روزنامه جوان؛

به جای سریال«پدر» تکرار جومونگ را پخش کنید/ «خانوادگی» یا «فرا تخیلی»؟!

به جای سریال«پدر» تکرار جومونگ را پخش کنید/ «خانوادگی» یا «فرا تخیلی»؟!
calendar جمعه 05 مرداد 1397 در 01:08
«پدر» جدیدترین سریال سیماست، ژانر فیلم ظاهرا «خانوادگی» است اما چند قسمتی از فیلم نگذشته مشخص شد خانوادگی نه، «فراتخیلی» است!

آینه نیوز: از صحنه‌ پریدن شخصیت اصلی داستان، حامد، از طبقه سوم ساختمان که تنها منجر به شکست دست او شد(!) که بگذاریم، این سریال صحنه‌های بسیاری دارد که نه در واقعیت قابل تحقق است و نه در باور کسی می‌گنجد!

به عنوان نمونه در قسمت‌های اخیر نقش اول زن سریال، لیلا، که عاشق حامد شده است در اولین برخورد با پدر حامد چنان به التماس برای پذیرفتن درخواست ازدواج با حامد افتاده بود که گویی دختر ایرانی هیچ عزت و منزلتی نداشته و حاضر است برای بدست آوردن عشقش ملتمسانه به پای پدر شوهر خود بیفتد و در نخستین دیدار با اشک و زاری و گریه به او بگوید سه شب است از خانه فرار کرده و حاضر است برای بدست آوردن پسر او هر کاری انجام دهد!

مشغول به کار شدن حامد، با پدری میلیاردر و خیر، در کارواش و دعوای او و پرداخت چکی صد میلیونی جهت کسب رضایت شاکیان نیز از دیگر سکانس‌های فراتخیلی این سریال بود که اعتراضات زیادی را به همراه داشت.

شاید در دفاع از فیلم گفته شود هر کدام از این موارد، مصداق‌های عینی و واقعی نیز در جامعه دارد و حتی برگرفته از زندگی حقیقی نویسنده است.

حتی اگر این استدلال را بپذیریم و یا آنکه کارگردان اعلام کند، فیلم کاملا زائده‌ی تخیل وی است باز هم نمی‌توان بر نقدی که بیان شد خط کشید چرا که باور پذیر ساختن قصه و حوادثی که در جریان فیلم بر شخصیت‌ها می‌گذرد هنری است که توقع می‌رود فیلم‌نامه نویسی که برای چندین میلیون مخاطب دست به قلم شده است، آن‌ را رعایت کند، که متاسفانه احساس می‌شود در نوشتن این سریال عرقی برای این هنر ریخته نشده است!

اگر نگاهی به فیلم‌های تخیلی هالیوود، همچون ترمیناتور، چهار شگفت انگیز و امثالهم بیندازیم، با وجود اینکه بسیاری از صحنه‌های تصویر شده در آن‌ها هیچ گاه نمونه حقیقی و واقعی حتی در خواب هم نخواهند داشت اما چنان باورپذیرند که پس از دیدن فیلم مخاطب تلاش می‌کند ادای آن‌ها را در بیاورد و صحنه‌ها را شخصا بازآفرینی کند.

برداشتی آشکار از سینمایی «دلشکسته»

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شده کپی برداری ایده این سریال از فیلم سینمایی «دلشکسته» نیز از جمله انتقاداتی است که توسط مخاطبین به کرات بیان می‌شود.

«دل شکسته» فیلم سینمایی به کارگردانی و نویسندگی علی روئین‌تن است که در سال ۱۳۸۶ ساخته شد. این فیلم نیز همانند «پدر» داستان دلبستگی دو جوان با طرز فکر متفاوت و از دو خانواده مختلف است که به اجبار استاد مجبور به ارائه پایان‌نامه‌ای مشترک می‌شوند و از این طریق به یکدیگر دلبسته می‌شوند.

فریاد کاربران فضای مجازی بر سر کارگردان

ضعف‌های فیلم‌نامه این سریال و الگوبرداری آن از فیلم «دلشکسته» صدای کاربران فضای مجازی را نیز در آورده و در روزهای اخیر پس از به نمایش درآمدن سریال علاوه بر داب‌اسمش‌هایی که بر اساس صحنه‌های این سریال ساخته شد، در توئیتر نیز توئیت‌های بسیاری در این خصوص منتشر گردید.

به عنوان مثال کاربری با نام «شقایق منطقی» در صفحه شخصی خود نوشته است: «می‌خواهید اعصابتان خرد شود؟ این شب‌ها سریال...پدر ببینید. یک کپی ناشیانه مبتذل از فیلم سینمایی...دلشکسته.»

کاربری دیگر با نام «آغه گلی» نیز توئیت کرد: «پسره بچه مثبت، بخاطر اینکه دست نامحرم بهش نخوره، خودشو از پنجره پرت میکنه پایین. دخترم عاشقش میشه میره ازش خواستگاری میکنه، عروسی میکنن. پسره میمیره دختره میمونه با یه بچه. اااااوققق»

«ابوالفضل مظاهری» نیز با اشاره به لحظه بیرون پریدن حامد از پنجره طبقه سوم دانشگاه نوشت: «جابه‌جایی مرزهای تخیل در یک درام اجتماعی! عوامل این فیلم دقیقا در کدام دانشگاه تحصیل کردند؟!»

«خانوادگی» یا «فرا تخیلی»؟!

«جواد جلالی» نیز توئیت کرد: «لطفا دفعه بعد، فیلمنامه سریال‌هاتون رو ندید یه دختر 16 ساله، فانتزی‌هاش رو بنویسه!»

«حسن اجرایی» نیز نوشت: «می‌دونستید آقازاده‌ها انقد خوبن که میرن کارواش کار میکنن؟ نمیدونید؟ سریال پدر ببینید از تلویزیون.»

«بلو آرمین» نیز نوشت: «دارم سریال پدر رو می‌بینم به نظرم سازندگان این سریال یا تا حالا پاشون رو تو دانشگاه نذاشتن یا خیلی وقته وارد دانشگاه نشدن وگرنه نشون دادن این حجم از تصاویر غیر واقعی از محیط دانشگاه و روابطش چه دلیلی می‌تونه داشته باشه؟!»

جذب یا فراری دادن مردم؟!

متاسفانه اشتغال تلویزیون به ساخت اینگونه فیلم‌ها و سریال‌ها حکایت از آن دارد که صداوسیما شناختی از تغییرات ذائقه و سلیقه مخاطبین نداشته و کماکان در فضای دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ سیر می‌کند!
بدین ترتیب باید ملتمسانه همچون زیرنویس‌های شبکه آی‌فیلم از تلویزیون خواست اگر تصمیم دارد این روند را ادامه دهد و تحولی ایجاد نکند همان بهتر که باز هم سریال جمونگ و یوسف پیامبر را نشان دهد و از ساخت فیلم‌های جدید خودداری کند و خاموش بماند چرا که این نحوه از فعالیت نه تنها موجب جذب کسانی که به کلی تماشای سیمای ملی را کنار گذاشته‌اند نمی‌شود بلکه آن‌ها را در تصمیم خود مصمم کرده و بازار ماهواره فروش‌ها را نیز داغ می‌کند!

روزنامه جوان./

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6683/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

M

سلام
عالی بود
گرچه این سریال اصلا ارزش نگاه کردن نداره.

0

0

[1397/05/09 - 10:33]

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو