فقدان کارشناس و تحلیلگر خبره برای مسابقات جذاب جام جهانی + فیلم

چگونه «عادل فردوسی پور» مدیران تلویزیون را دور زد؟!

چگونه «عادل فردوسی پور» مدیران تلویزیون را دور زد؟!
calendar دوشنبه 11 تير 1397 در 14:49
آینه نیوز: رقابت های جام جهانی 2018 با شتاب در حال سپری شدن است و روزهای رفته جدا از فراهم ساختن لحظاتی زیبا برای علاقمندان فوتبال، حسرت کم شدن از عمر مسابقاتی در سطح اول جهانی را برای عاشقان به دنبال دارد. در این میان رسانه ملی بعد از سپری کردن نقدهای اولیه مبنی بر شرایط پخش قانونی بازی ها این روزها همچنان با برنامه های فوتبالی از دو شبکه سه و ورزش همراه با علاقمندان است.

آینه نیوز: رقابت های جام جهانی 2018 با شتاب در حال سپری شدن است و روزهای رفته جدا از فراهم ساختن لحظاتی زیبا برای علاقمندان فوتبال، حسرت کم شدن از عمر مسابقاتی در سطح اول جهانی را برای عاشقان به دنبال دارد. در این میان رسانه ملی بعد از سپری کردن نقدهای اولیه مبنی بر شرایط پخش قانونی بازی ها این روزها همچنان با برنامه های فوتبالی از دو شبکه سه و ورزش همراه با علاقمندان است.

به گزارش آینه نیوز، حذف زودهنگام تیم ملی فوتبال ایران علیرغم شایستگی ها، اگر چه تعداد مخاطبان برنامه های فوتبالی تلویزیون را کاهش داده است، اما آنان که مانده اند، ذوب شده در فوتبال بوده و جدا از افرادی که به هوای دشمنی دنبال یافتن سرنخی علیه افرادی خاص همچون فردوسی پور هستند، مابقی به عشق تماشای بازی های زیبا و البته برنامه هایی جذاب پیرامون فوتبال، جام 2018 و برنامه های مرتبط را تعقیب می کنند. از سویی غربال جام و حضور برترین ها در مراحل بعدی فضایی متفاوت از مرحله گروهی را پدید آورده است و حالا هوای روسیه تنها مساعد برای نفس کشیدن افرادی است که شرایط بزرگی را دارا هستند.

در روزهایی که بزرگان فوتبال یک به یک از روسیه وداع می کنند و از سویی محدودیتی از سوی مدیران رسانه ملی مبنی بر «عدم دعوت از کارشناسان خارجی در برنامه های ورزشی» وجود دارد، مجری فوتبالی تلویزیون از مسیری دیگر ورود یافته و این بار با کمک مربیان خارجی شاغل در ایران و نیز ارتباط مستقیم با مفسران و کارشناسان شناخته شده خارجی از طریق اسکایپ سعی می کند موانع موجود را تا حدی پشت سر بگذارد. هر چند وجود فوتبالیست های بازنشسته ایرانی و عدم احاطه شان به علم فوتبال و سطح پایین اطلاعاتی که دارند، برنامه فوتبالی عادل فردوسی پور را همچون دیگر برنامه های تلویزیونی و مابقی رسانه های خبری دچار خدشه می سازد.
از مهدوی کیا تا امید روانخواه که میهمان شب گذشته برنامه بود، فاصله ای عمیق را می توان با تحلیل واقعی مسابقات فوتبال در رسانه ملی یافت و از این رو مطالبی به تکرار مطرح می شود که مخاطبان خردسال فوتبال نیز از آن آگاهی دارند. نقیصه ای که به دلیل عدم وجود مفسران و کارشناسان خبره نه تنها در رسانه ملی بلکه در رسانه های مکتوب و مجازی هم به چشم می خورد و از این رو شاهد مطالبی سطحی و هیجانی به جای تحلیل مسابقات در رسانه های مختلف کشور هستیم. اما فردوسی پور بعد از قهر چندساعته بابت عدم توجه مسئولان تلویزیون به مخاطبانش در شب بازی با اسپانیا، در برنامه های گذشته با دعوت از مربیانی شناخته شده همچون وینفرد شفر؛ مربی آبی پوشان پایتخت که سابقه فعالیت در بوندس لیگا را دارد و نیز تماس تصویری با جان توشاک ولزی؛ سرمربی جدید تراکتورسازی تبریز که در کارنامه اش هدایت رئال مادرید را می توان یافت، به نحوی اقدام به رفع نقاط ضعف موجود کرد. همچنین ارتباط با چهره های شناخته شده فوتبال جهان نظیر مارتین تایلر؛ گزارشگر معروف و صاحب سبک انگلیسی تا ایوان کلاسنیچ؛ بازیکن اسبق تیم ملی کرواسی که شب گذشته روی خط برنامه آمد، نشان داد که افراد خلاق چگونه می توانند از محدودیت های نامناسب گذر نمایند.

در آن سوی میدان، جواد خیابانی؛ گزارشگر و مجری با احساس تلویزیون علیرغم تلاش برای اجرایی مردمی! به دلیل به کارگیری نگاهی عوامانه و استفاده از به ظاهر کارشناسان درجه چندم فرسنگ ها با آن چه فوتبالی های واقعی در انتظارش هستند،؛ فاصله دارد. برنامه «فصل داغ فوتبال» که به دلیل عدم همزمانی بازی ها در این شب ها از پخش زنده مسابقات فوتبال محروم مانده است، هیچ بخش غیرقابل پیش بینی و جذابی ندارد و با دعوت از شخصیت هایی که تنها به دلیل دوران پا به توپ بودن نامی در ایران یافته اند و نیز عدم توانایی تیم تولید برای تهیه و پخش آیتم های متفاوت و جذاب، عقب تر از هیجان جام جهانی به سر می برد. بدیهی است در دوره ای به سر می بریم که به دلیل حجم اطلاعات موجود و امکان سرک کشیدن به رسانه های مختلف خارجی اعم از تصویری و مکتوب و مجازی دیگر نمی توان حرکت لاک پشتی از نوع برنامه های قدیمی و ناکارآمدی مانند «ورزش و مردم» یا «ورزش از نگاه دو» داشت. از سویی چسباندن عنوان کارشناس به لباس افرادی همچون میرشاد ماجدی حتی تحت عنوان «دکتر» و استفاده مکرر از یار قدیمی قلعه نوعی در برنامه های مختلف ورزشی؛ از شبکه خبر تا ورزش مسیری خارج از آنچه باید باشد را رقم می زند. آن چه مسلم است این کارشناسان و مفسران حوزه های مختلف هستند که تاریکی ها را به سمت روشنایی هدایت می کنند و علیرغم باور موجود، فوتبال نیز با وجود برخورداری از هواداران بسیار در دل توده های مردمی نیاز به وجود کارشناسان واقعی همانند عرصه های دیگر همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ و هنر دارد.
«فصل داغ فوتبال» علیرغم تلاش صورت یافته نه تنها فصلی داغ را در شب های گرم جام جهانی رقم نزد بلکه لحظه ای آتشین هم روشن نساخت. بدیهی است افرادی همچون جواد خیابانی انسان های شریفی به شمار می آیند اما تولید آثار مسیری فراتر از این می طلبد و نیازمند وجود قریحه می باشد. از این رو تکرار راه های رفته و سردی برنامه با عنوان «فصل داغ فوتبال» همخوانی ندارد، از عنوان اشتباهی که برای حریف سوم ایران در نظر گرفته شد تا سوال بامزه ای که مجری برنامه از «محمد نوازی» درباره «پاناما» و موقعیت جغرافیایی این کشو پرسید و پاسخ مدافع سابق استقلال مبنی بر این که «نمی دونم پاناما چیه؟» را در برداشت و نیز انواع جملات شعاری از زبان «خیابانی» تا خنده های شب گذشته حمید درخشان در مقام کارشناس برنامه، بخشی از حال و روز این برنامه است. البته برخلاف تصورِ رسانه های غیرفوتبالی انتظار نمی رود که برنامه های ورزشی و شب های فوتبالی جایی برای برملا کردن ماهیت سیاسی قدرت ها و معرفی جنایتکاران تاریخی در بخش معرفی کشورها باشد، اما بهره مندی از حداقل اطلاعات توسط کارشناسان جای چندان دوری نمی رود! 

از سویی تلاش محمدحسین میثاقی برای تهیه گزارشاتی گرم در خاک سرد روسیه کاملا برخلاف گزارشگر برنامه ای به ظاهر فوتبالی با عنوان «فوتبال فقط بهونه اس» می باشد و نشان می دهد که برای برخی ها فوتبال و هنر بهانه ای برای قدم زدن در میدان سیاست به شمار می آید اما باید دانست که فعالیت رسانه ای در عرصه ورزش و فرهنگ و هنر جدا از استعداد و توانایی و دانش نیاز به وجود عشقی درونی و نه تحمیلی دارد و نمی توان مجری سیاسی و اقتصادی را فوتبالی جا زد و در این حالت تصنعی بودن گزارشات برای چشم های آگاه بیرون می زند.

البته در شبکه سه و در ادامه ی نگاه طنازانه فردوسی پور نسبت به اتفاقات پیرامون و تلاش برای جذابیت بیشتر برنامه گاه فضایی نامتعارف ایجاد می شود و در این شب ها همراهی «عادل» با محمدرضا احمدی که از جنس آگهی های بازرگانی و مجریان شنگول تلویزیونی است و به کارگیری ادبیاتی نامناسب توسط موفق ترین مجری تلویزیون فضایی ساخته که زیبنده برنامه و مخاطبانش که از طیف های مختلف و گاه تحصیلکرده جامعه هستند، نمی باشد. این اتفاق چند شب پیش در زمان دعوت از مجید حسینی؛ مدافع جوان تیم ملی رخ داد و شب گذشته در زمان برقراری ارتباط تلفنی با برنده کرمانی مسابقه ی پیش بینی فوتبال باز هم نمایان شد. انگار شوخی جواد نکونام با فردوسی پور را باید واقعی دانست و در انتظار برنامه هایی متفاوت با خطی قرمز در ساعات نیمه شب نشست! اما مجری با دانش و خلاق تلویزیون باید بداند که جذابیت برنامه اش با قُوَتو حاصل نمی شود و می توان مسیرهای شیرین دیگری را جست.
با این حال و با وجود همه موانع موجود و سنگ اندازی های سیاسی برخی رسانه ها باز هم تلاش افرادی که در پی فراهم ساختن تولیداتی مطلوب برای ذائقه امروز مخاطبان هستند را باید مورد نظر قرار داد.

فیلم شوخی شب گذشته فردوسی پور در آخرین دقایق پخش برنامه

 

telegram instagram twitter email print chain

http://ainenews.ir/fa/news-details/6517/

chapta

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نقد

تبلیغات

یادداشت

گفتگو