجراهای این کنسرتو‌ها هم به‌زودی ضبط و عرضه خواهند شد. این اثر جایزه مخصوص آهنگسازی آکادمی شهر وین را دریافت کرده و توسط علی رهبری به استاد حسین علیزاده تقدیم شده است.   

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6778/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو