در نشست خبری مطرح شد

شهرام شکوهی: اگر سالن مجانی بدهند، کنسرت مجانی می‌گذارم

شهرام شکوهی: اگر سالن مجانی بدهند، کنسرت مجانی می‌گذارم
calendar شنبه 30 تير 1397 در 18:22
شهرام شکوهی خواننده موسیقی پاپ گفت: اگر سالن‌ها حاضر شوند که اجاره بها از ما نگیرند من حاضرم کنسرت رایگان یا با حداقل قیمت بلیت مثلا ۲۰ هزار تومان، برای مردم برگزار کنم.

آینه نیوز:  نشست خبری کنسرت «شهرام شکوهی» پیش از ظهر امروز (شنبه ۳۰ تیر) در مجموعه سرنا برگزار شد.

در این نشست «سپهر بیگلری» مشاور هنری و «مهرداد منافی» تهیه کننده و «شهرام شکوهی» خواننده این کنسرت حضور حضور داشتند. هر کدام به بیان توضیحاتی درباره کنسرت پیش رو پرداختند.

شکوهی ابتدای این نشست اظهار داشت: به علت کسالت قلبی‌ام مدتی در عرصه موسیقی حضور نداشتم. آهنگ‌های خوبی برای ادامه کار آماده کرده‌ایم و با آثار خوبی بازگشته‌ایم. دلیل لغو شدن کنسرتمان در ۲۰ تیر، حمله قلبی بود که در حین بازی ایران با پرتغال سراغ من آمد. پزشکان اصرار داشتند که حداقل یک ماه استراحت مطلق کنم. سالن میلاد نمایشگاه جای خالی برای تاریخ جدید ما نداشت. به همین دلیل کنسرت را به سالن وزارت کشور منتقل کردیم.

شکوهی در مورد خلق آهنگ‌های جدید گفت: تا قبل از کنسرت دو قطعه از اجراهایم را منتشر می‌کنیم. امروز بعضی از دوستان این مسئله را عنوان می‌کنند که اوضاع اقتصادی مردم به گونه‌ای نیست که بتوانند بلیت کنسرت تهیه کنند. یک خانواده چهار نفره اگر بخواهند به یک کنسرت بروند و در کنارش یک شام در بیرون بخورند، حدود ۸۰۰ هزار تومان برایشان هزینه دارد. هزینه تهیه بلیت برای خانواده‌ها بالا است اما لغو کنسرت‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی جامعه، مردم را از لذت برگزاری کنسرت محروم می‌کند. بعد اینکه چرخه درآمدزاییِ بخشی از جامعه را قطع می‌کنیم. کسانی هستند که از راه برگزاری کنسرت‌ها ارتزاق می‌کنند.

وی در مورد لغو کنسرت‌های اخیر به بهانه پول نداشتن مردم اظهار داشت: هر کسی با سیستم و تفکر خودش به مسائل نگاه می‌کند. کسانی هم که کنسرت‌هایشان را لغو کرده‌اند، صلاح خودشان را بهتر می‌دانند. اما ما قصد نداریم کنسرت‌هایمان را لغو کنیم. اگر قرار است که چرخه موسیقی ادامه داشته باشد، تصمیم گرفتیم به جای لغو کردن کنسرت‌هایمان بیاییم و از سود خودمان بگذریم. در یک دوره‌ای قیمت بالای بلیت کنسرت‌ها یک نوع پُز بود. یعنی هرچقدر قیمت‌ها بالاتر بود کلاس آن خواننده بالاتر می‌رفت. اما من دوست دارم که خانواده‌ها با هزینه‌ای معقول بیایند و کنسرت ببینند. من می‌خواهم خانواده‌ای چهار نفری با هزینه‌ای بسیار کمتر از گذشته به دیدن کنسرت بیایند.

درباره لغو کنسرت آقای همایون شجریان باید بگویم که مقوله ایشان کمی فرق می‌کند. پروژه سی کاملا سیستمی متفاوت دارد. ما در یک کنسرت می‌توانیم اجاره‌بهای سالن را کم کنیم، تهیه کننده از سودش بگذرد، منِ خواننده از سودم بگذرم و فقط دستمزد عوامل را بدهیم. اما هزینه‌های برگزاری پروژه‌ای مانند «سی» واقعا زیاد است.

شکوهی در مورد دلیل برای پایین آوردن بهای بلیت گفت: به تلقی برخی از دوستان، پایین آوردن قیمت بلیت‌ها خودزَنی است. من در تیرماه ۴ هزار بلیت فروختم. پس نیازی به کاهش قیمت نداشتم. اما برای کنسرت پیش رو میانگین قیمت بلیت‌ها را ۵۰ هزار تومان قرار داده‌ایم. در عین حال بالاترین قیمت بلیت کنسرت‌ها ۷۰ هزار تومان است. برای رسیدن به این قیمت‌ها من از دستمزد خودم گذشته‌ام، تهیه کننده محترم هم از سودش گذشته است. این قیمتی که ما قرار داده‌ایم، تنها هزینه برگزاری کنسرت است.

وی افزود: ما حدود ۸ سال با پوپولیسم مواجه بودیم و ممکن است این کار ما هم در آن وادی تلقی شود. اما این دیدگاه قلبی من است که اگر من اینجا هستم به لطف مردم بوده است. جایی باید ما بیاییم و جبران لطف مردم را بکنیم. اینکه مخاطب با هزینه‌ای ۴۰ یا ۵۰ هزار تومانی بیاید و کنسرتش را ببیند و برود، برای من واقعا خوشایند است.

این خواننده اظهار داشت: اگر سالن‌ها حاضر شوند که اجاره بها از ما نگیرند من حاضرم کنسرت رایگان یا با حداقل قیمت بلیت مثلا ۲۰ هزار تومان، برای مردم برگزار کنم. در سالن فرهنگسرای بهمن که در پایین شهر است، اگر این سالن حاضر باشد که به صورت رایگان سالن را به ما بدهد، حتما من حاضرم به صورت رایگان یا با همان قیمت ۲۰ هزار تومانی کنسرت برگزار کنم. واقعیت این است که بیشتر همکاران من از قشر مرفهی نبوده‌اند. ما از بچگی در جایی بزرگ شده ایم که واژه‌هایی مانند «ندارم»، «نمیخرم» و... برایمان آشناست. در عین حال بسیاری از همکاران من قرارداد دارند و خیلی نمی‌توانند آزادی عمل داشته باشند.

خواننده آلبوم «مدارا» در ادامه صحبت‌هایش افزود: من تا کنون حدود۶۰ سانس کنسرت در تهران برگزار کرده‌ام و کنسرت‌های بسیاری هم در خارج از کشور از تور اروپا گرفته تا کانادا و آمریکا داشته‌ام. اگر خوانندگان دیگری بخواهند که به این حرکت ما بپیوندند، من حاضرم هر کمکی از دستم بربیاید به آنها بکنم. حتی حاضرم کنسرت مشترک هم با آنها داشته باشم. باز هم تکرار می‌کنم اگر سالن را به صورت رایگان به ما بدهند، حاضرم با بلیت ۲۰ هزار تومانی کنسرت برگزار کنم. این رقم هم تنها هزینه‌های جاری را تامین می‌کند.

شکوهی اظهار داشت: یک نکته را هم اینجا حتما باید عرض کنم که ما بلیت‌های کنسرت ۲۰ تیر را در چهار دقیقه نفروختیم، حدود ۱۵ روز طول کشید تا بلیت‌های دو سانس به فروش رود. این مسئله نشان می‌دهد که من مخاطبان خودم را هنوز دارم. پس اگر به من این تهمت را زدند که قیمت بلیت‌ها را پایین آورده تا فقط بلیت‌هایش را بفروشد، تهمت درستی نخواهد بود.

وی تأکید کرد: برخلاف بسیاری از خوانندگان، من در کنسرتهایم صدای ضبط شده پخش نمی‌کنم. به خاطر موسیقی مریضی قلبی گرفتم و سلامتیم به خطر افتاد.

مهرداد منافی تهیه‌کننده در ادامه این نشست در مورد زمان و مکان برگزاری این کنسرت گفت،: تاریخ جدید برگزاری کنسرت ۲۵ مرداد و در سالن وزارت کشور هست. برای تاریخ ۲۰ تیر قرار بود در دو سانس اجرا داشته باشیم. برای اجراهای شهرستان هم، دستمزدمان را پایین آورده‌ایم تا قیمت بلیت‌های شهرستان هم پایین بیاید.

وی در ادامه افزود: ما وزارت کشور را انتخاب کردیم چون ظرفیت بالایی دارد و حدود ۳ هزار نفر ظرفیت دارد. سالن فرهنگسرای بهمن حدود ۱۵۰۰ نفر ظرفیت دارد. اما با این حال ما آماده برگزاری کنسرت در سالن فرهنگسرای بهمن هم هستیم.

سپهر بیگلری مشاور هنری این کنسرت گفت: ترجیح ما این است که اگر پرفورمنسی داشته باشیم، به بهتر شنیده شدن موسیقی کمک کند. اگر قرار است کاری انجام دهیم، بهتر است که درست انجام دهیم. کسی مانند فرزاد فرزین در این زمینه کارش را به خوبی انجام میدهد. هزینه‌های نور بسیار بیشتر از دکورِ صحنه است.

وی در پایان در مورد هزینه‌های جاری یک کنسرت افزود: برای داشتن نور مناسب باید هزینه را به حساب سالن واریز کنید تا آنها خواسته‌های شما را عملی کنند. برای داشتن دکور باید مسئولان سالن را راضی کرد. داشتن هر عاملی بر روی صحنه، مستلزم پرداخت هزینه است.

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6571/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو